Kobieta w ciąży, będąca pod opieką lekarza oraz położnej środowiskowo-rodzinnej, powinna być poinformowana o możliwości skorzystania ze szkoły rodzenia. Najważniejsze to wiedzieć dlaczego warto skorzystać z tego typu zajęć i na czym one polegają. Lekarz bądź położna powinni przekazać kobiecie adres lub telefon do szkoły. Położna Halina Biedroń, ekspert kampanii społeczno-edukacyjnej „Położna na medal” udziela kilka cennych porad na ten temat.
Szkoły rodzenia to szkoły warsztaty (kursy) prowadzone dla kobiet w ciąży. Mogą one uczestniczyć w zajęciach z osobą towarzyszącą. Najważniejszym celem tego typu warsztatów jest zapewnienie kobiecie wsparcia psychicznego i fizycznego przed nadchodzącym rozwiązaniem. Zajęcia prowadzone są pod okiem położnej, która stara się zagwarantować uczestniczkom szkolenia dobrą i otwartą atmosferę. Tylko wtedy kobiety czują się odprężone i chcą aktywnie uczestniczyć w zajęciach. Warto podkreślić, że o sukcesie szkoły rodzenia często decyduje mechanizm wzajemnego wspierania się kobiet w trakcie zajęć a nierzadko także po nich.
W szkole prowadzone są wykłady na temat ciąży i porodu. Dodatkowo, odbywają się także zajęcia praktyczne. Są to najczęściej ćwiczenia wspomagające i oddechowe. Tego typu ćwiczenia przynoszą ulgę w różnych dolegliwościach spowodowanych zmianami zachodzącymi w organizmie kobiety w ciąży (przyrost wagi, pochylona pozycja ze względu na powiększający się brzuch, itp.). Przyszłe matki dzięki uczestnictwu w zajęciach mają szansę nadal czuć się energicznie.
Przykładowe ćwiczenia
1.Ćwiczenie na bóle pleców. Stoimy wyprostowane w lekkim rozkroku. Ręce kładziemy na biodra, a następnie wypychamy miednicę do przodu tak, aby kość ogonowa była w linii kręgosłupa. Uginając nogi w kolanach dłonie opieramy na plecach pobliżu kości krzyżowej. Wdychając powietrze naciskamy na tylną część miednicy tak, aby kość ogonowa została wypchnięta do przodu.
2. Ćwiczenie poprawiające krążenie. Siadamy na podłodze z wyprostowanymi nogami i opieramy się na łokciach. Wykonujemy krążenia stóp w prawą i lewą stronę. Następnie prostujemy i zginamy stopy.
3. Ćwiczenie oddechowe. Kładziemy się na plecach z podkurczonymi nogami, ugiętymi w stawach kolanowych i biodrowych. Pod głowę podkładamy poduszkę. Robimy wdech nosem, a wydech ustami. Podczas wdechu nabieramy powietrza do brzucha. Zatrzymujemy na chwilę oddech, rozluźniając mięśnie krocza. Robimy wydech z lekkim cofnięciem brzucha. Wydech powinien trwać dwukrotnie dłużej niż wdech.
Czasami mamy do czynienia z kobietami, które z różnych powodów nie decydują się na szkołę rodzenia. W takiej sytuacji, wszystkie wiadomości i praktyczne porady przekazywane są przyszłej matce w trakcie indywidualnych spotkań z położną środowiskowo-rodzinną albo położną z Poradni Ginekologiczno-Położniczej. Co prawda przebieg takich zajęć zasadniczo różni się od tych ze szkoły, ale można powiedzieć, że każda położna z doświadczeniem i odpowiednim podejściem do pacjentki to jednoosobowa szkoła rodzenia. Niezależnie, czy kobiety uczestniczą w zajęciach grupowych czy w indywidualnych, najważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa i wypracowanie zachowań pomagających w przyszłym porodzie. Dzięki szkole rodzenia albo konsultacjom u położnych poród przebiega mniej stresująco, zarówno dla samej kobiety jak i zespołu położniczego. Przyszłe matki mają wiedzę jak zachowywać się na sali porodowej, jakiej współpracy oczekuje od nich lekarz odbierający poród.
_______________________________________________________________________
Głównym celem kampanii społeczno-edukacyjnej „Położna na medal” jest zwrócenie uwagi na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Ważną kwestią jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.
Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Nominowanie i oddawanie głosów odbywa się za pośrednictwem strony www.poloznanamedal.pl.
W tym roku spośród nominowanych położnych zostaną wybrane 3 najlepsze, które uzyskają największą liczbę głosów. Dodatkowo, konkurs wyłoni 3 najlepsze położne z poszczególnych województw. Nominacje i głosy przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 grudnia 2015 roku.
To już druga edycja kampanii. Patronat merytoryczny objęła Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku, Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni oraz portal edukacjapacjenta.pl.