15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Rodzinne sporty na wiosnę

Agata Opiela
30 kwietnia 2019

Z nastaniem wiosny pojawia się wiele możliwości aktywnego spędzania czasu. Zamiast siedzieć przed komputerem, dzieci powinny biegać, jeździć na rowerze czy grać w piłkę. Zapewnienie najmłodszym odpowiedniej dawki ruchu przynosi szereg pozytywnych korzyści: od redukcji stresu, przez poprawę koordynacji, po większą sprawność i lepszą przemianę materii.

Zadaniem rodziców jest wspieranie i rozwijanie u dziecka każdej, zarówno codziennej, spontanicznej dawki ruchu, jak i takiej, która zarezerwowana jest dla zajęć zorganizowanych. Wiosną okazji do spontanicznego aktywnego spędzania czasu jest bardzo dużo i nawet najbardziej „zasiedzeni” wychodzą na zewnątrz, zaczerpnąć świeżego powietrza.

Z nadejściem wiosny na ulicach pojawia się coraz więcej rowerzystów. W weekendy całe rodziny. Jazda na rowerze to zdecydowanie wiosenno-letni rodzinny sport, który jest lekki i przyjemny. Wiele korzyści przynosi wiosną spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Warto o to zadbać, szczególnie jeśli wiadomo, że tylko 10% Polaków kilka razy w tygodniu zabiera swoje dzieci do lasu, a 14% do parku.

Rodzinnym sportem, który chętnie uprawiamy wiosną jest jazda na rolkach. Nauka jazdy na nich nie jest skomplikowana, a sport ten świetnie modeluje ciało, gdyż zmusza do pracy właściwie każdą partię mięśni – zarówno nogi, tułów, jak i ręce.

Niewiele sportów jest tak skutecznych w pozbywaniu się nadwagi i dochodzeniu do dobrej formy po zimie, jak bieganie. Spalanie kalorii nie odbywa się tylko podczas treningu. Osoby, które trenują dłużej niż 45 minut, utrzymują przyspieszony metabolizm przez 14 godzin po treningu i spalają więcej tłuszczu. Poza tym gubieniu tkanki tłuszczowej sprzyja bieganie na „niskim tętnie”. Pierwszy miesiąc treningów powinien być bardzo lekki, składający się z maksymalnie 3-4 treningów biegowych w tygodniu, jednorazowo nie dłuższych niż 40 minut. Trzeba tylko pamiętać, aby każdy trening poprzedzić rozgrzewką i zakończyć ćwiczeniami rozciągająco-relaksacyjnymi.

Dla miłośników sportów stacjonarnych dobrym wyborem będzie profesjonalna siłownia zewnętrzna, która składa się z urządzeń takich jak na tradycyjnej siłowni wewnętrznej. Na takiej profesjonalnej siłowni zewnętrznej można wykonać trening całego ciała.

Jak zachęcić i przekonać wpatrzone w komputer dziecko do czerpania radości z uprawiania sportu? Prawdopodobnie na początku potrzebne będą dodatkowe zachęty. Trzeba wymyślić swój własny sposób, tak aby planowany sportowy czas był atrakcyjny dla dziecka. Mogą być to rodzinne zawody sportowe czy dotarcie rowerem do super atrakcyjnego miejsca. Ale i tak najważniejszy jest przykład rodzica.