Wspólne lekcje z Zespołem "Harnam"to wzajemne poznanie, pomoc, nauka i odpowiedzialność za siebie i partnera. Dzieci uczą się życzliwości, opiekuńczości i działania w grupie. Zajęciom towarzyszy zawsze „żywa muzyka”, która pozwala umiejętnie rozgrzać ciało przygotowując je nie tylko do wyczynu ruchowego, ale także do działania psychicznego. Następuje też eliminacja złych emocji i nastrojów. Instruktor Zespołu Tańca Ludowego „Harnam”: p. Krzysztof Sitkowski
Zajęcia ukazują wartość narodowej tradycji i uczą dzieci, młodzież nie poddawania się kulturze chwili. Pokazują jak bogata w barwy, obyczaje jest nasza kultura narodowa, kształtuje w młodzieży postawę „otwartego umysłu” odsłaniając nowe oblicze tańca, tradycji i folkloru.
Prowadzący zajęcia: instruktor Zespołu Tańca Ludowego „Harnam” p. Krzysztof Sitkowski.
Odbiorcy: dzieci z najstarszej grupy przedszkolnej, uczniowie Szkół Podstawowych, młodzież gimnazjalna, licealna.
Wymagania: uczestnicy warsztatów proszeni są o przyniesienie butów na zmianę oraz wygodnego stroju do ćwiczeń.
Przebieg zajęć:
1.Przywitanie uczniów.
2. Opowieść o tańcu, postawie tanecznej, historii określonego (wybranego przez opiekuna, wychowawcę) tańca narodowego.
3. Rozgrzewka ruchowo-wokalna.
Nieodłącznym elementem każdych zajęć, szczególnie z dziećmi jest zabawa, jako pierwotna forma uczenia się angażująca wszystkie zmysły. Lekcje wprowadzają dzieci nie tylko w świat muzyki i tańca, ale przede wszystkim w świat wartości.
Instruktor Zespołu Tańca Ludowego „Harnam”: p. Krzysztof Sitkowski
Proponujemy uczniom rozgrzewkę w formie zabawy (dostosowaną do wieku uczniów).
Dzięki ciekawej formie rozgrzewki odbiorcy warsztatów otworzą się, pozbędą się barier, poczują się komfortowo, odpowiednio przygotują się do nauki kroków jednego z tańców narodowych.
4. Prezentacja medialna wybranych tańców.
Aby dzieci, młodzież całkowicie mogła przenieść się w świat tańca, prezentujemy im nagranie wybranego przez nauczyciela tańca narodowego. Za pomocą tych środków uczeń dostrzeże istotę ruchu scenicznego, postawę artystów, tancerzy Zespołu Tańca Ludowego „Harnam”, odpowiednio przygotuje do nauki kroków, która zaraz nastąpi.
5.Uczymy się tańczyć, czyli nauka podstawowych kroków jednego z tańców narodowych (wybiera opiekun, wychowawca: Polonez, Kujawiak, Mazur, Krakowiak, Oberek).
Nic tak nie uczy, nie kształtuje, jak możliwość uczestniczenia w zjawisku. My proponujemy uczniom dotknięcie sztuki ruchowej, czyli naukę podstawowych kroków określonego tańca z instruktorem Zespołu Tańca Ludowego „Harnam”.
6. Możliwość przymierzenia strojów, zatańczenia w strojach wybranego tańca, zobaczenia rekwizytów tanecznych.
Czy ciężki jest strój ludowy? Czy krępuje ruchy? Jak się w nim tańczy?– tego uczniowie będą mogli przekonać się na własnej skórze.
7 Sesja zdjęciowa w strojach.
Pamiątka z takiego wydarzenia-bezcenna.
Blisko skansenu w cieniu Muzeum Włókiennictwa znajduje się nowa siedziba Zespołu Tańca Ludowego „Harnam”. 64 lata temu Jadwiga Hryniewicka i Maria Szkudlarek założyły grupę, która urzekała urodą, zachwycała umiejętnościami tanecznymi, imponowała zaangażowaniem i pasją. Dzisiaj przy ulicy Piotrkowskiej 282a działa 6 grup tanecznych i dziesięcioosobowa kapela. W zespołowej pracy biorą udział : dzieci, młodzież i dorośli od 5 do 30 lat, rodzice i opiekunowie oraz stowarzyszenie Miłośników Zespołu Tańca Ludowego „Harnam”. Drzwi siedziby Zespołu otwarte są szeroko dla nowych, młodych adeptów trudnej sztuki. Prowadzący zajęcia interesują się ruchem organicznym, czyli wrodzoną umiejętnością wypowiadania się przez swoje ciało. Korzystając z wiedzy pokrewnych dyscyplin ruchowych i rytmiki tańca klasycznego, nowoczesnego i charakterystycznego. Zwracają uwagę na chód, gest, mimikę i estetykę ruchu. Wiele zajęć poświęcają na śpiewanie i trudną sztukę wokalną.
Zespół Tańca Ludowego „Harnam” to ambasador polskiej kultury, posiadacz blisko 2000 autentycznych, tkanych, szytych i haftowanych ręcznie, bajecznie kolorowych strojów, zdobywając nagrody miasta Łodzi, Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego, Ministra Spraw Zagranicznych, laureat światowych konkursów tańca w Berlinie, Bukareszcie, Kiszyniowie, Nicei, Wenecji i Wiedniu.
Do ważnych miejsc w życiu nie da się dotrzeć na skróty. Dlatego zapraszamy na wędrówkę, która zaprowadzi wszystkich chętnych do Fabryki Tańca. Koniec i bomba, kto nie tańczył ten trąba.
Instruktor Zespołu Tańca Ludowego „Harnam”: p. Krzysztof Sitkowski
Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu:663-357-575 (Kierownik Zespołu: Joanna Formańska)