15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Ubranka dla noworodka

Magda Przypłata
15 lutego 2019

Wielu młodych rodziców zastanawia się, jakie ubranko będzie najlepsze dla ich nowo narodzonej pociechy. Body, pajacyki, śpiochy czy kaftanik? Wybór nie jest wcale taki oczywisty, jak mogłoby nam się wydawać, a skompletowanie niemowlęcej garderoby może przysporzyć nam sporo kłopotu.

Podpowiadamy najpraktyczniejsze naszym zdaniem rozwiązania.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubranek dla niemowlaka?

Strój dla noworodka musi być przede wszystkim wygodny i wykonany z naturalnych materiałów. Świetnie sprawdzi się tutaj bawełna, najlepiej organiczna. Kierujmy się przede wszystkim wygodą dziecka. Koronki, dżins, guziczki, falbanki i sztywne aplikacje pomimo swojego niewątpliwego uroku, będą jedynie krępować ruchy maleństwa i sprawią, że będzie mu niewygodnie, a nam będzie dużo trudniej przewinąć lub przebrać dziecko.

Pamiętajmy, że wszystkie ubranka powinny być wyprane przed pierwszym użyciem w delikatnym proszku lub płynie do prania dla dzieci. Zwłaszcza na początku warto też prasować niemowlęce ubrania.

Ubranka nie powinny być zbyt obcisłe, ponieważ będą krępować ruchy dziecka. Za luźne ubranka z kolei mogą tworzyć zagniecenia i uwierać maleństwo. Kupujmy rzeczy maksymalnie o jeden rozmiar większe.

Nie przesadzajmy z ilością kupowanych ubranek. Noworodek rośnie bardzo szybko i może się zdarzyć, że nie zdąży nawet założyć części swojej garderoby.

„Niemowlęca garderoba”

Zaopatrzmy się w kilka sztuk najpopularniejszych ubranek niemowlęcych i sprawdźmy, które z nich sprawdzają się u nas najlepiej. Do najchętniej wybieranych przez rodziców części garderoby dziecięcej należą:

• Body – stanowią bazę niemal każdego stroju i są chyba najchętniej wybieranym rodzajem ubranka dla noworodka. Bawełniane body sprawdzi się niemal w każdej sytuacji. Zapięcie w kroku sprawia, że ubranie to nie podwija się jak w przypadku zwykłej koszulki czy kaftanika i nie odsłania brzuszka i plecków dziecka.
• Pajacyk – to cienki kombinezon z zakrytymi lub odkrytymi stópkami. Pajacyki często pełnią rolę piżamki dla dziecka. Welurowe i polarowe pajacyki świetnie sprawdzą się też jako ubranie zakładane na spacer wiosną i jesienią. Unikajmy pajacyków zapinanych tylko w kroku lub na plecach, ponieważ zakładanie takiego stroju przez głowę może być problematyczne. Najlepiej, aby wybrany przez nas model posiadał zapięcie na całej długości i był zapiany na obie nóżki.
• Śpiochy lub półśpiochy – w przeciwieństwie do pajacyków śpiochy nie mają rękawów, połśpiochy z kolei to spodenki ze stópkami. Przy zakupie półśpiochów warto zwrócić uwagę na gumkę – zbyt obcisła może uciskać brzuch niemowlaka. Zarówno jedne jak i drugie świetnie sprawdzą się w komplecie z body.
• Kaftanik – to bluzka wiązana lub zapinana z przodu. Kaftaniki to coraz rzadziej stosowana część garderoby u noworodków, wyparta obecnie przez body. To ubranka mało praktyczne, ponieważ często zawijają się i odsłaniają plecy dziecka.
• Rampersy – to body z krótkimi nogawkami i krótkim bądź też długim rękawem. Rampersy, nazywane też opalaczami, mogą przydać się latem, jako samodzielny stój dla dziecka.

Kompletując wyprawkę dla pociechy, postawmy na dobrej jakości ubranka, w których maluszek będzie czuł się wygodnie i komfortowo. Nie przesadzajmy z ilością kupowanej odzieży, postawmy raczej na funkcjonalność i zastanówmy się, czego tak naprawdę będzie potrzebowała nasza pociecha.