15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Święta inne niż zwykle. Wielkanoc w czasie epidemii koronawirusa

Magda Przypłata
11 kwietnia 2020

Przed nami najważniejsze święto w roku w kościele katolickim – Wielkanoc. Te Święta będą jednak zupełnie inne niż do tej pory. Jak przygotować się do Wielkanocy w trakcie pandemii i jak przeżyć ją właściwie mimo trudnej sytuacji? Oto nasze rady.

Wyjątkowe świętowanie

W tym roku ci z nas, którzy wierzą, nie pójdą do kościoła ze święconką i nie będą mogli przeżywać Triduum Paschalnego w kościele. Ten wyjątkowy czas spędzimy w naszych domach wśród domowników, a z rodziną przyjdzie nam się komunikować poprzez komputer lub telefon.
Brak możliwości przeżywania Świąt tak jak do tej pory, a także odwołanie rodzinnych spotkań i wyjazdów może sprawić, że nie będziemy mieli ochoty na świętowanie.
Wielkanoc to święto powstawania nowego życia oraz odrodzenia człowieka. To czas otuchy i nadziei, dlatego postarajmy się przeżyć te święta rodzinnie i duchowo i, jeśli jesteśmy osobami wierzącymi, nie zapominajmy o sensie religijnym tych wydarzeń.

Przedświąteczne przygotowania

Przybliżmy naszym dzieciom tradycje związane z Wielkanocą. Wyjaśnijmy im, jakie jest znaczenie religijne poszczególnych symboli świątecznych, np. jajka symbolizują nowe życie i odrodzenie, baranek oznacza odkupienie grzeszników i przezwyciężenie zła.

Świąteczne i wiosenne symbole stworzą atmosferę świąt wielkanocnych. Poszukajmy w Internecie inspiracji i przygotujmy wraz z pociechami wielkanocne ozdoby. Wykonajmy wspólnie urocze króliczki czy kurczaczki.

Wykorzystajmy tradycyjną metodę barwienia jajek (gotowanie w łupinach cebuli, burakach lub kurkumie daje naprawdę znakomite efekty). Możemy też okleić jajka włóczką lub udekorować w jakiś inny sposób.

Pieczmy i gotujmy razem z dziećmi – pokażmy im potrawy, które pamiętamy z rodzinnego domu i które kojarzą nam się ze świętowaniem. Przygotujmy mazurki, babki i sałatki i inne ulubione dania.

Nie zapomnijmy też o koszyczku ze święconką. Mimo tego, że nie wyruszymy z nim jak co roku do kościoła, pozwólmy maluchowi włożyć do niego jajka, pisanki, baranka i inne potrawy, które powinny się w nim znaleźć.

Z rodziną połączmy się wirtualnie i pokażmy nasze przygotowania. Dzieci mogą pochwalić się własnoręcznie wykonanymi dekoracjami i chociaż w ten sposób skontaktować się z dawno niewidzianymi dziadkami.

Obrzędy on-line

Jeśli jesteśmy osobami wierzącymi, mamy możliwość obejrzenia większości mszy i uroczystości religijnych przy pomocy komputera lub telewizji.

Uczestnictwo całą rodziną w tych wydarzeniach sprawi, że nasze świętowanie nabierze religijnego wymiaru i pomoże nam pełniej zrozumieć istotę Zmartwychwstania.

Dla wszystkich – nie tylko wierzących, będą to niezwykle trudne święta i zupełnie inne niż wszystkie, które do tej pory przeżyliśmy. Pomimo ograniczeń Wielkanoc może być jednak udana. Wykorzystajmy fakt , że jesteśmy w domu i przygotujmy się właściwie do świętowania.