Pod jednym dachem: szkoła – centrum sportowe – centrum kulturalne
• Najbardziej zaawansowany ekologicznie obiekt użyteczności publicznej w Polsce
• Kompleks z założenia ma być zeroenergetyczny
• Pierwszy w historii dach bagienny zbierający deszczówkę
Od idei do projektu
Od czasu reformy edukacji przeprowadzonej przez rząd premiera Jerzego Buzka Marki nie miały budynku szkoły gimnazjalnej z prawdziwego zdarzenia. Równie istotnym czynnikiem motywującym do realizacji tej inwestycji była rosnąca liczba mieszkańców Marek, zwłaszcza młodych ludzi, kupujących tutaj swoje pierwsze „M”. Obecnie liczba zameldowanych przekracza już 33 tys. osób. Do tego trzeba doliczyć około 10 tys. niezameldowanych. W ciągu kilku lat liczba mieszkańców zwiększy się o kolejne 10 tys. W budowie jest bowiem 4 tys. mieszkań.
Na początku tej dekady samorządowcy Marek zdecydowali o dwóch dodatkowych atutach przyszłej placówki: rozszerzeniu zakresu jej działania o część sportową i kulturalną, a także o zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań ekologicznych.
– Chcieliśmy, by Marki nie były klasyczną sypialnią, żeby mieszkańcy nie musieli za każdym razem jeździć do stolicy, by zaspokajać potrzeby kulturalne i sportowe. Liczyliśmy i liczymy, że taki obiekt, który będzie działać siedem dni w tygodniu przez większość doby i pomoże w budowaniu lokalnych więzi – mówi Jacek Orych, burmistrz Marek od 2014 r.
W związku z reformą oświaty pojawiła się konieczność przeprojektowania przyszłego gimnazjum na podstawówkę. Dzięki temu zabiegowi zwiększono liczbę miejsc w szkole – z 800 do 1200. Wprowadzono do projektu nowoczesne rozwiązania proekologiczne. Realizację zadania powierzono spółce Mareckie Inwestycje Miejskie (MIM), w 100 proc. kontrolowanej przez miasto. Udało się znaleźć finansowanie inwestycji, które – poprzez emisję obligacji – zapewnił Bank Pekao SA. Pod koniec 2017 r. MIM ogłosiły przetarg, który wygrał giełdowy Budimex. W marcu 2018 r. została wbita pierwsza łopata. Na realizację inwestycji wystarczyło zaledwie 19 miesięcy.
2019 r.
We wrześniu została oddana do użytku część edukacyjna, biblioteka oraz zewnętrzne obiekty sportowe. 29 listopada zostaną uruchomione: wewnętrzna część sportowa (z wyjątkiem basenu, który ruszy w połowie grudnia) oraz kulturalna. To m.in. strefa SPA, sala sportowa i sala widowiskowa. Powierzchnia całego obiektu wynosi 15 tys. mkw. Koszt inwestycji sięgnął 110 mln zł brutto. Spłata zadłużenia jest przewidziana do 2035 r.
– Ponadto spółka złożyła dwa wnioski o dofinansowanie: do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwa Sportu. Są one w trakcie rozpatrywania – mówi Piotr Grubek, prezes MIM.
MCER w informacyjnej pigułce
Część szkolna: 34 sale lekcyjne, pięć świetlic, szatnie, dwie biblioteki (miejska i szkolna), blok żywieniowy, patio na zewnątrz dla uczniów, miasteczko ruchu drogowego, dachy bagienne m.in. do prowadzenia lekcji przyrody;
Część sportowa: basen (sportowy: sześć torów po 25 m., basen rekreacyjny, basen dla dzieci, zjeżdżalnia, część SPA z saunami, grotą solną i śnieżną), sala sportowa (1500 mkw) ze ściankami wspinaczkowymi, sala fitness, sala sportów walki, boisko ze sztuczną nawierzchnią, oświetleniem oraz bieżnią, strefa ćwiczeń;
Część kulturalna: sala widowiskowa z widownią dla 350 osób przygotowana na przedstawienia teatralne, seanse filmowe i koncerty muzyczne;
Generalny wykonawca: Budimex
Czas budowy: 19 miesięcy
Rozwiązania energetyczne i ekologiczne:
Szkoła z założenia będzie obiektem zeroenergetycznym: w rocznym bilansie ma wyprodukować tyle energii, ile zużyje. Zastosowano odnawialne źródła energii: panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, zaawansowane systemy odzysku energii cieplnej i urządzenia do produkcji energii elektrycznej z gazu. Ponadto budynek posiada dobre właściwości termoizolacyjne. Obiekt wyposażony jest także w urządzenia oszczędzające wodę, dachy bagienne i zbiorniki retencyjne. MCER może pochwalić się najbardziej rozpoznawalnym na świecie certyfikatem dla budownictwa ekologicznego BREEAM
Nagrody otrzymane przez MCER:
„Zielony Laur”, nagroda Polskiej Izby Gospodarczej „Ekorozwój”.
Wyróżnienie w konkursie Sportowy Obiekt Roku 2019