Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak pozornie proste i mało znaczące gesty mogą mieć ogromne znaczenie w życiu naszych dzieci. Wielu z nas bagatelizuje i nie docenia mocy przytulania i okazywania czułości swojemu dziecku. Zupełnie niesłusznie, ponieważ według specjalistów korzyści wynikających z tego typu kontaktu fizycznego z maluchem jest naprawdę sporo.
Poczucie bezpieczeństwa
Dziecko w ramionach mamy czy taty czuje się po prostu bezpiecznie. W momencie zdenerwowania lub lęku, przytulone dziecko wycisza się i uspokaja. Jeśli twój smyk czuje się niepewnie, przytul go bardzo mocno. Taki gest może zdziałać cuda i zakomunikować dziecku, że jest bardzo ważne i kochane.
Sposób na okazanie miłości
Często, nie używając słów, jesteśmy w stanie powiedzieć dziecku, ile dla nas znaczy. Przytulenie to dla dziecka prosty komunikat – „Kocham Cię, jesteś dla mnie bardzo ważny”. Nawet w chwilach słabości czy złości ten prosty gest mówi maluchowi, że nawet jeśli macie gorsze dni, ciągle się kochacie. Mocne przytulenie przed snem to informacja: „W tym momencie nie ma nic bardziej istotnego niż czas z tobą”.
Lepszy rozwój
Maluchy często przytulane i zapewniane o naszej miłości są bardziej pewne siebie, otwarte oraz rozwijają się lepiej niż ich rówieśnicy. Z kolei dzieci rodziców mających problemy z okazywaniem uczuć mogą mieć trudności z nawiązywaniem kontaktów z innymi ludźmi, wyrażaniem własnych uczuć, podtrzymywaniem więzi międzyludzkich. Zupełny brak takich pozytywnych relacji w rodzinie może prowadzić nawet do zaburzeń psychicznych.
Burza hormonów
Według badań, przytulanie wpływa na nasze samopoczucie i nastrój. Wydzielająca się w trakcie kontaktu fizycznego oksytocyna, oddziałuje pozytywnie, zarówno na naszą pociechę, jak i na nas. Poza tym, że tzw. „hormon miłości” sprawia, że czujemy się lepiej, obniża się nasze ciśnienie krwi, zmniejsza stres oraz poprawia nastrój. Oksytocyna pogłębia relacje pomiędzy rodzicami a maluchem.
Udowodniono również, że przytulanie zmniejsza w organizmie poziom „hormonu stresu” – kortyzolu. Kiedy przytulamy drugą osobę, jego poziom w organizmie obniża się, co pozwala nam się uspokoić.
Przytulane dzieci to szczęśliwi dorośli
Według doktor Darcii Narvaez, psycholog z Uniwersytetu w Notre Dame, dzieci często przytulane, takie, którym rodzice często okazywali czułość, pozwalali na swobodną zabawę i spędzali z nimi sporo czasu, są pewne siebie i lepiej radzą sobie w dorosłym życiu. Takie osoby w przyszłości nie mają problemów z okazywaniem uczuć, a w kontaktach z innymi ludźmi nawiązują trwałe i głębokie relacje.
Bliski kontakt z dziećmi i okazywanie im czułości poprzez dotyk ma ogromny wpływ na niemal każdy aspekt ich życia. Przytulajmy nasze pociechy jak najczęściej, nośmy je, okazujmy naszą czułość i miłość. To właśnie dzięki takim gestom wspieramy je i w znaczący sposób wpływamy na ich rozwój.