Migrena to bardzo dokuczliwa przypadłość, która może skutecznie uprzykrzyć życie przyszłej mamie. Niestety, z racji swojego stanu, nie może ona przyjmować większości środków aptecznych, które uśmierzyłyby dolegliwości bólowe. Jak zatem poradzić sobie z migreną domowymi sposobami?
Wiele kobiet w ciąży po raz pierwszy doświadcza migrenowych bólów głowy, inne z radością stwierdzają, że pojawiające się wcześniej dolegliwości bólowe zupełnie w tym czasie ustąpiły. Bardzo często zdarza się też, że kobieta, która zmagała się przed ciążą z atakami migreny zauważa, że te pojawiające się w jej trakcie mają łagodniejszy przebieg.
Czy to na pewno migrena?
Migrenę łatwo jest pomylić z bardzo mocnym bólem głowy lub zatokowym bólem głowy. Tym, co odróżnia ten stan od pozostałych, jest pulsujący, najczęściej jednostronny ból w okolicach skroni. Bólowi towarzyszy często nadwrażliwość na światło, zapachy i hałas. Mogą pojawić się także mdłości i zawroty głowy. Atak migreny sprawia, że niemal niemożliwe jest normalne funkcjonowanie. Niektóre osoby doświadczają też aury – objawiającej się zaburzeniami widzenia (mroczki, błyski), drętwieniem twarzy, mrowieniem kończyn, a także zaburzeniami mowy.
Przyczyny migreny?
W ciąży migrena może być spowodowana zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie przyszłej mamy. Inne najczęstsze przyczyny pojawienia się migreny to silny stres, zła dieta (np. spożywanie wysoce przetworzonej żywności), przemęczenie i niedostateczna ilość snu. Atak migreny może być spowodowany również sporym hałasem lub zbyt krótkim przebywaniem na świeżym powietrzu.
Jak zapobiec migrenowym bólom głowy ?
Migrena jest bardzo przykrą dolegliwością, której w jakimś stopniu można zapobiec. Jak to zrobić?
• Wysypiaj się – zbyt krótki nocny odpoczynek może sprawić, że pojawi się atak migreny. Śpij przynajmniej 8 godzin na dobę. Jeśli ciążowe dolegliwości sprawiają, że nie możesz spać w nocy, staraj się ucinać sobie choć krótkie drzemki w ciągu dnia, aby zregenerować siły.
• Zwolnij tempo – nie możesz pracować od rana do wieczora i zapominać o odpoczynku. Będąc w ciąży, musisz również znaleźć czas tylko dla siebie.
• Stosuj urozmaiconą dietę – zapobiec migrenie pomoże dieta bogata w magnez. Pierwiastek ten znajdziesz w kaszy gryczanej, kakao, bananach, awokado czy pestkach dyni. Spożywaj także regularne posiłki. Nie zapomnij o nawadnianiu organizmu i pij nawet 3 litry płynów dziennie.
• Ruszaj się – kobieta w ciąży może, a nawet powinna, po konsultacji z lekarzem ćwiczyć. Aktywność fizyczna może zmniejszyć częstotliwość pojawiania się migreny, a dodatkowo rozwinie świadomość twojego ciała i korzystnie wpłynie na zdrowie twoje i dziecka.
Jak poradzić sobie z migreną w ciąży?
Istnieje kilka leków, które pomagają uśmierzyć migrenowe bóle głowy, jednak w ciąży kobieta musi ograniczyć się do naturalnych metod radzenia sobie z tą przypadłością (dozwolona jest jedynie niewielka dawka paracetamolu, najlepiej po konsultacji z lekarzem). Przyszła mama może złagodzić migrenowy ból głowy, stosując się do poniższych rad.
• Weź kąpiel – ciepła woda rozluźni cię i pomoże się wyciszyć. Pamiętaj jednak, aby nie przebywać w wodzie dłużej niż 15 minut.
• Odizoluj się – połóż się w zaciemnionym, najlepiej wcześniej przewietrzonym pokoju. Dobrym pomysłem może być także chłodny okład na czoło.
• Pomasuj czoło i skronie – delikatny masaż tych miejsc może przynieść choć chwilową ulgę. Warto poprosić, np. partnera, aby wykonał taki masaż.
• Wyjdź na spacer – jeśli czujesz się na siłach, możesz wyjść na krótki spacer i pooddychać świeżym powietrzem.
Na szczęście ataki migreny, pomimo dyskomfortu, jaki za sobą niosą, nie stanowią niebezpieczeństwa dla maluszka w twoim brzuchu. Postaraj się znaleźć jak najlepszy sposób na złagodzenie objawów migreny i w miarę możliwości unikaj czynników, które mogą ją wywołać.