Zanim krystalicznie biały i idealnie słodki cukier trafi do naszych cukiernic czy wypieków, musi przebyć długą drogę – dosłownie i w przenośni! Jednak co ciekawe jego produkcja odbywa się w buraku cukrowym już na polu. Następnie z buraków, które trafiają do cukrowni marki Diamant, cukier jest wydobywany metodą tradycyjną. Warto poznać tajniki tego niezwykłego procesu.
Burak cukrowy raczej nie urzeka swoim wyglądem, ale miłośnicy słodkości wcale się tym nie przejmują. To, co wydobywane jest z niepozornej rośliny, czyli cukier, to nieodzowny element świata kulinarnego pod każdą szerokością geograficzną.
Uprawa buraka cukrowego jest uprawą całoroczną. Dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym i odpowiednim glebom roślina może być uprawiana w wielu zakątkach naszego kraju. Okres wysiewu buraków przypada na wiosnę. Do cukrowni marki Diamant – niekwestionowanego lidera rynku cukrowniczego, trafiają buraki od ok. 9 tys. plantatorów. Ponieważ Diamant zapewnia nasiona buraków dla każdego plantatora możemy mieć pewność, że wszystkie buraki cukrowe dostarczane do cukrowni nie są modyfikowane genetycznie. Jesienią, po ok. 190 dniach nadchodzi czas zbiorów i wtedy zaczyna się właściwa przygoda buraków cukrowych.
Co ciekawe, cukier tak naprawdę powstaje już w buraku. W cukrowni jest on jedynie wydobywany z buraka w sposób najbardziej naturalny. Proces ten jest praktycznie niezmienny od 200 lat i polega na ekstrakcji wodnej, oczyszczaniu soku za pomocą naturalnych substancji, a następnie zagęszczaniu i krystalizacji, w wyniku której otrzymujemy śnieżnobiałe kryształy. Co więcej w ciągu ostatnich 20 lat cukrownie produkujące cukier pod marką Diamant ograniczyły zużycie energii o ponad 50% oraz praktycznie wyeliminowały konieczność pobierania wody z otoczenia, bazując jedynie na wodzie, która zawarta jest w burakach.
Przetwarzanie buraków cukrowych to proces zero waste – do różnorodnych celów można wykorzystać każdą część buraka! Od pozostałości gleby, które wracają na pola, poprzez korzenie o bardzo wysokiej zawartości sacharozy, z których uzyskuje się cukier buraczany. Jako gotowy produkt nazywany jest on w Polsce cukrem spożywczym. „Drugie życie” otrzymują również liście buraka cukrowego, które wykorzystywane są jako biomasa do fermentacji w biogazowni.
W fabrykach marki Diamant burak cukrowy wykorzystany jest w 100%. Podczas krystalizacji cukru powstaje także melasa, która znajduje zastosowanie w produkcji przemysłowej. Natomiast wapno, które pozostaje po procesie oczyszczania soku wraca na pole jako nawóz.
Do cukrowni marki Diamant, co roku dostarczane są ok. 4 miliony ton buraków cukrowych, a z 1 tony można otrzymać od 140 do 180 kg cukru! Z polskich buraków cukrowych powstaje krystalicznie czysty, słodki cukier Diamant, który po wyprodukowaniu pakowany jest w różne formaty, m.in. najpopularniejszą torebkę 1 kg. Tak przygotowany cukier trafia do magazynów, a stamtąd prosto do cukierni, piekarni, sklepów i… na nasz stół!
Jedną z największych zalet cukru z buraków cukrowych jest jego uniwersalność. Ten słodki dodatek z powodzeniem stosowany jest nie tylko do deserów, ale i do surówek, sałatek, zup, wielu dań wytrawnych czy po prostu porannej kawy. Co ciekawe, cukier biały ma identyczną wartość energetyczną jak cukier brązowy. Sięgając po cukier marki Diamant mamy gwarancję nie tylko niezmiennie doskonałego smaku, lecz także wyjątkowej jakości, którą gwarantuje polskie pochodzenie buraków cukrowych oraz niezwykła dbałość o każdy element procesu produkcji.