Ciąża to nie tylko radość z pielęgnowania w sobie nowego życia, ale także różnego rodzaju dolegliwości, które spowodowane są zmianą budowy i fizjologii organizmu. Wśród nich są przede wszystkim bóle pleców.
Bóle pleców u ciężarnych są najczęściej odczuwane w dolnej partii oraz w okolicy miednicy. Bóle w odcinku lędźwiowym mogą promieniować do nóg. Nasilają się podczas długiego przebywania w pozycji siedzącej lub stojącej. Bóle w okolicy miednicy promieniują na pośladki, czasem na tylna część nóg. Ból może nasilać się po wysiłku.
Przyczyny bóli pleców w ciąży:
- ZMIANA FIZOLOGII
W ciąży zmienia się fizjologia organizmu, co związane jest ze zmianami hormonalnymi. Wśród hormonów, które wpływają na dolegliwości bólowe pleców należy wymienić:
- Progesteron – hormon, dzięki któremu możliwe jest utrzymanie ciąży, skutkiem ubocznym jest spowolnienie przemiany materii, co wpływa na zwiększone gromadzenie tkanki tłuszczowej. Dodatkowe kilogramy zwiększają obciążenie dla kręgosłupa.
- Relaksyna – hormon, dzięki któremu możliwe jest urodzenie dziecka. Dzięki niemu rozluźniają się stawy miednicy (krzyżowo-biodrowe) oraz spojenie łonowe. Niestety relaksyna wpływa rozluźniająco także na inne stawy w organizmie, przez co stają się one bardziej podatne na urazy. Więzadła kręgosłupa rozluźniają się. Podobnie krążki kręgowe stają się bardziej elastyczne. Może to powodować wypukliny naciskające na korzenie nerwowe i powodujące dolegliwości bólowe.
- ZMIANA BUDOWY CIAŁA
Rosnąca macica powoduje rozciągnięcie i osłabienie mięśni brzucha. To, oraz zmiana środka ciężkości powoduje pogłębienie lordozy w odcinku lędźwiowym.. W następstwie plecy zaokrąglają się w odcinku piersiowym kręgosłupa. Jest to powodem powstawania bolesnych przykurczy, uciskania na stawy międzykręgowe i odchodzące od kręgosłupa nerwy.
- UCISK MACICY
Pod koniec ciąży, gdy dziecko jest już duże, może dojść do ucisku splotu lędźwiowo-krzyżowego przez rosnącą macicę. Zwykle po porodzie kłopoty z krzyżem mijają. Dość rzadko zdarzają trwałe powikłania.
Czynniki sprzyjające bólom pleców w ciąży
- Zbyt dużo kilogramów – szybkie przybieranie na wadze w ciąży bardzo obciąża kręgosłup. Warto zadbać o odpowiednią dietę i trening, aby wzrost wagi odbywał się w sposób zrównoważony. Stwierdzono, że ćwiczące ciężarne tyją średnio 3,5 kg mniej niż te które nie ćwiczą. Oczywiście ich waga wciąż mieści się w normach potrzebnych do wydania na świat zdrowego dziecka
- Słabe mięśnie brzucha – mięśnie brzucha należą do gorsetu mięśniowego trzymającego dolny odcinek kręgosłupa. Gdy są słabe lordoza w dolnej części pleców powiększa się jeszcze bardziej. Dlatego warto wzmacniać mięśnie brzucha przed ciążą, a także wykonywać odpowiednie ćwiczenia wzmacniające brzuch podczas ciąży.
- Ciąża mnoga – brzuch jest większy i cięższy niż w ciąży pojedynczej, a mięśnie brzucha bardziej rozciągnięte.
- Wcześniejsze wady kręgosłupa – jeśli masz kłopoty z kręgosłupem to warto już na początku ciąży skontaktować się z ortopedą i rehabilitantem.