Czas z Tatą, czas z Mamą. Warsztaty dla dzieci na Terra Madre Slow Food Festival, Kraków 2016
Tegoroczna edycja warsztatów dla najmłodszych na Slow Foodowym Festiwalu Terra Madre skupiona jest wokół relacji miedzy rodzicami a dziećmi. Obecność Taty i Mamy w życiu dziecka jest najważniejszą podstawą jego zdrowego rozwoju. W dzisiejszym rozpędzonym świecie tego czasu dla najmłodszych brakuje i to nie wyłącznie dlatego, że nie mamy go fizycznie. Często również dlatego, że myślami jesteśmy gdzie indziej. W firmie, w stresie, w finansach, albo we własnych niezrealizowanych marzeniach.
Co gorsza jednak, po cichu unikamy kontaktu z własnym dzieckiem, bo boimy się nudy, przytłoczenia, nie jesteśmy gotowi na oddanie mu własnej prywatnej przestrzeni. Gdzieś w sercu wiemy, że to nie tak powinno wyglądać, ale zagłuszamy te myśli organizując tysiąc dodatkowych zajęć szkolnych i rozwojowych. Angielski, basen, konie, balet… Bo jeśli nie, to coś je w życiu ominie. Ale to nie nauka i nie przyszła kariera omija je szerokim łukiem. I to raczej nas omija okazja wprowadzania go w dorosłość i kształtowania w nim wspaniałego człowieka.
Tymczasem – czas jest względny, umowny, zależy od organizacji i od tego, jak nim zarządzamy. Zmienia się wraz z naszymi wyobrażeniami o potrzebach naszych dzieci i tego, czego podczas zabawy chcemy je nauczyć. Poprzez wspólne działania jesteśmy w stanie przekazać im swoją wiedzę, pasje, umiejętności oraz tajemnice.
Dwa w jednym jest najlepszą formą spędzania czasu w rytmie slow
Dzieci szukają przecież w rodzicach prostego kontaktu, poczucia bliskości, ciepła, bezpieczeństwa i miłości. Te dwie potrzeby – dorosłego i dziecka – da się połączyć przez współdzielenie kreatywnych, dopasowanych do współczesności zajęć. Obecne dzieci rodzą się mądrzejsze i rozwijają się szybciej – zajęcia dla nich ani nie muszą być dziecinne, ani nudne dla nas.
A my, dorośli? Czyż nie nosimy w sobie uśpionego dziecka, któremu nie dajemy dojść do głosu, albo robimy to w skrytości, gdy nikt nie patrzy?
Slow Food Polska proponuje przełamać myślenie o czasie spędzanym z dzieckiem jak o dobrze spełnianym obowiązku. Pora uwolnić się od przekonania, że przy okazji „nie wypada” samemu dobrze się bawić. W obecności dziecka wypada wszystko, również cieszyć się wspólnymi zabawkami, majsterkowaniem, grami, gotowaniem, szyciem czy projektowaniem. Są zajęcia, które nawet w dorosłym wzbudzają radość dziecka, a dziecku pomagają płynniej wchodzić w dorosłość.
Zapraszamy do aktywnych, rzemieślniczych sposobów spędzania czasu z dzieckiem, które nam samym pozwolą nie umrzeć z nudów.
Autorką programu dla dzieci podczas Terra Madre Slow Food Festival Central Europe jest Renata Rusnak.
Partnerem strategicznym festiwalu jest Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe.
Patroni medialni: Radio Kraków, Dziennik Polski, Karnet, Have a bite.
Wstęp na targi kosztuje 5 zł, dzieci do 12 roku za darmo
Wejściówki na warsztaty dla dzieci w cenie 10 zł będzie można kupić za pośrednictwem strony www.terramadre.pl oraz na miejscu przed wejściem do Strefy Dzieci. Wystawcy będą w Strefie dostępni przez cały dzień, zarówno dla rodziców jak i dzieci, oferując swoje produkty i usługi.
Slow Food Polska – polski oddział Slow Food International (międzynarodowej organizacji
zrzeszającej ponad 100 tysięcy członków w 164 krajach na wszystkich kontynentach) skupiający osoby zainteresowane ochroną tradycyjnych produktów i dobrej kuchni. W Polsce organizacja funkcjonuje od 1999 roku i zorganizowała między innymi słynną akcję „Gęsina na św. Marcina” czy też festiwal „Czas Dobrego Sera”. Przywróciła też do łask piwa niepasteryzowane, soki z owoców, oryginalne Oscypki i Kiełbasę Lisiecką. Slow Food Polska wspiera też i rekomenduje ponad 30 restauracji w całej Polsce, które wykorzystują w swojej kuchni produkty lokalne sklasyfikowane w tzw. Arce Smaku.