Zorganizowanie Bożego Narodzenia w stylu eko jest prostsze, niż mogłoby nam się wydawać. Przy odrobinie wysiłku i wyobraźni jesteśmy w stanie spędzić ekologiczne święta bez wyrzeczeń.
Przedświąteczne zakupy
Postarajmy się robić zakupy z większą uwagą. Przywiązujmy wagę do jakości produktów i ich pochodzenia. Zamiast egzotycznych potraw, postawmy na te bardziej tradycyjne pochodzące z naszego regionu. Im więcej kilometrów pokonuje żywność na nasz stół, tym większe koszty transportu oraz emisji spalin. Przedświąteczny wypad do sklepu warto dokładnie rozplanować i sporządzić listę najpotrzebniejszych produktów. Zamiast pięciu wypraw do supermarketu, na zakupy wybierzmy się tylko raz. Oszczędzimy na paliwie i nie będziemy emitować za każdym razem szkodliwych substancji do atmosfery.
Nie kupujmy za dużo. Postarajmy się, aby zmarnować jak najmniej jedzenia. Jeśli po świątecznej uczcie zostanie nam sporo resztek, zapakujmy je do specjalnych pojemników i schowajmy do zamrażalnika.
Jaką choinkę wybrać?
Ponad 40 procent Polaków deklaruje, że na święta w ich domu stanie żywa choinka. Okazuje się, że to rozwiązanie zdecydowanie bardziej ekologiczne niż zakup sztucznej choinki. Produkcja sztucznego drzewka pożera spore ilości energii, poza tym bardzo długo trwa proces jej biodegradacji. Żywe drzewka pochodzą na ogół ze specjalnych szkółek i są przeznaczone właśnie w celu przyozdobienia domów na święta. W pełni ekologiczne choinki powinny posiadać właściwy certyfikat. Są one jednak dość kosztowne i nie zawsze możemy pozwolić sobie na taki wydatek. Warto jednak wybrać egzemplarz pochodzący z legalnej plantacji, znajdującej się blisko miejsca naszego zamieszkania.
Jeśli wybraliśmy choinkę w doniczce, po świętach posadźmy ją w ogrodzie. Cięte drzewko możemy porąbać i skompostować lub oddać do specjalnego punktu recyklingu.
Ekologiczne ozdoby
Do dekoracji choinki, a także przyozdobienia domu, użyjmy ozdób z zeszłego roku. Możemy też własnoręcznie stworzyć kolorowe łańcuchy, powycinać gwiazdki z papieru, wyczarować kokardki ze starych wstążek, a przy odrobinie zdolności manualnych stworzyć ozdoby świąteczne ze słomy. Świetnym pomysłem jest wykonanie ozdób z masy solnej. Stworzone wspólnie z dziećmi aniołki czy bałwanki staną się niebanalną ozdobą waszej choinki. Na świątecznym drzewku znaleźć mogą się również upieczone przez nas pierniczki, a także suszone owoce.
Nie możemy zapomnieć o właściwym oświetleniu choinki. Poszukajmy lampek energooszczędnych, które zużywają nawet 30 razy mniej prądu niż tradycyjne oświetlenie. Tutaj świetnie sprawdzą się lampki diodowe (ledowe), dostępne zarówno w wersji przewodowej, jak i bezprzewodowej.
Pakowanie prezentów
Zapomnijmy o kolorowych i błyszczącym papierze do pakowania ze świątecznymi motywami. Postawmy na zwykły papier pakowny, który nie dość, że jest ekologiczny to w dodatku zdecydowanie tańszy. Jeśli chcemy, aby papier był bardziej kolorowy poprośmy dzieci o wymalowanie na nim przeróżnych wzorków.
Ciekawym pomysłem jest również wykorzystanie starych gazet lub magazynów. Oklejone nimi pudełko będzie wyglądać modnie i nietuzinkowo.
To, w jaki sposób zorganizujemy nasze święta, zależy tylko i wyłącznie od nas. Kiedy wszystkich wokół ogarnia przedświąteczny szał, skorzystajmy z kilku inspiracji, dzięki którym nasze Boże Narodzenie nabierze ekologicznego charakteru.