Jeśli twoje dziecko chętnie śpiewa, lubi słuchać muzyki lub grać na cymbałkach – to pierwsze oznaki jego muzycznego talentu. Nie przegap szansy na jego rozwój – im szybciej zauważysz u swojej pociechy zainteresowanie muzyką, tym lepiej.
Muzyka ma pozytywny wpływ nie tylko na nas dorosłych, ale także na nasze dzieci. Przeciwdziała uczuciu samotności oraz rozładowuje lęki i niepokoje. Wpływa też na zmysły dziecka i porusza jego wyobraźnię. Różnego rodzaju melodie pobudzają ekspresję emocjonalną naszej pociechy. Jak zachęcić nasze dziecko do rozwoju muzycznego?
Z muzyką od początku
Dziecko, będąc w brzuchu matki doskonale słyszy dźwięki z otoczenia, dlatego już wtedy warto słuchać muzyki. Po urodzeniu, włączając różnego rodzaju melodie, możemy w łatwy sposób sprawdzić, co podoba się naszemu malcowi. Jeśli tylko sami posiadamy talent muzyczny, możemy samodzielnie grać mu na instrumencie bądź śpiewać, np. kołysanki, które ułatwią zasypianie. Warto obserwować reakcje malucha na poszczególne bodźce muzyczne, aby móc stwierdzić, w którą stronę podążać.
Innym sposobem rozwijania wrażliwości muzycznej dzieci, jest metoda nauczania K. Orffa. Rozbudza ona zamiłowanie naszych pociech do dźwięków poprzez samodzielne, improwizacyjne układanie melodii, zarówno własnym ciałem (tupanie, klaskanie, pstrykanie), jak i instrumentami muzycznymi.
Oprócz tradycyjnych sposobów rozwijania wrażliwości artystycznej u dzieci, warto wypróbować interaktywne gry, dzięki którym malec może samodzielnie tworzyć dźwięki. Połączenie ruchu, dźwięku i obrazu w jednej przestrzeni, a zarazem na styku dwóch światów – rzeczywistego i wirtualnego, równocześnie stymuluje wszystkie zmysły dziecka. To gigantyczny impuls dla wyobraźni i wrażliwości malucha, który wpływa na jego kreatywność – mówi Piotr Treszczotko, wiceprezes firmy Funtronic, producenta Magicznego Dywanu, interaktywnego urządzenia rozwijającego wrażliwość artystyczną u dzieci.
Gra na instrumencie…
Nauka gry na wybranym instrumencie to nie tylko rozwój pod kątem muzycznym. Dziecko kształci także słuch, wzrok i logiczne myślenie. Jaki instrument wybrać? Tutaj warto poradzić się specjalisty w tej dziedzinie. Zabierzmy dziecko do szkoły muzycznej, gdzie pedagodzy-muzycy sprawdzą, czy nasze dziecko faktycznie poradzi sobie w grze na instrumencie. Jeśli tak – odpowiednio dobiorą jego rodzaj. Instrument musi być dostosowany do dziecka, m.in. pod kątem fizycznym, tak aby było w stanie go choćby podnieść. Przykładowo – mała, filigranowa dziewczynka nie poradzi sobie z dużym, ciężkim akordeonem. Niezwykle istotna jest zatem konsultacja ze specjalistą, dzięki której nasze dziecko chętnie zaangażuje się w naukę, a nie zniechęci się.
…czy nauka śpiewu?
Inną opcją, pod kątem rozwoju muzycznego, są lekcje śpiewu. Jako rodzicowi, ciężko ci będzie ocenić, czy twoja pociecha śpiewa ładnie, ponieważ dla ciebie twoje dziecko zawsze będzie najlepsze. Jeśli zatem widzisz, że malec chętnie śpiewa, tak jak w przypadku gry na instrumencie – zaprowadź go do specjalisty. Nauczyciel śpiewu obiektywnie oceni zdolności dziecka i przypisze go do odpowiedniej grupy.
Możliwości rozwoju muzycznego u dzieci jest wiele. Zacznijmy wprowadzać dziecko w świat muzyki już w domu, od najmłodszych lat. Widząc jego zainteresowanie, warto zabierać je na muzyczne wydarzenia, np. do filharmonii. Mamy duży wybór koncertów rodzinnych lub nawet dedykowanych dzieciom. Na późniejszym etapie możemy już rozwijać talent dziecka pod szerszym kątem – gry na instrumencie lub lekcji śpiewu. Pamiętajmy jednak o tym, że dziecko ma spełniać swoje marzenia, a nie rodzica, dlatego rozmawiajmy ze swoją pociechą i obserwujmy jej zachowania.