15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Uzależnienie dziecka od Internetu – zmora naszych czasów

Magda Przypłata
16 października 2019

Internet i komputery stały się częścią naszego życia. Obecnie wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez możliwości sprawdzenia lub załatwienia pewnych spraw w sieci. Surfowanie po Internecie to także nieodłączna codzienna aktywność naszych dzieci. Problem może pojawić się wtedy, kiedy pociecha nie widzi już nic innego poza wirtualnym światem. Kiedy zatem niewinna zabawa staje się uzależnieniem?

Co powinno nas zaniepokoić?

Zawsze bacznie obserwujmy dziecko i kontrolujmy ilość spędzanego przez nie czasu przed komputerem. Podejmijmy natychmiastowe działania, jeśli zauważymy następujące objawy:

• Dziecko spędza większość wolnego czasu przed komputerem lub smartfonem, zapominając zupełnie o innych do tej pory lubianych aktywnościach;
• Ma problemy z koncentracją, jest senne i rozdrażnione;
• Skupia całą swoją uwagę na wirtualnej rzeczywistości i stara się jak najszybciej wrócić przed komputer, jeśli z niego nie korzysta;
• Zrywa kontakty z równikami w realu, nie odwiedza znajomych, unika wychodzenia z domu;
• Zaniedbuje obowiązki szkolne i domowe;
• Zapomina o jedzeniu posiłków, a często nawet o wychodzeniu do toalety;
• Unika kontaktów z domownikami;
• Okłamuje nas na temat czasu, jaki spędza w Internecie, dając pokrętne wytłumaczenia;
• Reaguje złością i agresją, gdy chcemy ograniczyć mu dostęp do korzystania z sieci.

Jak sobie poradzić

Natychmiast podejmijmy działania, jeśli u naszego dziecka zauważyliśmy wymienione wyżej symptomy. Porozmawiajmy z pociechą, wyjaśnijmy jej całą sytuację i próbujmy na spokojnie dojść do pewnych wniosków.

Początkowo możemy ustalić czas, w którym dziecko może korzystać z komputera. Jeśli jednak sytuacja jest poważna i maluch nie potrafi powstrzymać się od surfowania po sieci, odłączmy Internet.

Jeśli czujemy się bezradni i nie wiemy, jak pomóc dziecku uporać się z jego problemem, porozmawiajmy ze specjalistą. Warto udać się do pedagoga szkolnego lub psychologa w poradni psychologiczno-pedagogicznej, który wskaże nam właściwą drogę i pomoże walczyć z uzależnieniem.

Kto jest najbardziej podatny na uzależnienie?

Najczęściej uzależnienie od Internetu dotyka dzieci nieśmiałych, z niską samooceną, podatnych na zranienie. Wrażliwy maluch często, szukając społecznej akceptacji i bliskości, znajduje ją w sieci wśród wirtualnych znajomych i zatraca się w tym świecie bez reszty, zapominając o prawdziwym życiu.

Bardzo często problem ten dotyczy także osób, które doświadczyły odrzucenia ze strony rówieśników lub borykają się z konfliktami w rodzinie. Internet to swego rodzaju ucieczka do anonimowego, bezpiecznego świata, z którego w każdej chwili możemy się bez żadnych konsekwencji wylogować (pozornie).

Uzależnienie od Internetu to obecnie poważny problem społeczny, który dotyka w coraz większym stopniu najmniejszych użytkowników tego „dobrodziejstwa naszych czasów”. Naszym zadaniem jako rodziców jest troska, aby Internet nie stał się obsesją naszych dzieci, zapewnienie im wsparcia oraz kontrola nad tym, czym zajmuje się nasza pociecha w czasie wolnym.