Wybór pierwszego materaca dla dziecka może sprawić nam nie lada kłopot. Ten właściwie dobrany powinien zapewniać dziecku komfort, być odpowiednio twardy i wykonany z materiału, który ma właściwości antyalergiczne. Który zatem wybrać? Materac piankowy, z łuską gryczaną, sprężynowy, a może lateksowy? Podpowiadamy.
Na co zwrócić uwagę, kupując pierwszy materac?
Pierwszą rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę są atesty i certyfikaty, potwierdzające bezpieczeństwo produktu. Dzięki nim będziemy mieć pewność, że materac nadaje się dla naszej pociechy i może na nim bezpiecznie spać.
Dobry materac musi gwarantować dziecku właściwe podparcie kręgosłupa i dostosowywać się do zmieniającej się pozycji maluszka w trakcie snu. Nie powinien być ani za twardy, ani za miękki. Najlepiej wybrać taki o średniej twardości. Przekonanie o tym, że najzdrowszym rozwiązaniem dla niemowlaka jest twardy materac jest błędne – musi być on elastyczny i dawać podparcie w odpowiednich miejscach.
Nie wybierajmy najtańszej możliwej opcji, sądząc, że materac jest mało istotnym elementem wyposażenia dziecięcego pokoju. Maluszek śpi nawet kilkanaście godzin w ciągu doby, powinno więc nam zależeć na jego komforcie.
Nie decydujmy się także na materac używany. Nawet ten, wydawać by się mogło, całkiem dobry egzemplarz po starszym rodzeństwie może nie spełnić należycie swojego zadania. Powstałe po wcześniejszym użytkowniku zagłębienia i krzywizny mogą nawet zaburzyć naturalny rozwój dziecka. Co więcej, może on zawierać bakterie, roztocza, pleśń i naskórek po poprzednim użytkowniku.
Najpopularniejsze rodzaje materacy
Materace różnią się przede wszystkim zastosowanym wkładem. Do najpopularniejszych z nich należą:
• Materace z wkładem z naturalnych surowców (kokos, gryka, trawa morska) – rodzaj materacy wzbudzający sporo kontrowersji. Włókna kokosowe uznawane są za zbyt twarde i posiadające tendencję do odkształcania się, gryka natomiast jest mało elastyczna. Dodatkowo, składniki takie jak włókna kokosowe, trawa morska i łuska gryczana mogą uczulać, a pod wpływem wilgoci mogą wytwarzać się w nich grzyby i pleśnie odpowiedzialne za różnego rodzaju alergie.
• Materac z pianki poliuretanowej – bardzo popularny rodzaj materacy, wybierany głównie z powodu dość niskiej ceny. Niestety, pianka po pewnym czasie pod wpływem ciężaru może się odkształcić, a powstałe w ten sposób wybrzuszenia i dołki uniemożliwić spokojny sen.
• Materac z pianki termoelastycznej – pianka termoelastyczna posiada zdolność dopasowywania się do kształtu ciała i pozycji, jaką użytkownik przyjmuje w trakcie snu, dlatego gwarantuje komfort. Pianka reaguje na zmiany temperatury i dopasowuje się do kształtu ciała, a porowata budowa materaca zapewnia bardzo dobrą cyrkulację powietrza.
• Materace lateksowe – wykonane z lateksu, czyli mleczka kauczukowego. Są elastyczne, trwałe i dobrze dopasowują się do ciała dziecka. Na ich korzyść przemawiają naturalne właściwości antybakteryjne i antyalergiczne oraz to, że zapewniają odpowiednią wentylację.
• Materac bonellowy (sprężynowy) – materac sprężynowy otoczony jest pianką poliuretanową. Dobrze dopasowuje się do sylwetki i jest odporny na odkształcenia. Uznawany za wygodny i komfortowy.
Noworodek śpi nawet 20 godzin na dobę, dlatego dobór dostosowanego do jego potrzeb materaca jest niezwykle ważny. Kompletując wyprawkę dla pociechy, nie zapominajmy, jak ważnym jej elementem jest wygodny materac, który zapewni naszemu maleństwu spokojny i zdrowy sen.