Smak i aromat pierwszych po zimie owoców jest wyjątkowy. Truskawki, które w tym roku pojawiły się szybciej niż zwykle, cieszą od kilku dni wygłodniałe podniebienia. Owoce zachwycają bogactwem witamin i minerałów, dlatego warto jak najczęściej podawać je w sezonie dzieciom, a do diety zdrowego niemowlaka owoce można wprowadzić już po 10. miesiącu życia. Ale uwaga! Truskawka truskawce nierówna.
Truskawki są cenione za zawartość witaminy C. Tylko 100 gramów truskawek zawiera 60 mg witaminy C, co pokrywa dzienne zapotrzebowanie dla osób dorosłych, a owoce te mają znacznie więcej witaminy C niż pomarańcze i inne cytrusy. Truskawki to nie tylko witamina C, ale też witaminy A, B1, B2, PP oraz minerały: wapń, fosfor, magnez i mangan. Ze względu na wysoką zawartość żelaza chronią przed anemią i wzmacniają organizm. Błonnik zawarty w truskawkach usprawnia perystaltykę jelit, zapobiega zaparciom i zapewnia właściwe funkcjonowanie mikroflory jelita grubego. Truskawki są także niezwykle bogate w polifenole, co czyni z nich owoce o działaniu przeciwnowotworowym. Najliczniejszą grupą tych związków są antocyjany nadające piękną czerwoną barwę. W sumie w truskawkach wykryto około 25 różnych antocyjanów, a wszystkie mają bardzo korzystne działanie antyoksydacyjne.
To owoce idealne dla dbających o linię, ponieważ cechują się niską kalorycznością, poprawiają przemianę materii, a pektyny w nich zawarte są pomocne przy oczyszczaniu jelit. Ze względu na niski indeks glikemiczny (IG 40) są doskonałym dodatkiem w diecie diabetyków czy osób z insulinoopornością. Wspomagają spalanie tłuszczów. Pomocne są przy chorobach reumatycznych i artretycznych, a także przy schorzeniach wątroby i nerek oraz stanach gorączkowych. Świetnie wpływają na skórę i zapobiegają jej starzeniu się.
Truskawki są bogate w salicylany działające jak aspiryna oraz bakteriobójcze fitoncydy, dlatego są szczególnie zalecane przy przeziębieniach i osłabieniu organizmu. Te same salicylany mogą jednak uczulać. Cierpki smak truskawki mają dzięki garbnikom, które mają udowodnione działanie antybakteryjne oraz przeciwzapalne.
Truskawki są wyjątkowo często alergizującym owocem, dlatego nie powinny być spożywane przez osoby zarówno z alergią na owoce, jak i ze stwierdzoną nadwrażliwością na salicylany. Uważać na nie powinny także kobiety karmiące, na wszelki wypadek lepiej wprowadzać te owoce do diety stopniowo.
Jeśli twoje dziecko cierpi na alergię pokarmową, truskawki możesz zacząć wprowadzać do jego diety ostrożnie po pierwszych urodzinach. W przypadku zdrowego dziecka truskawki możesz wprowadzić do diety po 10 miesiącu życia.
Jakość ma znaczenie
Decydując się na wprowadzenie truskawek do menu, warto znaleźć najlepsze ich źródło. Prawdziwe, nieprzemysłowe truskawki to bardzo zdrowy produkt, który rzadko wywołuje reakcje alergiczne. Truskawka może wyzwalać w organizmie histaminę wewnętrzną, której powstawanie prowadzi do różnego rodzaju pseudoalergicznych reakcji, które są rozpoznawane jako potocznie rozumiane uczulenie na truskawki. Uczulają najczęściej jednak pestycydy, nadmierne ilości azotanów i konserwanty użyte przy uprawie, zbiorze i przechowywaniu owoców!
Szukając na bazarku prawdziwych truskawek, pamiętaj że te najlepszej jakości są najczęściej:
• niewielkich i nieregularnych rozmiarów;
• bardzo często ubrudzone ziemią;
• bywają popsute w środku (tych nie jemy);
• są słodkie lub kwaśne, soczyste!;
• świeże, bez oznak chorób, tj. pleśnienie;
• sprzedawane z dala od ruchliwych ulic.
Kupowanie dobrej jakości truskawek jest ważne. Dlatego warto zapytać sprzedawcę, jak daleko od drogi znajduje się plantacja. Producentów truskawek obowiązuje okres karencji, czyli czasu od oprysku do zbioru. Jeśli nawet nasze truskawki pochodzą z masowej produkcji, warto kupować od zaufanego producenta, aby czuć się bezpiecznym, że wszelkie normy zostały zachowane. Jeżeli zależy nam na owocach zupełnie „niepryskanych”, najlepiej wybierać te z certyfikowanych upraw ekologicznych.