Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
ul. Wałbrzyska 3/5 (metro Służew)
wstęp na wydarzenia jest bezpłatny
SOB | 16.02 | g. 16:00 | sala Ziemia Obiecana
Godzina pąsowej róży | Filmoniada. Dyskusyjny Klub Filmowy
W ramach Filmoniady – dyskusyjnego klubu filmowego dla dzieci w wieku 7-12 lat i ich rodziców – zobaczymy 10 klasycznych filmów, odwołujących się do dziecięcych emocji i wyobraźni. Seanse oraz towarzyszące im dyskusje odbywać się będą w sobotnie popołudnia. W lutym zapraszamy na pokaz Godziny pąsowej róży.
Godzina pąsowej róży, reż. Halina Bielińska, 1963, 84 minuty
Film zrealizowany na podstawie powieści Marii Krüger opowiada historię nastoletniej Ani (Elżbieta Czyżewska), która, aby uniknąć kary za spóźnienie do domu, przestawia wskazówki pamiątkowego zegara i przenosi się w czasie o blisko stulecie, do lat 80. XIX wieku. Warszawa współczesna zmienia się na naszych oczach w miasto pełne dorożek, powozów i dam spacerujących w długich sukniach. Ania musi zmierzyć się z nową sytuacją i znaleźć sposób, by wrócić do współczesności.
Kuratorka cyklu Beata Zaborek opowie przed projekcją o twórcy i temacie filmu, a po seansie zaprosi wszystkich do wspólnej dyskusji.
Wstęp
Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 15:30. Liczba miejsc jest ograniczona.
WT | 19.02 | g. 19:00 | sala Ziemia Obiecana
Zabawa zabawa | Nowe polskie kino
Zapraszamy na pokaz najnowszego filmu Kingi Dębskiej podejmujący temat alkoholizmu wśród kobiet. Po projekcji spotkanie z reżyserką.
Program
Zabawa zabawa, reż. Kinga Dębska, 2018, 88 minut
Najnowszy film Kingi Dębskiej (Moje córki krowy, Plan B) podejmuje trudny i wciąż rzadko podejmowany temat alkoholizmu wśród kobiet. Bohaterki dramatu Zabawa zabawa różnią się wiekiem, statusem społecznym i stanem cywilnym, jednak wszystkie mają ten sam problem – piją. Prokuratorka Dorota (Agata Kulesza), by nie zwariować; studentka Magda (Maria Dębska), bo lubi poimprezować; a ordynatorka Teresa (Dorota Kolak), ponieważ myśli, że nie zostało jej już nic innego. Historia każdej z nich zmierza ku dramatycznemu finałowi, choć przecież wciąż istnieje szansa, by obrać inną drogę.
Spotkanie
Po filmie spotkanie z reżyserką Kingą Dębską poprowadzi dziennikarka filmowa Kaja Klimek.
Wstęp
Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 18:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.
Więcej: http://www.nina.gov.pl/wydarzenia/zabawa-zabawa-nowe-polskie-kino/
CZW| 21.02 | g. 11:00 | sala Ziemia Obiecana
Jak być kochaną | Klub Seniora
Zapraszamy na spotkania z wyjątkowymi filmami światowego kina, opowiadającymi w nietuzinkowy sposób o relacjach damsko-męskich. W programie Klubu Seniora znajdą się wielkie dzieła kinematografii francuskiej, włoskiej, brytyjskiej, ale także radzieckiej i czechosłowackiej.
Jak być kochaną, reż. Wojciech Jerzy Has, Polska 1962, 101 minut
W serii retrospekcji znana aktorka (Barbara Krafftówna) wraca do wspomnień okupacyjnych i do historii swej wielkiej, niespełnionej miłości do Wiktora (Zbigniew Cybulski) – kolegi z teatru, którego ukrywała w swoim mieszkaniu. Gotowa była dla niego do ogromnych poświęceń, on jednak okazał się człowiekiem słabym i nieodpowiedzialnym. Z perspektywy czasu bohaterka dokonuje bolesnego, ale oczyszczającego rozrachunku z własną przeszłością. Na MFF w San Francisco w 1963 roku film trzykrotnie otrzymał Złote Wrota: za scenariusz, kreację Barbary Krafftówny oraz dla najlepszego filmu festiwalu; został też uhonorowany nagrodą FIPRESCI na festiwalu w Bejrucie, a polscy widzowie przyznali mu Złotą Kaczkę.
Prelekcję przed filmem wygłosi kurator cyklu, filmoznawca i krytyk filmowy, Andrzej Bukowiecki.
Wstęp
Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 10:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.
Więcej: http://www.nina.gov.pl/wydarzenia/jak-by%C4%87-kochan%C4%85-klub-seniora/
CZW| 21.02 | g. 20:00 | sala Ziemia Obiecana
Lonker See | FINA na ucho
Balansujący pomiędzy psychodelią, post-rockiem i jazzem gdyński zespół zaprezentuje utwory ze świetnie przyjętego przez krytykę albumu One Eye Sees Red.
Trójmiejski zespół Lonker See nieśpiesznie rozwija swoje kompozycje, czerpiąc z wpływów jazzu, dubu czy space-rocka. Ta ich skłonność do poszukiwań jest zapewne rezultatem różnorodnych doświadczeń członków grupy. Saksofonista Tomasz Gadecki oraz perkusista Michał Gos od lat związani są z improwizowaną sceną jazzową, podczas gdy Bartosz „Boro” Borowski i Joanna Kucharska współtworzyli zespoły o rockowych profilach: psychodeliczne, shoegaze’owe 1926 oraz nowofalowe, bardziej piosenkowe Kiev Office. W 2018 roku Lonker See wydali entuzjastycznie przyjęty album One Eye Sees Red, na którym łączą starannie zaplanowane struktury muzyczne z improwizacją, a wprowadzające w błogostan melodie z potężnymi, post-rockowymi ścianami dźwięku.
Wstęp
Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 19:30. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu koncertu. Liczba wejściówek jest ograniczona.
Więcej: http://www.nina.gov.pl/wydarzenia/lonker-see-fina-na-ucho/