Zmiana nawyków żywieniowych, które nie służą zdrowiu jest ważna, gdyż zdrowe nawyki żywieniowe z dzieciństwa wpłyną nie tylko na to jak wyglądać będzie dieta dziecka, ale też jego zdrowie w przyszłości. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które zwiększają szansę na sukces we wprowadzaniu zdrowych nawyków żywieniowych.
Czas ma znaczenie
Im wcześniej zdecydujesz się na wyeliminowanie szkodliwych produktów, a wprowadzisz do rodzinnego menu zdrowe i pełnowartościowe tym większa szansa na łagodne wprowadzenie zmian. To dlatego rodzice muszą dawać przykład i uczyć dziecko zdrowego odżywiania od samego początku. Na dobre zmiany nigdy nie jest za późno, dlatego jeśli jesteś rodzicem starszego dziecka, uzbrój się w cierpliwość i nie poddawaj się. Pokaż dziecku na własnym przykładzie, że zdrowe odżywianie może być atrakcyjne i smaczne. Dopóki twoje dziecko nie zostanie małym smakoszem zdrowych dań, możesz przemycać mu pewne produkty w zupach, gulaszach, sosach do makaronu, a ugotowane warzywa zmiksować i dodać do ulubionych dań.
Usuń pokusy
Jeśli naprawdę chcesz zacząć zdrowo się odżywiać wyrzuć z najbliższego otoczenia wszystko, co można zaliczyć do śmieciowego jedzenia: słodycze, chipsy, żelki, słodzone napoje, batony i inne przekąski powinny zniknąć z twojego domu.
Pokaż nowe możliwości
Nikt nie lubi pustki. Wyrzucenie z domu przekąsek, którymi karmione były dzieci, przez długi czas może spowodować bunt, dlatego niezdrowe przekąski należy zastąpić ich zdrowymi odpowiednikami. Spróbuj ułatwić domownikom dostęp do zdrowego jedzenia, tak aby jak najczęściej po nie sięgali. Możesz umieścić na stole w kuchni miskę ze zdrowymi przegryzkami. Mogą to być surowe owoce i warzywa, np. pomidorki koktajlowe, marchewka, winogrona lub zimą suszone (niesiarkowane) owoce, ulubione orzechy, prażone pestki dyni czy słonecznika. Taką zdrową przystawkę możesz postawić na stole przed śniadaniem w postaci pokrojonych owoców, a warzyw przed obiadem.
Próbujemy wszystkiego
Wprowadź naturalną zasadę kosztowania wszystkiego, co jest na stole przez każdego członka rodziny. Nie przesadzaj jednak z wprowadzaniem nowości. Pamiętaj: jedna nowość w jednym posiłku!
Nie poddawaj się!
Produkty, których maluch nie pokochał, powinny wracać na stół pod innymi postaciami. Im więcej razy ich spróbuje, tym większa szansa, że je polubi.
Zadbaj o wygląd
Staraj się, aby nowe produkty były ładnie podane, bo wygląd ma tutaj duże znaczenie. Dobrym sposobem jest angażowanie dzieci w przygotowywanie dań, szczególnie w ich nakładanie, dekorowanie. Dzieci chętniej zjedzą to, co same przyrządziły.
Rozmawiajcie o jedzeniu
Rozmawiajcie o jedzeniu nie tylko przy stole. Staraj się, aby dziecko poznawało zasady zdrowego odżywiania, nie tylko w teorii. Bawcie się w gotowanie, śmiejcie się razem z nieudanej potrawy, cieszcie, gdy coś wyjdzie wyjątkowo smaczne.
Bądźcie kreatywni
Czasem trzeba uciec się do podstępu. Smakoszowi czekolady zaproponuj, że zrobicie wspólnie zdrowe czekoladowe ciasto z cukinii. A może do marchewki przekona go pyszne ciasto marchewkowe. To świetny sposób na oswojenie niektórych warzyw, szczególnie gdy malucha włączymy w te przygotowania.
Ćwicz wytrwałość
Żadnych kompromisów. Bądź zdecydowana i konsekwentna we wprowadzaniu nowych zasad dotyczących jedzenia w twoim domu. Powiedz dziecku jasno, że jest pora obiadu i jeśli nie chce jeść, to może wstać od stołu, ale do podwieczorku nic już nie dostanie. I trzeba słowa dotrzymać.
I na koniec. Zachowaj spokój, ignoruj próby grymaszenia i staraj się reagować bez emocji na niechęć dziecka do jedzenia. Nie okazuj też przesadnego entuzjazmu, gdy zje to, na czym bardzo ci zależało. Niech wprowadzanie zasad zdrowego odżywiania będzie naturalnym procesem stawania się smakoszem, a nie wciskaniem w dziecko zdrowych produktów.