Kolejny maluszek w domu to wielka radość, ale też ogromne wyzwanie, przed którym stajecie zarówno wy, jak i wasz pierworodny. Pierwsze dziecko bardzo przeżywa pojawienie się w swoim życiu brata lub siostry. Jego poukładany do tej pory świat zmienia się diametralnie, mama i tata nie będą już tak jak do tej pory na jego wyłączność.
Jeszcze przed spotkaniem
Bardzo ważne jest wasze pozytywne nastawienie i właściwe przygotowanie starszaka do zmian. Dużo z nim rozmawiajcie i tłumaczcie, że wasze życie będzie wyglądało nieco inaczej, niż do tej pory. Dzidziuś, który pojawi się w domu, będzie wymagał opieki i uwagi z waszej strony, ale to wcale nie oznacza, że przestaniecie kochać pierwsze dziecko. Zaangażujcie szkraba w rodzinne sprawy, pozwólcie wziąć udział w dyskusji na temat wyboru imienia dla maluszka i postarajcie się, aby choć w minimalnym stopniu decydował o wyprawce dla bobasa.
Starszak powinien wiedzieć, że na początku niemowlę głównie tylko je i śpi i nie będzie się z nim bawić. Mówcie o zaletach bycia starszym, np. że dziecko ma swoje zabawki i jest już bardzo samodzielne, w przeciwieństwie do noworodka.
Pomocne może okazać się podanie kilku przykładów rodzin z waszego otoczenia, które posiadają więcej niż jedno dziecko. Przygotować się na powitanie brata lub siostry pomogą również książeczki związane z tą tematyka, np. „Franklin jest starszym bratem”, „Kicia Kocia ma braciszka Nunusia” czy „Zuzia i nowy dzidziuś”.
Pierwsze chwile razem
Moment powrotu do domu ze szpitala to wielkie przeżycie dla całej rodziny. Warto, aby smyk otrzymał powitalny „prezent od dzidziusia”. Dzięki temu być może łaskawiej spojrzy na brata lub siostrę i łatwiej zaakceptuje zmiany.
Proście dziecko o pomoc w opiece nad niemowlakiem. Bądźcie wyrozumiali i pozwólcie starszakowi uczestniczyć w przewijaniu czy kąpieli maluszka. W trakcie pielęgnacji postarajcie się nie strofować i nie upominać dziecka na każdym kroku bo to może je jedynie zniechęcić go do nowego członka rodziny. Tłumaczcie, że bobas jest jeszcze bardzo delikatny i starszy szkrab musi bardzo uważać, pomagając wam w opiece nad nim.
Nie oczekujcie, że pierworodny od razu pokocha nowego przybysza. Naturalna może być zazdrość i gniew. Straszak będzie się buntować i może diametralnie zmienić swoje dotychczasowe zachowanie. Silne emocje często sprawiają, że możecie mieć kłopoty z zapanowaniem nad pociechą. Nie bądźcie zaskoczeni, jeśli wasza grzeczna do tej pory córeczka zacznie pokazywać różki i zupełnie ignorować wasze prośby.
Zdarzają się również sytuacje, w których starszak będzie naśladował zachowania młodszego dziecka. Chcąc zwrócić na siebie uwagę, smyk będzie domagał się noszenia na rękach, wymuszał wszystko krzykiem. Taki regres jest zupełnie naturalny i jest dla was sygnałem, aby poświęcić pierworodnemu jeszcze więcej zainteresowania niż do tej pory. Smyk nie może czuć się pominięty i odsunięty na dalszy plan. Pamiętajcie, aby pozwolić dziecku na ekspresję negatywnych emocji i nie wymagajcie od niego, aby od razu pokochało rodzeństwo. Z pewnością przyjdzie na to czas.
Dużo przytulajcie, zapewniajcie o miłości i spędzajcie mnóstwo czasu ze starszym dzieckiem. Wykażcie się cierpliwością i opanowaniem. Z pewnością wkrótce pomiędzy waszymi dziećmi zawiąże się głęboka więź, a wszelkie problemy, które pojawiły się wcześniej, odejdą w niepamięć.