Kwiaty, kwiaty i jeszcze raz kwiaty – z tym niezmiennie kojarzy się malownicze Zalipie. Jest to też idealne miejsce do tego, by otworzyć sezon turystyczny 2015 na Szlaku Rzemiosła.
Podczas organizowanej imprezy przeprowadzimy warsztaty rękodzieła ludowego, przybliżymy turystom tradycje i zwyczaje zalipiańskie, zwiedzimy izbę regionalną, a także urządzimy kiermasz wyrobów rzemiosła, rękodzieła i smaków regionu. Każdy będzie mógł stworzyć własną zalipiańską pamiątkę – malowaną kwiatami łyżkę, doniczkę, kwiat z bibuły, a nawet kolczyki – pod czujnym okiem zalipiańskich malarek. Nie zabraknie także licznych atrakcji dla najmłodszych.
Tradycyjne ludowe rękodzieło to zanikające zjawisko. Niewielu już ludzi kultywuje dawne wzornictwo i techniki rękodzielnicze. Projekt Szlak Rzemiosła powstał po to, by pokazać współczesnych twórców ludowych, trudniących się rzemiosłem w tradycyjny sposób. Dzięki Szlakowi można poznać twórców, dla których rzemiosło to nie tylko zawód, ale przede wszystkim pasja. Projekt przygotowano z myślą o turystach, chcących na mapie Małopolski odnaleźć zapominane już zawody i tradycje oraz odkryć je na nowo.
W projekcie uczestniczą pracownie, warsztaty i domy twórców rękodzieła ludowego z całej Małopolski. Obecnie w bazie znajduje się ponad 200 twórców, reprezentujących 24 rzemiosła, w blisko 130 miejscowościach. Tworzą oni 7 tras regionalnych: Krakowską, Tarnowską, Suską, Limanowską, Sądecką, Gorlicką i Podhalańską.
Szlak otwiera drzwi do stuletniej garncarni, warsztatu tkackiego, prowadzi przez plantację wikliny i łemkowską krainę. Dzięki Szlakowi można połączyć aktywny wypoczynek z nauką technik rzemieślniczych i poznawaniem kultury regionów.
Program otwarcia sezonu 7 lipca
warsztaty: garncarstwo, wicie wianków z żywych kwiatów i z suszu, bibułkarstwo (kwiaty z bibuły, pająki, bibułkowe broszki i ozdoby do włosów), zdobienie drewnianych elementów zalipiańskimi wzorami (łyżki, drewniane ozdoby, biżuteria);
kiermasz rękodzieła: koronki, hafty, stroje ludowe, biżuteria, chusty, rzeźba, kompozycje z suszu, ceramika, garnki;
kuchnia regionalna – przysmaki z Zalipia; zwiedzanie izby regionalnej, pieczenie placków na blasze i ziemniaków w piecu chlebowym – w Zagrodzie Trójniaków;
gry i zabawy dla najmłodszych – ozdabianie kwiatami tekturowych domków, zalipiańskie malowanki i wyklejanki, konkursy, zabawy ruchowe.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, nie obowiązuje wcześniejsza rezerwacja na warsztaty.
Spędź z nami niedzielę w kwiatowo-malowanym Zalipiu!
Szczegóły: www.szlkarzemiosla.pl
https://www.facebook.com/events/971732932859066/#