„Sonia” to utrzymany w klimacie realizmu magicznego, wysmakowany wizualnie film, który łamie schematy narracyjne kina dla młodych widzów. To opowieść o spotkaniu, które zmienia świat nie do poznania i o przygodzie, której wspomnienie zostaje z nami do końca życia.
Północna Szwecja, pada śnieg, na niebie pojawia się zorza polarna. Siedmioletnia Sonia poznaje w szkole nową koleżankę, Celestynę. Celestyna intryguje swoim odmiennym wyglądem i zachowaniem. Kiedy zaprasza Sonię do siebie do domu, ta nie posiada się ze szczęścia. Nocowanie poza domem wydaje się niezwykle ekscytujące i może być początkiem pierwszej prawdziwej przyjaźni.
Tymczasem pierwsza noc poza domem jest dla Sonii czymś zupełnie innym, niż sobie wyobrażała. U Celestyny wszystko jest całkiem inne, jest zbyt wiele drzwi, otaczają ją inne kolory, zapachy i smaki, zaś rodzice, babcia, a nawet pies wyglądają i zachowują się co najmniej osobliwie. To będzie długa noc, a Sonia nieprędko zaśnie. Na szczęście, dzięki parze wyjątkowo rozmownych borsuków, ta noc będzie pełna niezapomnianych przygód.
„Sonia” to historia o spotkaniu, które wywraca nasze życie do góry nogami, będąc jednocześnie ekscytującym i które pozostaje z nami do końca życia. Dzięki niemu trafiamy w miejsce trochę magiczne i niepokojące, gdzie odkrywamy tkwiącą w sobie siłę. A to wszystko w otoczeniu, gdzie tapety same zmieniają swój wzór, obrazy poruszają się, na środku korytarza stoi renifer, a każdy płatek śniegu jest zupełnie inny i tak samo piękny. Czasami nie masz pewności, czy to wszystko dzieje się naprawdę, czy w Twojej wyobraźni. A może to był tylko sen?
„Sonia” to adaptacja książki Piji Lindenbaum, jednej z największych szwedzkich autorek powieści ilustrowanych. Jej historie opowiadane są z perspektywy dziecka i balansują na granicy realizmu codzienności i magii, jednocześnie podejmując tematy bliskie młodym czytelnikom, jak strach, niepokój i moc wyobraźni.
„Sonia” była nominowana do Kryształowego Niedźwiedzia na Berlinale (2016), gdzie otwierała sekcję Generation. Film był również w konkursie 3. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci.
Więcej informacji na www.kinodzieci.pl.
Dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
Patroni medialni: AMS, Co jest grane 24, Gazeta Wyborcza, Dziecko, Miasto Dzieci, Qlturka.pl, Egaga, Czas Dzieci, Ładne Bebe, Juniorowo, Filmweb, Fathers