Mamy różne marzenia. Są tacy, którzy marzą o bogactwie, sławie i władzy. Inni o zdrowiu, szczęściu i miłości. Wielu ma bardzo konkretne marzenia: chce schudnąć/przytyć, rzucić palenie, zmienić pracę, odbyć podróż w ciekawe miejsce czy podjąć jakieś wyzwanie.
Niektórzy ludzie, aby podjąć się realizacji marzeń, potrzebują jakichś ważnych albo przełomowych momentów w swoim życiu. Czasem jest to rozstanie, choroba, utrata kogoś bliskiego, innym razem po prostu ważna data: urodziny albo po prostu Nowy Rok.
Co zrobić, aby ułatwić sobie drogę do zmiany marzenia w rzeczywistość? Jak zaplanować realizację celu? Poniższe kroki mogą okazać się pomocne.
Określić cel.
Po pierwsze: zastanów się, co jest twoim marzeniem. Co chcesz zrobić, zmienić. Zadaj sobie kilka pytań: dlaczego chcę to zrobić, jak poprawi to moje życie, czy naprawdę tego chcę?
Pamiętaj, że cel musi być precyzyjnie okreslony. Określenie: „chcę być szczęśliwa” albo „chcę żeby mi było lepiej w życiu” nie jest jeszcze celem, do którego będziesz dążyć. Zadaj sobie pytanie, co to znaczy „lepiej w życiu”? W jakim obszarze życia potrzebna jest zmiana, by poczuć, że jest lepiej. Jeśli przykładowo uznasz, że potrzebujesz zmienić pracę, bo: np. chcesz więcej zarabiać, chcesz realizować swoje zainteresowania, chcesz więcej czasu spędzać w domu itd. to już jest to punkt wyjścia do kolejnego kroku.
Kiedy określisz swój cel (chcę zmienić pracę, chcę schudnąć, chcę nauczyć się języka obcego itp.) potrzebujesz jeszcze go doprecyzować; (w jakim obszarze/zawodzie chcę pracować, ile chcę schudnąc, jakiego języka chcę się nauczyć itp.)
Po określeniu celu przychodzi czas na zrobienie rachunku strat i korzyści, czyli po prostu wypisanie (często jest pomocne) plusów i minusów z realizacji danego celu. Ponownie wracamy wówczas do tego, dlaczego chcemy coś zrobić, jak to wpłynie na nasze życie i naszych bliskich, jakie mogą być konsekwencje takiej zmiany.
Po przyjrzeniu się i rozważeniu opłacalności celu, podejmujesz decyzję, czy przystępujesz do jego realizacji.
Plan.
1. Cel został wybrany. Pytanie kolejne dotyczy tego, ile dajesz sobie czasu na jego realizację.
2. Zastanów się spokojnie, czy jesteś w stanie nauczyć się języka chińskiego w pół roku, albo czy schudniesz 10 kg w miesiąc. Plan musi być RACJONALNY. Od pierwszego punktu, czyli czasu przewidzianego na jego realizację.
3. Rozpisz cały plan. Najpierw zapisz na samym końcu swój cel i określ wskaźniki jego realizacji, tzn. kiedy poznasz, że cel: nauczyć się języka chińskiego, zostanie zrealizowany. Np. możesz uznać, że cel ten jest osiągnięty, kiedy będziesz potrafił/a komunikatywnie porozumieć się w tym języku w sprawach codziennych.
4. Następnie wypisz wszystko to, co jest niezbędne do zrobienia, by ten cel osiągnąć, np. wybrać sposób edukacji, miejsce/nauczyciela, zaplanować ewentualny wyjazd do Chin, zakupić/wypożyczyć materiały edukacyjne, wygospodarować czas itp.
5. Kiedy wypiszesz wszystko pogrupuj to pod kątem tego, kiedy to musisz zrobić np. na początku będziesz poszukiwać miejsca do edukacji, a nie organizować wyjazd.
