Droga Mamo! Ciąża i poród za Tobą. Może masz szczęście i Twoje maleństwo wspaniale i długo śpi. Ale może się też okazać, że maluch przypomina o sobie w dzień i w nocy, wymaga ciągłego noszenia i kołysania, a Ty już nie wiesz, skąd brać na to siłę.
A ja Ci powiem skąd: ĆWICZ!
ENERGIA
Zapytasz: jak to? Jestem już taka zmęczona, a ty mi doradzasz kolejny wysiłek?
Odpowiem: tak, właśnie tak! Zobaczysz, że regularne treningi poprawią Twoją kondycję, dzięki czemu znajdziesz więcej energii, żeby poradzić sobie z trudnymi początkami.
ZDROWE PLECY
Zapytasz: ale mnie tak bolą plecy, że nawet nie mam ochoty się ruszać!
Odpowiem: Nic dziwnego! W Twoim ciele zaszły gwałtowne zmiany hormonalne, gwałtownie zmieniła się konfiguracja kręgosłupa, a Ty wciąż długo karmisz w nieruchomej pozycji, schylasz się i nosisz swoje dziecko. Ale trening jest również rozwiązaniem tego problemu. Odpowiednie ćwiczenia rozluźnią bolesne napięcia, a wzmocnione mięśnie brzucha i pleców zwiększą stabilizację kręgosłupa.
PIĘKNA FIGURA
Zapytasz: ale ja chciałabym schudnąć, a przecież karmię piersią… Czy mogę robić porządny trening, który rzeczywiście pomoże mi zrzucić kilogramy, gdy jestem matką karmiącą?
Odpowiem: tak, możesz ćwiczyć, mimo że karmisz.
Boisz się o zakwasy i kwas mlekowy, który zmieni smak mleka. Nie musisz się tego obawiać. Kwas mlekowy powstaje w mięśniach tylko podczas bardzo intensywnego wysiłku i nawet wówczas znika z krwiobiegu już po 30 minutach. Jeśli więc nie ćwiczysz superintensywnie, możesz nawet karmić dziecko, wykonując ćwiczenia, np. leżąc na boku, unosić nogę, wzmacniając mięśnie pośladków, podczas gdy Twoje maleństwo leży obok, delektując się posiłkiem :). Jeśli wolisz mocniejsze treningi, np. cardio (inaczej interwały), odczekaj z karmieniem 30 minut od zakończenia treningu.
Boisz się, że stracisz pokarm? Aktywność fizyczna nie zmniejsza produkcji mleka. Wręcz przeciwnie. Wysiłek fizyczny sprawi, że gruczoły piersiowe są lepiej ukrwione, dzięki czemu laktacja utrzyma się dłużej. Pamiętaj jednak, że kiedy ćwiczysz, musisz więcej pić, ponieważ się pocisz. To niedostarczanie dostatecznej ilości płynów między treningami może być przyczyną zmniejszenia produkcji mleka.
Droga Mamo! Aktywność fizyczna przyspieszy przemianę materii Twojego organizmu, dzięki czemu łatwiej Ci będzie zrzucić zbędne kilogramy. Będziesz pewniejszą siebie kobietą, a to przekłada się na Twoje podejście do życia, również macierzyństwa.
DOBRY HUMOR
Powszechnie wiadomo, że podczas wysiłku fizycznego wydzielają się endorfiny – nazywane też hormonami szczęścia – ponieważ wpływają na optymistyczne nastawienie do życia, a Twoja radość udziela się dziecku :).
Mamy ćwiczące w grupie zyskują coś jeszcze – towarzystwo! Zajęcia gimnastyczne dla mam z dziećmi to nie tylko wspaniały pomysł na pozytywnie spędzony czas z dzieckiem. Poza zdrowiem i zgrabną sylwetką zyskujesz koleżanki, które podobnie jak Ty są mamami małego dziecka. Podczas zajęć mamy wymieniają się doświadczeniami, spostrzeżeniami. Często wspólne treningi są początkiem przyjaźni na lata.
Ćwicząc w grupie innych mam, dajesz swojemu dziecku nie tylko dobry przykład, pokazując, że warto dbać o zdrowie przez aktywność fizyczną. Ale także udostępniasz mu pierwsze spotkania z rówieśnikami, co działa bardzo stymulująco na rozwój Twojego dziecka, które z zaciekawieniem obserwuje kolegów i koleżanki.
Pytasz: wspaniale, kiedy mogę zacząć!
Odpowiem: jeśli tylko zakończyłaś połóg, zabieraj się do treningu!
——————————-
Polecamy – DOMOWY TRENING DLA KOBIET W CIĄŻY – W ZDROWYM CIELE ZDROWY DZIDZIUŚ (http://e-mamafit.pl/kurs-domowy-trening-dla-kobiet-w-ciy/). Strona powstała z potrzeby dzielenia się doświadczeniami z życia ćwiczącej mamy oraz wiedzą dotyczącą aktywności fizycznej w ciąży i po porodzie.