15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

W czym prać ubranka dla niemowlaka?

Magda Przypłata
30 lipca 2019

Skóra niemowląt jest o wiele wrażliwsza od skóry dorosłych i wymaga specjalnej troski. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo maluszka rodzice piorą jego rzeczy w delikatniejszych środkach do prania, które nie posiadają w składzie substancji drażniących.

Wybór detergentów do prania dziecięcych ubranek jest naprawdę spory, dlatego łatwo jest się pogubić w wyborze najlepszego naszym zdaniem specyfiku. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

W czym prać?

Unikajmy środków do prania zawierających enzymy, wybielacze optyczne i fosforany. Nienajlepszym pomysłem będzie także zakup proszku czy płynu o zbyt dużej ilości substancji zapachowych. Wybierzmy produkt stworzony specjalnie z myślą o najmłodszych, posiadający w miarę prosty skład. Sprawdźmy, czy wybrany przez nas detergent został przebadany i posiada stosowne atesty lub certyfikaty. To, czy wybierzemy płyn czy proszek zależy od naszych indywidualnych preferencji.

Wielu rodziców decyduje się także na pranie dziecięcych ciuszków w płatkach mydlanych bądź też orzechach do prania, które są całkowicie naturalnym i bezpiecznym środkiem piorącym, pozbawionym barwników, detergentów i enzymów.

Jak prać?

Zarówno ubranka, pościel, pieluszki, jak i kocyki niemowlaka powinny być prane w specjalnych preparatach, przeznaczonych dla dzieci. Ważne, aby trzymać się zaleceń producentów zarówno ubrań, jak i środków piorących. Jeśli na metce znajdziemy informację „prać w 30 stopniach”, nie ustawiajmy programu w prace na wyższą temperaturę (wielu rodziców pierze wszystkie ubranka dla malucha nawet w 90 stopniach!). Podobnie sytuacja ma się z ilością użytego detergentu. Na opakowaniu produktu znajdziemy informację dotyczącą potrzebnej ilości środka na jedno pranie.

Sporym ułatwieniem będzie fakt posiadania pralki z programem prania ciuszków dla dzieci, wtedy wybierzmy właśnie ten tryb.

O czym warto pamiętać

Postarajmy się zawsze prać nową garderobę przed jej użyciem, szczególnie jeśli produkt przeznaczony jest dla dzieci. W dalszym ciągu wiele osób, nie widzi potrzeby prania nowych ubrań. Niewyprane tkaniny posiadają na sobie jeszcze resztki barwników i innych substancji używanych do ich produkcji, dziesiątki osób, które je przed nami dotykały, pozostawiły na nich także sporo zanieczyszczeń, mogących wywołać uczulenie.

Rodzice często narzekają, że proszki dla dzieci gorzej piorą i to pomimo wysokiej temperatury. W przypadku ciężkich zabrudzeń dziecięcych ubranek, np. na skutek plamy z owoców, czekolady czy przeciekania pieluszki, spłuczmy zabrudzenie pod ciepłą wodą, a następnie użyjmy mydełka odplamiającego lub zwykłego szarego mydła. Dopiero później wrzućmy ciuszki do pralki wraz z resztą ubrań.

Skóra małych dzieci jest znacznie cieńsza niż skóra osób dorosłych i nie posiada pełnych funkcji ochronnych. Wiele niebezpiecznych substancji może przeniknąć przez tę barierę do organizmu dziecka. Postarajmy się przynajmniej w pierwszym roku życia szkraba prać jego ubranka w delikatnym środku piorącym. Idealnym rozwiązaniem byłoby, gdyby cała rodzina zrezygnowała z klasycznych środków do prania na rzecz delikatniejszych detergentów.