Sucha i wrażliwa skóra to problem, który dotyka większość przyszłych mam. Bardzo wiele kobiet skarży się na przebarwienia, rozstępy czy trądzik, dodatkowo skóra staje się wrażliwa i przesuszona. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z licznymi zmianami, które wpływają na skórę w ciąży.
Wrażliwa skóra twarzy
Skóra twarzy w ciąży staje bardziej wrażliwa i delikatna. Nawet te do niedawna stosowane kosmetyki, które świetnie się sprawdzały, zaczynają podrażniać skórę, a nawet powodować uczulenie. Aby sobie z tym poradzić warto sięgnąć po odpowiednie produkty, które nie zawierają szkodliwych substancji, są hipoalergiczne, bezzapachowe i bez substancji konserwujących. Na sklepowych półkach oraz w drogeriach internetowych znajdziemy obecnie całe serie kosmetyków, stworzone z myślą o przyszłych mamach. Warto przeanalizować składy takich specyfików i znaleźć najlepszy dla siebie.
Skórę pielęgnujemy adekwatnie do jej aktualnych potrzeb. Przesuszenie, świąd i podrażniona cera, związana z wysokim poziomem estrogenów, to problem wielu kobiet spodziewających się dziecka. Tutaj najlepszym sposobem jest po prostu nawilżenie skóry kremami dla cery suchej i wrażliwej.
Niektóre panie, szczególnie wcześniej borykające się z tym problemem, mogą zauważyć, że ich skóra zaczyna się przetłuszczać i pojawia się na niej trądzik. Jeśli zmiany nasilają się, warto udać się wtedy do dermatologa, który pomoże dobrać bezpieczne w ciąży maści, niwelujące łojotok. Pomocne mogą być także płyny micelarne, toniki oraz peelingi, które będą regulować nadmierne przetłuszczanie się skóry.
Popękane i rozszerzone naczynka możemy jedynie zatuszować. Tutaj świetnie sprawdzi się zielony korektor, maskujący czerwoną barwę na twarzy. Takie zmiany, niestety nie wchłoną się jednak same i po porodzie warto udać się do kosmetyczki lub dermatologa, który wykona zabieg uszczelniający naczynka.
Kolejnym problemem mogą być przebarwienia, czyli tzw. ostuda ciążowa, wynikająca z działania hormonów. Charakterystyczne przebarwienia pojawiają się najczęściej w okolicach ust, na czole i policzkach i najczęściej znikają wkrótce po porodzie. Zmniejszyć ryzyko nieestetycznych zmian pigmentacyjnych pomoże stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym oraz unikanie długotrwałego przebywania na słońcu. Przyszła mama powinna zastosować dobry krem ochronny z filtrem UV – minimum SPF 30.
Inne problemy skórne
Rozstępy z reguły występują na brzuchu, udach, pośladkach oraz piersiach i zmaga się z nimi blisko 90% przyszłych mam. Do największych zmian dochodzi oczywiście na brzuchu, jednak inne części ciała również zmieniają się na skutek ciąży. Te czerwone lub różowe nieestetyczne kreski tworzą się w skórze właściwej wskutek upośledzenia fibroblastów – komórek produkujących w skórze włókna kolagenu i elastyny i są skutkiem nadmiernego rozciągania się skóry.
Rozstępy zwykle uwidaczniają się na późniejszych etapach ciąży, a przyszła mama może w tym przypadku zmniejszyć ryzyko ich pojawienia się stosując specjalne preparaty dla przyszłych mam, przechodząc na zdrową zbilansowaną dietę, a także nie stroniąc od aktywności fizycznej.
Częstym problemem wśród kobiet spodziewających się dziecka jest sucha, świerzbiąca skóra na brzuchu. Suchość i świerzbienie to wynik rozciągania się skóry, w miarę jak rośnie obwód brzucha. Pomóc może regularne wcieranie w skórę nawilżających kremów i balsamów, poprawiających kondycję skóry. Świetnie sprawdzą się też delikatne peelingi, które sprawią, że skóra lepiej będzie wchłaniała składniki preparatów i będzie mniej podatna na uszkodzenie.
Każda ciąża przebiega w inny sposób i nie wszystkie przyszłe mamy skarżą się na pogorszenie stanu skóry w ciąży – wprost przeciwnie – u niektórych pań skóra staje się gładka i promienna. To bardzo indywidualna kwestia, jednak żadna z kobiet nie powinna zapominać o właściwej pielęgnacji w tym szczególnym okresie.