Wcześniak to dziecko urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży. Jego przedwczesne pojawienie się na świecie sprawia, że maluszek nie jest jeszcze w pełni przygotowany na życie poza organizmem mamy. Opieka nad takim maleństwem może być dla rodziców ogromnym wyzwaniem.
Czym różni się opieka nad dzieckiem urodzonym przedwcześnie i tym, które urodziło się o czasie? Jak opiekować się takim maleństwem? Podpowiadamy.
W szpitalu
Zanim wasze maleństwo wyjdzie ze szpitala, musi upłynąć nieco więcej czasu, aniżeli w przypadku dzieci urodzonych o czasie. Tak naprawdę nie ma jednak reguły, jak długo pozostaniecie pod opieką placówki. Dzieci urodzone w siódmym lub ósmym miesiącu ciąży niekiedy opuszczają szpital nawet po tygodniu. Bardzo małe niemowlęta mogą w nim pozostać nawet do trzech miesięcy. Wszystko tutaj uzależnione jest od stanu szkraba i jego dojrzałości. Jeśli wasz maluszek osiągnął już wagę około dwóch kilogramów i nie ma problemów z oddychaniem czy utrzymywaniem ciepłoty ciała, zostaniecie najprawdopodobniej wypuszczeni do domu. Otrzymacie wtedy dokładne informacje dotyczące opieki nad noworodkiem i właśnie wtedy to wy przejmiecie nad nim pełną opiekę.
Odpowiednia temperatura
Wcześniak ma zbyt mało tkanki tłuszczowej i nie potrafi jeszcze utrzymać stałej temperatury ciała, dlatego zadbajcie o to, aby nie zmarzł. Ubierajcie niemowlaka dosyć ciepło i postarajcie się, aby temperatura w domu była nieco wyższa niż zazwyczaj. Nie przesadzajcie jednak i nie przegrzewajcie malca. Aby sprawdzić, czy nie jest mu za ciepło lub też za zimno, wystarczy dotknąć szyi dziecka. Spocona oznacza, że maluchowi jest za ciepło, chłodna świadczy o tym, że powinniście założyć mu dodatkową warstwę ubrań lub okryć go kocykiem.
Pierwsi goście
Wcześniak bardziej niż dzieci urodzone o czasie narażony jest na różnego rodzaju infekcje. Właśnie z tego powodu przełóżcie odwiedziny waszych bliskich na inny termin. Warto poczekać przynajmniej dwa tygodnie, zanim przyjmiecie w domu pierwszych gości. Przed ich przybyciem upewnijcie się jednak, czy są na pewno zdrowi.
Ubranka
Zatroszczcie się także o odpowiedni strój dla maluszka. Nawet ubranka w rozmiarze 56 mogą okazać się na wcześniaka za duże. Z pomocą przychodzą jednak specjalistyczne sklepy z ubraniami dla takich maluszków. Obecnie wiele popularnych sieciówek ma również w swojej ofercie ubranka w rozmiarze 44 i 50, które mogą okazać się odpowiednie dla waszej pociechy. Pamiętajcie, aby takie ubranka wyprać w specjalnym proszku lub płynie dla dzieci i wyprasować przed założeniem. Postawcie na wygodne i łatwe do założenia pajacyki czy kopertowe body.
Kąpiel
Specjaliści zalecają kąpać wcześniaki nie częściej niż co 2-3 dni, przy użyciu bardzo delikatnych środków myjących. Za każdym razem zadbajcie o to, aby bobas nie zmarzł i pamiętajcie, że jego delikatna i bardzo cienka skóra nie lubi pocierania, a kruchy maluszek chaotycznych, nieostrożnych ruchów.
Karmienie
Najlepsze, co możemy ofiarować dziecku, jest naturalny pokarm. Początkowo wcześniak może nie potrafić jeszcze ssać lub też niemożliwe jest nakarmienie dziecka w szpitalu, dlatego warto, aby mama odciągała pokarm i podawała go maluszkowi, np. strzykawką lub kubeczkiem. Jeśli z jakichś powodów mama nie karmi piersią, maluszek powinien dostawać specjalną mieszankę przeznaczoną dla wcześniaków.
Przewijanie
Aby zapobiec odparzeniom, często przewijajcie maluszka i niemal przy każdej zmianie pieluchy nakładajcie delikatny krem ochronny. W sklepie poszukajcie najmniejszego dostępnego rozmiaru pieluszek (opatrzony najczęściej znaczkiem 0 lub napisem Before Newborn).
Sen
Wcześniaki to dzieci szczególnie narażone na SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej. Nic więc dziwnego, że wielu rodziców z niepokojem obserwuje swoje maleństwo śpiące nocą w łóżeczku. Aby zminimalizować ryzyko SIDS, układajcie maluszka do snu na plecach, warto również rozważyć zakup lub wypożyczenie monitora oddechu.
Pod stałą kontrolą
Bądźcie przygotowani na częste wizyty u lekarzy specjalistów. Do mniej więcej trzeciego roku życia regularnie będziecie odwiedzać neurologa, ortopedę oraz fizjoterapeutę, którzy pomogą waszemu maleństwu wyrównać ewentualne opóźnienia rozwojowe i będą kontrolować prawidłowy rozwój szkraba.
Większość przedwcześnie urodzonych maluszków dogania swoich rówieśników pod względem rozwojowym w wieku około 2-3 lat. Lekkie opóźnienia i nierównomierny rozwój nie powinny stanowić dla was powodu do niepokoju. Jeśli jednak będziecie mieć jakiekolwiek wątpliwości, powinniście skonsultować się z lekarzem.