Rozważna i romantyczna, Duma i uprzedzenie, Emma, Masfield Park… Napisane na początku XIX wieku powieści Jane Austen zaliczane są do klasyków angielskiej literatury. Pisane w konwencji romansu, są równocześnie jednymi z pierwszych powieści społeczno-obyczajowych, jakie ukazały się drukiem. Zarówno książki, jak również ich liczne ekranizacje nadal cieszą się wielką popularnością na całym świecie.
Wydane w kolekcji Klasyka dla dzieci książki Jane Austen, zostały zaadaptowane do możliwości młodych czytelniczek, zachowując charakterystyczne dla ówczesnej literatury cechy języka i styl. Są fantastyczną wyprawą do przeszłości i mogą być świetnym uzupełnieniem lekcji historii i języka polskiego. Bądź, co bądź, mimo że minęło 200 lat, świat i ludzkie oczekiwania diametralnie się zmieniły, ich przesłanie jest aktualne do dziś.
Premiera pierwszych dwóch książek: Duma i uprzedzenie oraz Emma już w styczniu.
Książki będą wydane również jako ebooki i audiobooki.
Duma i uprzedzenie – nie oceniaj książki po okładce
Ach ten ślub! Pani Bennet bardzo pragnie znaleźć bogatych mężów dla swoich pięciu córek, więc, gdy do posiadłości Netherfield Park, położonej w sąsiedztwie majątku państwa Bennetów, wprowadza się pan Charles Bingley, młody i bogaty kawaler, ogromnie się cieszy i zaczyna snuć plany małżeńskie. Niestety, pan Bingley już przy pierwszej wizycie przyprowadza ze sobą przyjaciela, który, nie jest już tak mile widziany… Pan Darcy zdaje się mieć więcej dumy niż pieniędzy. Nikt go nie lubi – a już z pewnością nie Lizzy – druga córka w kolejności starszeństwa i główna bohaterka powieści. Jednak okazuje się, pierwsze wrażenie bywa mylące, a miłość może zmienić wszystko.
Emma – warto zdawać sobie sprawę z własnych słabości
Powieść Emma to typowa komedia obyczajowa, która z jednej strony bawi, a z drugiej – ukazuje przywary młodości zbyt pochopnej w ferowaniu wyroków i zbyt skorej do samozadowolenia.
Bystra i pewna siebie Emma jest przekonana, że umie znaleźć idealnego męża dla swojej nowej przyjaciółki Harriet. Popełnia jednak jeden błąd za drugim i wreszcie zdaje sobie sprawę, że być może wcale nie zna ludzi tak dobrze, jak jej się wydawało, a jej „złote rady” mogą niejednemu zaszkodzić. W rzeczywistości być może nie rozumie nawet własnych uczuć – zwłaszcza wobec pewnego dżentelmena…
Rozdział drugi („Duma i uprzedzenie”)
Tam jest jej siostra, Elizabeth. Ona też jest bardzo ładna.
Lizzy zamarła i zaczęła patrzeć prosto przed siebie. Nie chciała zostać przyłapana
na podsłuchiwaniu.
– No cóż, jest znośna – odparł Darcy. – Ale nie na tyle ładna, żebym się skusił.
Pan Bingley westchnął i wrócił do Jane.
Słowa pana Darcy’ego zabolały Lizzy. Określenie „znośna” wcale nie było komplementem.
Jednak Lizzy nie była osobą, która smuci się przez długi czas. Po chwili
wstała i minęła pana Darcy’ego. Po drodze się do niego uśmiechnęła. Odnalazła
Charlottę i opowiedziała jej całą historię, dodając, że dumny głos pana Darcy’ego
Jane zatańczyła z panem Bingleyem dwa razy. Lizzy patrzyła na nią zachwycona.
Czasami zerkała też na przyjaciela pana Bingleya, który był przystojny, ale miał
niezadowolony wyraz twarzy. I ani razu z nikim nie zatańczył.
– No dalej, Darcy! – powiedział pan Bingley, gdy skończył tańczyć z Jane. –
Dlaczego nie tańczysz?
Lizzy nie potrafiła powstrzymać się od podsłuchiwania, bo była bardzo ciekawa, co pan Darcy odpowie.
– Bo tańczyłeś z jedyną godną partnerką na tej sali – odparł.
Pan Bingley uśmiechnął się szeroko.
– Darcy, ona jest najpiękniejszym stworzeniem, jakie kiedykolwiek widziałem!
Lizzy mimowolnie się uśmiechnęła.
– Patrz – mówił dalej pan Bingley. – zrobił na niej ogromne wrażenie.
Jane Austen jest wnikliwą obserwatorką ludzkiej psychiki i właśnie ten fakt decyduje o tym, że jej opowieści są ponadczasowe. W jej książkach czytelniczki znajdą zarówno emocje i dylematy towarzyszące pierwszej miłości, jak również plejadę ciekawych charakterów i przygodę, jaką jest zawsze wyprawa w nieznane.
Uproszczona fabuła, duża czcionka i atrakcyjne ilustracje sprawią, że przesłanie autorki będzie zrozumiałe i atrakcyjne dla młodych czytelniczek, bo – jeśli chodzi o różnice charakterów – mamy wciąż wiele wspólnego z naszymi przodkami sprzed dwustu lat, a i marzenia o miłości i przyjaźni na wieki są nam bliskie, niezależnie od wieku.
NOWA KOLEKCJA LITERACKA WYDAWNICTWA TANDEM KLASYKA DLA DZIECI ZAPRASZA MŁODYCH CZYTELNIKÓW NA SPOTKANIE Z WYJĄTKOWYMI BOHATERAMI UTWORÓW, KTÓRE NA STAŁE WPISAŁY SIĘ DO ŚWIATOWEJ KLASYKI LITERATURY.
Kolekcję otworzyły dwie serie: poświęcona greckim bogom i herosom Superbohater z antyku Stelli Tarakson oraz przygody genialnego detektywa Sherlocka Holmesa stanowiące adaptację dzieł sir Arthura Conana Doyle’a.
Na 2021 rok zaplanowane są kolejne premiery: adaptacja serii Arsène Lupin Maurice’a Leblanca, dostosowane do poziomu i umiejętności czytelniczych najmłodszych dzieła Williama Shakespeare’a, Charlesa Dickensa oraz Legendy arturiańskie.
Książki dostępne będą również jako ebooki i audiobooki.
O autorce:
Jane Austen – ciesząca się uznaniem angielska pisarka, której powieści weszły do kanonu klasycznej literatury brytyjskiej i światowej. Doskonała obserwatorka życia społecznego Anglii z początków XIX wieku – swoje spostrzeżenia przelewała na karty książek. Ich fabuła osnuta jest wokół tematów męsko-damskich i zamążpójścia, w tle ukazane są relacje panujące wśród angielskiej klasy wyższej.
Duma i uprzedzenie
Emma
Jean Austen
przeł. Emilia Skowrońska
wyd. Tandem, 2021