Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza gości do współtworzenia portretu nieznanej mieszkanki Warszawy. Będzie
to mozaika ułożona z 33 000 kamieni. Od środy do 30 czerwca każdy może przynieść do Muzeum swój kamień, z którego powstanie pomnik, upamiętniający cywilne ofiary Powstania Warszawskiego.
W pewnym sensie jest to odpowiednik Grobu Nieznanego Żołnierza. Wspólnie z mieszkańcami Warszawy zostanie stworzony symboliczny „grób nieznanego cywila”.
"I tak, jak ludzie od zawsze nosili kamienie, by usypać groby swoich przodków, tak my przynieśmy te kamienie, by ułożyć symboliczny grób dla tych, którzy grobu nie mieli" – mówi Michał Zadara, pomysłodawca i autor pomnika.
Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza tych, którzy mają w domu albo
w ogrodzie biały, czarny, szary albo kremowy kamyk o średnicy ok. 3-5 centymetrów, by przynieśli je do Muzeum. Do końca czerwca Michał Zadara
i jego zespół będą układać mozaikę w Parku Wolności, w Muzeum Powstania Warszawskiego. Będzie to powiększone do 60 metrów kwadratowych zdjęcie nieznanej warszawianki, zrobione podczas Powstania Warszawskiego – kobiety, która prawdopodobnie zginęła, jako cywilna ofiara wojenna. Jej powiększony portret w kamieniu znajdzie się w parku przy moście Poniatowskiego i będzie widoczny z mostu.
"Portretem tej nieznanej warszawianki chcemy upamiętnić wszystkich cywilów, którzy zostali zabici podczas II wojny światowej, i którzy zginęli w Powstaniu Warszawskim" – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Tytuł pomnika „Tu spoczywa nieznana mieszkanka Warszawy” został zaczerpnięty z wiersza Antoniego Słonimskiego pt. „Mogiła nieznanego mieszkańca Warszawy”, w którym poeta domaga się symbolicznego grobu dla cywilnych ofiar wojennych.
Kamienie można przynosić do Muzeum Powstania Warszawskiego (Park Wolności lub szatnia MPW) do 7 lipca (sobota), w godz. 10.00-18.00.