W naukach społecznych nie ma chyba trudniejszego i bardziej nieokreślonego do opisania terminu niż talent. Właściwie intuicyjnie wiemy czym jest talent, ale jeśli zapytamy skąd wiadomo, że Ania czy Marek mają talent, lub dlaczego uważamy, że np. Julia tego talentu nie ma, odpowiedź jest o wiele trudniejsza. Jak więc działa i czym jest talent?
W rozumieniu naukowców z amerykańskiego Instytutu Gallupa talent jest powtarzającym się wzorem odczuwania, myślenia i zachowania, który znajduje praktyczne zastosowanie. Okazuje się, że każdy człowiek ma aż 34 talenty, trzeba je tylko odkryć i dobrze wykorzystać. Najczęściej mówi się o talencie muzycznym, plastycznym czy sportowym, jednak zapominamy o predyspozycjach np. do nauki języków, które naturalnie wynikają z naszego rozwoju.
Odkryjmy talent
Część talentów uaktywnia się u dzieci z czasem. Jeśli predyspozycje malucha zostaną rozpoznane we wczesnym wieku, da mu to możliwość zbudowania solidnej podstawy dla dalszego rozwoju umiejętności. Ogromne pokłady energii, które drzemią w naszych pociechach często motywują samych rodziców do kreatywnej formy spędzania czasu. Zaspokajając ciekawość poznawczą malucha dajemy mu szansę na lepszy rozwój i odkrycie pasji. Często już jako dojrzałe osoby albo mamy żal do naszych rodziców, którzy chcąc zaszczepić w nas pasje zmuszali nas do niestety znienawidzonych obecnie aktywności, albo wręcz odwrotnie, jesteśmy im wdzięczni za obudzenie w nas zamiłowania do różnorakich dziedzin, mniej lub bardziej pożytecznych. Więc sami najlepiej wiemy, z własnego doświadczenia, że nie powinno się do niczego przymuszać dzieci, gdyż efekt może być odwrotny od zamierzonego. Maluch powinien mieć wybór, naszym zadaniem jest pokazać mu różne opcje i rozwiązania, wzbudzić zainteresowanie, np. poprzez kreatywną formę zajęć, którą oprzemy na zabawie, a następnie nagrodzimy za zaangażowanie. Obserwując nasze pociechy możemy wyłapać co sprawia im największą radość, czym się interesują, jakie mają predyspozycje. Dzięki wspólnym aktywnościom, rozmowom i rozbudzaniu wyobraźni pomożemy im odkryć ich talenty.
Talent do języków
Kiedy myślimy o dziecięcych talentach najczęściej nasuwają nam się zdolności plastyczne, muzyczne czy aktorskie. Okazuje się, że talentem, który na pewno posiada każdy z nas jest talent do nauki języków. Rozwijamy go już w łonie matki, gdzie dochodzą do nas pierwsze dźwięki i słowa. Maluchy posiadają niezwykłą zdolność do przyswajania języków – zarówno języka ojczystego jak i obcego. Bardzo dobrym przykładem tego są dzieci dwujęzyczne. Ich rodzice przeważnie pochodzą z różnych krajów lub w pierwszych latach życia malucha wyprowadzili się za granicę. Mali poligloci w sposób zupełnie naturalny, uczą się kilku języków jednocześnie, co w późniejszych latach otwiera im drzwi do świata ogromnych możliwości.
Najważniejsza jest metoda
Opierając się na zdolnościach i predyspozycjach dziecięcego mózgu, stworzono przyjazne metody nauki języków obcych dla najmłodszych. Oczywiście największą popularnością cieszy się nauka języka angielskiego. Autorką jednej z najbardziej znanych metod nauczania tego języka jest brytyjska lingwistka Helen Doron. Opracowała ona metodę nauczania, którą oparła na szeregu technik, mających na celu zaaranżowanie warunków do nauki, w których maluch czuje się swobodnie i uczy języka w sposób zbliżony do tego jak robią to dwujęzyczne dzieci oraz jak każde dziecko uczy się języka ojczystego. Metoda Helen Doron pomaga dzieciom rozwijać i odkrywać talenty. Nauka połączona jest z zabawą, muzyką czy zajęciami plastycznymi. Maluchy uczą się języka np. przy pomocy angielskich piosenek, rymowanek i bajek, dzięki temu w przyjazny i łatwy sposób mogą poszerzyć zasób słownictwa. Innowacyjnością tej metody jest także wykorzystanie nowych technologii, dostosowanie nauki do zmian jakie zachodzą w obecnym świecie. Rodzice mogą zaopatrzyć swój tablet czy telefon w odpowiednie aplikacje i razem z dziećmi spędzać ciekawie czas na nauce połączonej z zabawą.
Motywacja przede wszystkim
Dzieci mają w sobie ogromny potencjał. To w jakim kierunku rozwija się mały człowiek zależy jednak w dużej mierze od nas – rodziców, gdyż w początkowej fazie rozwoju to my wybieramy zajęcia i kursy na które uda się nasze dziecko. Motywujmy więc maluchy do rozwijania talentów, ale nie za wszelką cenę, to musi być jego talent czy pasja a nie nasza. Dajmy dziecku wybór, pokażmy różne aktywności, zajęcia, niech samo zdecyduje co lubi robić.