Niemal każdy z nas posiada jakieś pasje i zainteresowania, które pragnąłby rozwijać. Talent to niezwykle ważny element życia, który pojawia się już na etapie przedszkolnym i przybiera różne formy. Jedne maluchy wykazują się talentem wokalnym, inne świetnie malują, tańczą lub są dobre w sporcie. Zadaniem rodziców jest mądre wspieranie tych pasji i dopingowanie dziecka do działania.
Jak naprowadzić na właściwą ścieżkę?
Pamiętajmy, aby zawsze dostosowywać swoje oczekiwania do możliwości dziecka i za jego pośrednictwem nie realizować swoich niespełnionych pragnień. Pomagajmy w rozwoju, zapiszmy dziecko na zajęcia, naprowadzajmy na określone drogi i obserwujmy jego zachowanie. Czas poświęcony na rozwijanie pasji nigdy nie jest stracony, dlatego, jeśli nawet okaże się, że maluch nie chce kontynuować dodatkowych lekcji i tak bardzo wiele zyska. Rozszerzy dzięki temu swoje horyzonty, pozna wielu ludzi i spędzi wartościowo czas.
Nic na siłę. Dziecko nie może odczuwać presji z naszej strony i być zmuszane do wykonywania danej aktywności. Jeśli tak się stanie, coś, co na początku było dla niego frajdą i niezłą zabawą, stanie się przykrym obowiązkiem.
Nie zawsze dziecko osiąga rewelacyjne efekty w danej dziedzinie i obok sukcesów może ponosić także porażki. Nie zawsze musi być najlepsze. Okażmy wtedy zainteresowanie, wspierajmy pociechę, bądźmy obok gotowi pomóc, gdy tylko smyk o to poprosi. Nie przyśpieszajmy jednak niczego i nie wymuszajmy na dziecku określonych zachowań. Podnoszenie poprzeczki zbyt wysoko podcina skrzydła i zniechęca do dalszego rozwoju.
Jak rozpoznać talent?
Często małe dzieci wykazują potencjalne zdolności w wielu dziedzinach. Mogą być uzdolnione muzycznie, mieć wiele wspólnego ze sztuką, niektóre maluchy pasjonują się sportem, inne mają uzdolnienia humanistyczne lub ścisłe. Jedne zdolności możemy rozpoznać łatwiej, inne dostrzeżemy dopiero po pewnym czasie.
Jeśli jednak nasza pociecha lubi rymy, muzykę i dźwięki, a wystukanie melodii, np. na cymbałkach nie sprawia jej najmniejszego problemu, być może posiada talent muzyczny. Takie maluchy często nucą zasłyszane melodie, nie fałszują podczas śpiewania. Aby rozwijać ich pasje, warto zachęcać je do udziału zajęciach muzycznych, zabierać na przedstawienia, koncerty czy balet. Jeśli zainteresowanie pogłębia się, zastanówmy się nad zapisaniem smyka do szkoły lub ogniska muzycznego.
Maluch wykonujący piękne prace plastyczne, interesujący się wszelkiego rodzaju zajęciami, w trakcie których może tworzyć, posiada uzdolnienia plastyczne. Warto wspierać ten talent, pokazując dziecku nieznane mu dotąd techniki czy zabierając na wystawy, a później zapisać na warsztaty plastyczne.
A może twoja pociecha nie może żyć bez książek? Uwielbia przeglądać coraz to nowe pozycje w waszej biblioteczce, chętnie odwiedza także bibliotekę i pięknie posługuje się językiem polskim. Jeśli wypowiedzi dziecka są ciekawe i barwne, a wolnym czasie lubi tworzyć krótkie historie lub pisać wiersze to z pewnością urodzony polonista. Jego pasje możemy wspierać, zachęcając do tworzenia wierszy i zapisywania własnych pomysłów.
Maluch obdarzony umysłem ścisłym uwielbia składać i rozkładać urządzenia na części pierwsze. Bardzo lubi łamigłówki i różnego rodzaju zagadki, uwielbia także puzzle. Jego solidność i dokładność w rozumowaniu warto stymulować przez chociażby odpowiednie gry i zabawy. Świetnym pomysłem są, np. szachy.
Dziecko energiczne, lubiące sport i rywalizację z pewnością chętnie weźmie udział w obozie sportowym czy dodatkowych zajęciach z konkretnej dyscypliny sportowej. Pociechę warto zachęcić także do pływania oraz wraz z nią uczestniczyć w wielu aktywnościach.
Nie wszystkie talenty dziecka ujawniają się od razu. Często maluchy potrzebują czasu, aby odkryć możliwości, jakie w nich drzemią. Nie zmuszajmy smyka do niczego, dajmy mu czas na decyzję, jakie aktywności sprawiają mu najwięcej przyjemności. Pozwalajmy na eksperymenty i podejmowanie wyzwań, bądźmy wsparciem i zapewnijmy właściwe warunki do rozwoju.