6. Drugie kryterium grupowania to poziom trudności poszczególnych kroków/etapów oraz stopień ich ważności, czyli to na ile, bez realizacji danego etapu nie jesteś w stanie ruszyć dalej.
7. Podziel etapy na jak najmniejsze kroki, np. podczas odchudzania – zwiększanie aktywności fizycznej zaczynaj od małej, spokojnej i sprawiającej ci przyjemność aktywności. Nie narzucaj sobie natychmiast dwugodzinnych treningów codziennie, bo może zabraknąć ci siły woli, by wytrwać w realizacji. Strategia „małych kroków” i KONSEKWENCJA są kluczem.
Poszukaj wsparcia. Dookoła są bliscy ludzie, którzy mogą cię motywować, zachęcać, wspierać. Poszukaj ludzi, którzy akurat podjęli się realizacji podobnego celu. Ich rady, wsparcie mogą okazać się pomocne w kryzysowych albo nieprzewidzianych sytuacjach.
Na etapie planowania rozważ potencjalne przeszkody i zaplanuj możliwe sposoby zapobiegania im albo radzenia sobie z nimi, np. obawiasz się, że nie wytrwasz na diecie, bo w domu wszyscy jedzą „normalnie”, zaproś całą rodzinę do zmiany. Nie musza się wszyscy odchudzać, ale może posmakują im nieco zmienione przepisy. Unikaj także miejsc, gdzie może cię coś skusić, nie trzymaj smakołyków w szafce w domu itp.
Takie zaplanowanie potencjalnych utrudnień może ci znacznie ułatwić realizację celu.
Pamiętaj, że twój plan (mimo, iż precyzyjny i dokładnie rozpisany) musi mieć możliwość modyfikacji. Zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, zdarzenia, które znacząco wpłyną na ciebie i będzie koniecznośc dokonania zmiany w planie. Bądź na to gotowa/gotowy.
To plan jest dla ciebie, nie ty dla niego.
Trudności nie mogą cię zatrzymywać. Modyfikuj plan, ale nie rezygnuj, kiedy pojawią się przeszkody. Konsekwentnie i wytrwale idź dalej. Pamiętaj, dokąd idziesz.
1. Emocje i motywacja
2. Często może ci towarzyszyć strach przed „porażką” (ściślej: brakiem osiągnięcia celu). Czasem także lęk, przed samym podjęciem wyzwania i zabraniem się do działania. Stawiaj więc sobie drobne zadania, które przybliżają cię do realizacji celu. Szczególnie jest to ważne w słabszych momentach, kiedy zapał opada albo nie ma szybkich rezultatów.
3. Większość ludzi się boi, ale pokonanie strachu dodaje siły na przyszłość i sprawia ogromną satysfakcję.
4. Nie daj się negatywnym opiniom innych. Znajdą się tacy, którzy „będą wiedzieć lepiej” od ciebie, co jest dla ciebie dobre albo jak trzeba postępować w określonej sytuacji. Zawsze zastanów się nad krytyką i radami. Tyle, ile może ci pomóc – bierz ze sobą dalej, resztę – zostaw i idź.
5. Nie daj się złapać w pułapkę perfekcjonizmu. Nie musi wszystko być idealnie. Twoim wyznacznikiem jest to, czy w ogólnym rozrachunku posuwasz się do przodu. Czasem musisz zrobić krok w inną stronę, wrócić, by ponownie ruszyć. Trzymaj się celu. Nie rozdrabniej się nad szczegółami zbyt mocno. Skup energię na strategicznych punktach planu.
6. Nie zapominaj, po co to robisz. Dzięki realizacji celu TWOJE życie ma stać się lepsze. Robisz to dla siebie. Nikt nie zrobi tego za ciebie.
7. Nie narzekaj, nie marudź, nie szukaj wymówek. Zachowaj spokój. Nie bój się ryzyka.
8. Wyobrażaj sobie, jak się czujesz na końcu tej drogi. Jaka droga za tobą, ile siły i odwagi masz w sobie po pokonaniu własnych słabości, i ile energii i nauki na kolejne wyzwania…
—————————————————