Polscy rodzice zbyt rzadko badają wzrok dzieci – wynika z najnowszych badań. Najwyższa pora, żeby to zmienić.
W momencie urodzenia oczy są jednym z najlepiej rozwiniętych narządów organizmu. Zdrowy noworodek rzadko je otwiera, ponieważ są bardzo wrażliwe na światło. Podczas płaczu maluch nie wydziela łez, a czasami zdarza się fizjologiczne, dyskretne zezowanie. Oko zawiera mało barwnika, a tęczówka ma zazwyczaj zabarwienie szaroniebieskie lub szaropiwne. Wzrok rozwija się bardzo szybko. W 1. miesiącu życia dziecko najlepiej widzi peryferyjnie, czyli to, co jest na obrzeżach pola widzenia. Dostrzega obrazy o zatartych konturach i potrafi skupić wzrok na przedmiotach oddalonych od niego o 18-75 cm. Najostrzej widzi z odległości 20 cm. Jest to pewnego rodzaju mechanizm obronny przed nadmiarem bodźców wzrokowych. Dziecko widzi to, co jest dla niego najważniejsze w pierwszych chwilach życia, czyli mamę, tatę i najbliższe otoczenie. Z czasem, w 2.-3. miesiącu życia zaczyna nawiązywać kontakt wzrokowy, posiada zdolność widzenia szczegółów i sprawniej koordynuje pracę obu oczu, przez co rzadziej zezuje. W drugim półroczu życia widzi już wszystko.
Pierwsze badanie okulistyczne u zdrowego niemowlęcia należy przeprowadzić po 3. miesiącu życia i powinno ono stanowić rutynową część okresowych wizyt lekarskich, również w trakcie bilansów zdrowia. Każde dziecko w wieku szkolnym powinno przynajmniej raz w roku mieć badany wzrok.
Fakty i mity dotyczące wzroku
Mit: Niemowlętom należy kupować kolorowe zabawki, żeby stymulować ich wzrok.
Fakt: Noworodek widzi różne odcienie bieli i czerni, natomiast nie odróżnia innych kolorów. Najwyraźniej dostrzega kontrasty. Pełną paletę barw rozpoznaje najpóźniej w 4. miesiącu życia, a jako pierwszy dostrzega kolor czerwony.
Mit: Dzieci czasami mrużą oczy i nie należy się tym martwić.
Fakt: Jeśli dziecko mruży oczy, to znak, że należy udać się do okulisty. Być może maluch nie widzi ostro i w ten sposób próbuje wyostrzyć obraz.
Mit: Oglądanie telewizji z bliska psuje wzrok dziecka.
Fakt: W takiej sytuacji wzrok pogarsza się tylko na chwilę. Większe zagrożenie niesie ze sobą rzadkie mruganie, ponieważ może prowadzić do zespołu suchego oka.
Mit: Dzieci dziedziczą choroby wzroku po rodzicach.