"W STARYM ZAMCZYSKU NA SKALE" – potomkowie Aleksandra Fredry nagrali płytę z piosenkami i kołysankami dla dzieci
W listopadzie na półkach salonów Empik, a w kolejnych miesiącach także w sprzedaży internetowej oraz w kilkuset sklepach w całej Polsce, pojawi się płyta dla dzieci „W starym zamczysku na skale”, która została przygotowana i wydana przez potomków Aleksandra Fredry. Anna Budzyńska, śpiewaczka operowa Teatru Muzycznego w Poznaniu i zarazem prapraprawnuczka pisarza, zebrała i przy współpracy z młodą poznańską kompozytorką Ewą Fabiańską nagrała piosenki
i kołysanki o wyjątkowych walorach artystycznych i edukacyjnych, śpiewane w jej rodzinie od kilku pokoleń. Poza pomysłodawczynią projektu wśród wykonawców utworów znaleźli się jej mama, Barbara Naganowska, rodzeństwo: Maria i Aleksander Naganowscy, jak również śpiewak operowy Marek Paśko. Solistom towarzyszył profesjonalny zespół muzyków, złożony w większości z absolwentów i studentów Akademii Muzycznej w Poznaniu, związanych m.in.
z orkiestrą Filharmonii Poznańskiej oraz orkiestrą Teatru Wielkiego w Poznaniu. Album „W starym zamczysku na skale”, zawierający łącznie 11 piosenek i kołysanek dla dzieci oraz dwa podkłady instrumentalne do samodzielnego śpiewania, został wydany dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Tytuł płyty, będący także tytułem jednego z utworów, odnosi się do zamku rycerskiego w Odrzykoniu niedaleko Korczyny. Ta niezwykła budowla, po której pozostały obecnie tylko ruiny, zainspirowała mieszkającego w okolicy Aleksandra Fredrę do napisania „Zemsty”.
Płyta „W starym zamczysku na skale” uzyskała pisemne rekomendacje piosenkarki Hanny Banaszak oraz aktora Wojciecha Malajkata. W najbliższym czasie w ramach projektu realizowanego wspólnie z Fundacją Świat Możliwości album zostanie przekazany za darmo do wielkopolskich przedszkoli jako pomoc dydaktyczna w edukacji muzycznej najmłodszych. Pomysłodawcy płyty planują także wydanie książeczki, zawierającej teksty piosenek, ilustrowanej baśniowymi obrazkami stworzonymi przez młodą, poznańską plastyczkę Martę Czarnecką.
Szczegółowe informacje o projekcie, jego autorach i wykonawcach, jak również historia powstania płyty oraz teksty
i fragmenty utworów dostępne są także na prowadzonej przez Fundację Świat Możliwości stronie www.wstarymzamczysku.pl.