„Historia jednej gry, od Hodowli Zwierzątek do Rancza”
Czy granie w gry planszowe może być wciąż atrakcyjne dla młodego pokolenia owładniętego interaktywną rozrywką? Spotkanie, które odbędzie się 25 września w Muzeum Powstania Warszawskiego, będzie próbą udowodnienia, że gry planszowe mogą stanowić doskonałą rozrywkę, dostarczając ciekawych wrażeń i korzystnie wpływając na rozwój intelektualny dziecka.
25 września o godz. 12.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się turniej gry „Rancho”, w którym wezmą udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 114 w Warszawie. Spotkanie jest wynikiem współpracy Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Firmy Granna, która właśnie wypuszcza na rynek grę „Ranczo”. Odwołuje się ona do swojej bogatej w historię poprzedniczki, „Hodowli zwierzątek”. Celem wydarzenia będzie również podkreślenie faktu, iż granie w gry planszowe może być alternatywnym sposobem spędzania wolnego czasu, w który angażuje się cała rodzina. Na spotkaniu będzie obecna pani Barbara Majewska-Luftowa, doświadczona pedagog i wieloletnia dyrektorka XV LO im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie oraz siostrzenica profesora Borsuka, twórcy gry „Hodowla Zwierzątek”. Wydarzenie poprowadzi Paulina Smaszcz-Kurzajewska.
„Pomysł na współpracę Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Firmy Granna narodził się w 2005 roku przy wspólnej inicjatywie wydania popularnej w czasie okupacji „Hodowli zwierzątek”, której autorem był wybitny polski matematyk profesor Karol Borsuk”, mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Gra powstała w 1943 roku domowymi metodami i była pomysłem profesora na ratowanie rodzinnego budżetu. Zyskała wówczas wielką popularność – najpierw wśród przyjaciół i rodziny, a potem w coraz szerszych kręgach. Jej oryginalne egzemplarze spłonęły w czasie Powstania Warszawskiego, szczęśliwie poza Warszawą zachował się jeden z nich. Z inicjatywy pani Zofii Borsukowej, wdowy po profesorze z okazji jej 90 urodzin oraz w 15 rocznicę śmierci jej wybitnego męża, Granna wznowiła grę pod nowym tytułem „Superfarmer”, aby bawić nowe pokolenia dzieci i rodziców. Od tego czasu minęło 15 lat, gra zdążyła zawojować świat. Obecnie Granna sprzedaje ją do 20 krajów na całym świecie, tłumacząc na różne wersje językowe.
Idee Profesora Karola Borsuka w interesujący sposób rozwinął Michał Stajszczak, tworząc nową odsłonę „Superfarmera” – grę „Rancho”. Jest ona wzbogacona o nowe elementy, oferując graczom szerokie możliwości decyzyjne. Farmerskie ilustracje stworzył Piotr Socha. „RANCHO – tak jak i wszystkie nasze pozostałe gry – powstało z pasji do grania. Mamy nadzieję, że odniesie podobny sukces wśród graczy jak Superfarmer”, mówi Konrad Falkowski, prezes Granny.
Turniej gry „Rancho” odbędzie się 25 września o godz. 12.00 w Sali pod Liberatorem Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp z zaproszeniem.
Współorganizator:
Więcej informacji
Anna Kotonowicz
Rzecznik Prasowy
Muzeum Powstania Warszawskiego
akotonowicz@1944.pl
kom. 510 290-057