Dlaczego dzieci nas nie słuchają? Powodów takiego stanu rzeczy może być naprawdę mnóstwo. Nie słuchają, bo są zbyt zajęte zabawą, z powodu braku naszej konsekwencji, bo chcą zwrócić na siebie naszą uwagę, a może po prostu nie wiedzą, o co do końca nam chodzi… Zanim po raz kolejny powiemy, że malec jest niegrzeczny, zastanówmy się, czy wysyłany przez nas komunikat dociera do szkraba.
Nie, bo nie…
Zawsze tłumacz dziecku, dlaczego nie pozwalasz mu na pewne zachowania. Jeśli zależy ci, aby maluch nie krzyczał, wyjaśnij mu, że powinien mówić nieco ciszej, bo obudzi młodszą siostrę. Bez odpowiedniego komentarza smyk nie będzie wiedział, dlaczego ma się zachowywać tak, a nie inaczej.
Bądź konsekwentna
Konsekwencja często stanowi klucz do sukcesu w wychowywaniu dzieci. Jeśli prosimy o coś malucha, wymagajmy od niego spełnienia naszej prośby. Zakazując oglądania bajek przez tydzień, nie zapominajmy o karze następnego dnia. Dziecko szybko zorientuje się, że nasze słowa nijak się mają do zapowiedzianych wcześniej konsekwencji i będzie nieposłuszne.
Dziecko potrzebuje zasad
Nie zostawiaj malucha samego sobie, bo poczuje się zagubiony i nie będzie wiedział, jak się zachować. Jasne zasady i reguły wprowadzają spokój i harmonię do życia szkraba i dają mu poczucie bezpieczeństwa. Warto, aby wiedział on, na co może sobie on pozwolić, a co jest surowo zakazane.
Daj wybór
Zamiast zmuszać malucha do założenia koszulki, którą sama wybrałaś, daj mu do wyboru dwie lub trzy sztuki i pozwól zadecydować samemu. Nie oczekuj ślepego posłuszeństwa, dzieci również mają swoje potrzeby i dążą do samodzielności.
Mów prosto i zwięźle
Zwróć uwagę na sposób wydawania przez ciebie poleceń. Mów prosto i konkretnie, bez zbytecznego wdawania się w szczegóły. Chcąc zwrócić uwagę smyka, zwróć się do niego po imieniu i nawiąż z nim kontakt wzrokowy. Staraj się być spokojna i opanowana i nie podnoś głosu. Nie nadużywaj słowa „nie”, zamiast tego zastąp negatywny komunikat takim o pozytywnym wydźwięku, np. zamiast „Nie płacz”, zapytaj: „Dlaczego płaczesz? Według badań zdania przeczące są bardzo mało skuteczne w wydawaniu poleceń.
Jeśli oczekujesz wykonania określonej czynności, nie pytaj i nie proś, lecz powiedz dziecku wprost o co ci chodzi. Zamiast: „Czy mógłbyś tutaj przyjść, skarbie?”, powiedz „Jasiu, chodź do salonu”.
Chwal
Zamiast stale krzyczeć i upominać, promuj zachowania pozytywne u swojej pociechy. Chwal, jeśli widzisz poprawę w zachowaniu i staraj się, aby malec dostrzegał pozytywy wynikające z bycia grzecznym.
Bardzo ważna – empatia
Staraj się mówić o tym, co czujesz i mówiąc do dziecka odnoś się do swoich uczuć. Powiedz, np. „Jest mi bardzo smutno, że uderzyłeś Antka.”
Nawet bardzo trudne sytuacje wymagają twojej wyrozumiałości. Pamiętaj, że dzieci uczą się głównie przez naśladownictwo osób dorosłych i jako rodzic jesteś dla nich wzorem do naśladowania. Zwracaj się do dziecka spokojnie i nie podnoś niepotrzebnie głosu. Nawiąż z nim prawdziwą relację i nie wydawaj ciągle tylko poleceń i rozkazów. Bardzo szybko się przekonasz, że mówiąc do dziecka we właściwy sposób, bez niepotrzebnych nerwów, zdziałasz zdecydowanie więcej, niż krzykiem i groźbami.