Szybkie tempo życia, stres, zalewające nas ze wszystkich stron informacje sprawiają, że możemy mieć kłopoty ze skoncentrowaniem się na danej czynności. Jeszcze trudniej skupić się na tym, co istotne, naszym dzieciom. Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby sobie z tym poradzić.
Na umiejętność koncentracji uwagi ogromny wpływ ma środowisko, w którym żyjemy, a także po części temperament dziecka. Powszechna obecnie wielozadaniowość, czyli wykonywanie jednocześnie kilku rzeczy na raz, nie pomaga nam i naszym pociechom skupić się właściwie na danej czynności. Ważne jest na przykład, aby maluch nie jadł śniadania, oglądając telewizję i przy okazji kolorując obrazek. Duże lepsze efekty przyniesie rozdzielenie poszczególnych zadań.
Słuchajmy i rozmawiajmy
Dzieci chłoną wszystko jak gąbka i naśladują zachowania rodziców. Bądźmy dla ich dobrym przykładem i w trakcie rozmowy odłóżmy na chwilę smartfon i skupmy się wyłącznie na nich. Patrzmy maluchowi w oczy i z zainteresowaniem słuchajmy tego co ma nam do powiedzenia. Bądźmy nie tylko ciałem, ale i duchem z naszym dzieckiem. Zadawajmy pytania, żywo reagujmy na przytaczane przez smyka historie. Dziecko musi wiedzieć, że go naprawdę słuchamy.
Bardzo potrzebna rutyna
W poukładanym i przewidywalnym świecie dzieciom zdecydowanie łatwiej jest funkcjonować. Stwórzmy harmonogram dnia i się go trzymajmy. Rutyna dnia codziennego sprawi, że maluch lepiej poradzi sobie z natłokiem informacji, które go otaczają.
Porządek wokół
Zadbajmy o to, aby nic nie rozpraszało uwagi naszej pociechy. Porozrzucane wokół zabawki, książki czy ubrania, nie pomogą dziecku w nauce. Dlatego, nim dziecko przystąpi do odrabiania prac domowych, pomóżmy mu posprzątać nieład wokół. Uporządkujmy stół lub biurko do nauki. Nie zostawiajmy na nim zbędnych bibelotów i niepotrzebnych rzeczy, wystarczą jedynie niezbędne w danym momencie akcesoria.
Ćwiczmy koncentrację
Jeśli zauważymy u dziecka trudności ze skupieniem uwagi, warto pomóc mu nauczyć się tej trudnej sztuki. Okazuje się, że trening uważności może być znacznie prostszy, niż się nam wydaje.
Przydatne mogą okazać się prozaiczne domowe czynności, takie jak nakrywanie do stołu czy wspólne lepienie pierogów. Świetnie sprawdzą się też różnego rodzaju zabawy: lepienie z plasteliny, układanie klocków lub puzzli, nawlekanie koralików, wycinanki, rysowanie po linii. Wskazane są również aktywności związane z ruchem, takie jak bieganie po określonych przez nas liniach czy pajacyki.
Wielu rodziców mylnie interpretuje zachowanie malucha i sądzi, że ich pociecha cierpi na zaburzenia uwagi. Warto jednak wnikliwiej przyjrzeć się sytuacjom w których dziecko nie może się skoncentrować. Bardzo często problem wynika bardziej ze zmęczenia czy nudy, aniżeli poważniejszych zaburzeń. Zwróćmy także uwagę na to, na jakim etapie rozwojowym jest dziecko. Nie możemy wymagać od pięciolatka, aby siedział w miejscu przez godzinę i rysował szlaczki. Potrzeba ruchu i ciągłej zmiany pozycji jest w tym wieku zupełnie naturalna. A może nasza pociecha jest po prostu bardzo temperamentna?
Umiejętność skupienia i koncentracji jest niezwykle ważna i ma ogromny wpływ na rozwój malucha i jego równowagę emocjonalną. Postarajmy się stworzyć naszemu dziecku odpowiednie warunki do edukacji i zabawy oraz wspierajmy go w nauce uważności.