Teatr Lalek w Poznaniu, istniejący od 1945 roku, zmieniał nazwę zgodnie z ewolucją poszukiwań artystycznych. Przez wiele lat o obliczu Teatru Marcinek decydowały dokonania Leokadii Serafinowicz – scenografa i reżysera. Obecny dyrektor naczelny – Antoni Kończal – sprawuje swoją funkcję od roku 1980. Wraz z przejęciem dyrekcji artystycznej w 1989 roku przez Janusza Ryl-Krystianowskiego, Scena przejęła nazwę T e a t r A n i m a c j i, stając się jednym z najciekawszych, odznaczającym się niepowtarzalną estetyką teatrem lalkowym w Polsce.
Profil Teatru Animacji kształtują przede wszystkim reżyserskie dokonania dyrektora artystycznego, którego przedstawienia wyróżniają się własnym, rozpoznawalnym stylem. Nagrody indywidualne i zbiorowe zdobywane na prestiżowych festiwalach, Atesty – przyznawane przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ –s ą najdobitniejszym dowodem wysokiego poziomu artystycznego Poznańskiej Sceny. Najważniejszą widownią Teatru są dzieci i młodzież. Z myślą o nich dokonywany jest dobór repertuaru: klasyka baśniowa i sztuki współczesne. Dobra literatura i ciekawe przedstawienia realizowane przez współpracujących ze Sceną twórców, wskazują na poważne, partnerskie traktowanie publiczności. Teatr rozwija wyobraźnię, samodzielne myślenie, kształtuje gust estetyczny. Przygotowuje młodego człowieka otwartego na współczesny świat, rozumiejącego jego dynamikę, problemy, uczestniczącego w pełni w kulturze europejskiej.
W 2005 roku Scena Poznańska świętowała jubileusz 60-lecia istnienia. Pamiętając o swojej przeszłości, o wybitnych twórcach związanych z Teatrem, doceniając wagę tradycji, twórcy Teatru Animacji myślą o współczesności. Międzynarodowy Festiwalu Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży KON-TEKSTY, organizowany, co dwa lata, jest tego najlepszym dowodem.