No właśnie dlaczego? Większość osób odpowie zapewne, że ćwiczenia poprawiają kondycję, dzięki czemu poród przebiega sprawniej. Racja! Co jeszcze? Mama nie przytyje aż tak bardzo, jeśli będzie regularnie się ruszać. Też prawda!
A co z dzieckiem? Czy to nie jest niebezpieczne? Większość kobiet, gdy zachodzi w ciążę, zostaje zasypana przez otoczenie przestrogami. Nie przemęczaj się, nie biegaj, nie podnoś rąk do góry… Ba! Niektórzy nawet uważają, że nie można kucać ani odkurzać mieszkania! Cóż, to ostatnie nie byłoby złeJ.
Na szczęście nauka poszła naprzód, czasy się zmieniły, a na świecie jest wiele ciężarnych kobiet (głównie w USA i w zachodniej Europie, ale coraz więcej też w Polsce), które cenią sobie aktywność fizyczną i kontynuowały ją w ciąży. Są też lekarze i naukowcy, którzy przebadali te kobiety i zapisali wyniki swoich badań.
Zachęcam do lektury tego tekstu, z którego dowiesz się, jak regularna, bezpieczna aktywność fizyczna wpływa na ciało ćwiczącej mamy, przebieg ciąży i porodu oraz rozwój płodu.
U CIĘŻARNYCH ĆWICZĄCYCH MAM OBSERWUJE SIĘ…
…lepszą wydolność organizmu
Każda aktywność fizyczna w ciąży (i nie w ciąży) wpływa na poprawę funkcjonowania układu krwionośnego i oddechowego, co przekłada się na lepszą kondycję i wydolność organizmu. Oczywiście lepsza kondycja pomaga ciężarnej mamie nosić rosnący brzuszek oraz urodzić malucha. Wysiłek podczas porodu jest porównywany do przebiegnięcia maratonu, czyli około 40 km.
…rzadsze występowanie otyłości
Nie ma wątpliwości, że przyszła mama w ciąży przytyje. Pomijając wagę dziecka, wód płodowych, zwiększonej ilości krwi, dodatkowych kilogramów dodaje progesteron, hormon, którego poziom w czasie ciąży wzrasta stokrotnie. Progesteron jest nazywany hormonem prorodzinnym. Jego zadaniem jest utrzymanie ciąży. Niestety jego działanie powoduje obniżenie przemiany materii i zwiększenie odkładania tkanki tłuszczowej. Odwrotnie do progesteronu, aktywność fizyczna przyspiesza przemianę materii. Badania pokazały, że mamy ćwiczące regularnie min. 3 razy w tygodniu tyją w ciąży mniej o 3,5 kg niż mamy, które nie ćwiczyły. Oczywiście wciąż mieszczą się w normie sprzyjającej prawidłowemu rozwoju płodu.
…rzadsze występowanie rozstępów
Aktywność fizyczna poprawia funkcjonowanie układu krwionośnego, dzięki czemu poprawia się elastyczność skóry i zmniejsza się ryzyko wystąpienia rozstępów.
…złagodzenie dolegliwości typowych dla okresu ciąży, takich jak puchnięcie nóg, żylaki, zaparcia, bóle głowy, zaburzenia snu.
…złagodzenie dolegliwości w odcinku lędźwiowym kręgosłupa
Rosnący brzuch powoduje zwiększenie lordozy w lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Mięśnie brzucha rozluźniają się, a w dolnej części pleców powstają przykurcze powodujące dolegliwości bólowe. Odpowiednie ćwiczenia rozluźniają te napięcia i łagodzą dyskomfort.
…szybszy powrót do formy psychicznej i fizycznej w połogu
Początek macierzyństwa niesie ze sobą wiele wątpliwości i niepokoju związanego wejściem w zupełnie nowe życie. Jednym ze stresów świeżo upieczonych mam jest lęk, że nie powrócą już do swojej sylwetki sprzed ciąży. Mamy, które ćwiczyły w ciąży i kontynuują treningi po porodzie, szybciej wracają do formy niż mamy niećwiczące, co ma pozytywny wpływ na ich samoocenę i samopoczucie. Regularna aktywności fizyczna daje poczucie dobrej kondycji i niweluje dolegliwości bólowe pleców, częste przy opiece nad małym dzieckiem.
Poza tym nawet laicy wiedzą, że aktywności fizycznej towarzyszy wydzielanie endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia, które pozytywnie wpływają na podejście do życia.
…wyższy odsetek ciąż o prawidłowym przebiegu
Rzadsze występowanie porodów przedwczesnych, przenoszenia ciąży i nieprawidłowego ułożenia płodu.
…zwiększony przepływ krwi przez łożysko i macicę – w połowie ciąży łożysko rośnie o 30% szybciej, zawiera ok. 15% więcej naczyń krwionośnych i ma o 15% większą powierzchnię pod koniec ciąży!
…skrócenie poszczególnych faz porodu, akcja porodowa jest u nich średnio o 1/3 krótsza, szybciej następuje rozwarcie szyjki macicy.
…zmniejsza się odczuwanie bolesności skurczów partych.
…rzadsze wywoływanie porodu, rzadsze porody kleszczowe i cesarskie cięcia.
…szybsze występowanie laktacji i dłuższe jej utrzymanie, co tłumaczy się lepszym ukrwieniem gruczołów piersiowych.
…NIŻ U MAM NIEĆWICZĄCYCH.
NOWORODKI MAM AKTYWNYCH FIZYCZNIE PODCZAS CIĄŻY…
…częściej osiągają wysoką punktację w skali Apgar
…rzadziej chorują w okresie okołoporodowym
…mają lepiej rozwinięty układ nerwowy, wzrok i koordynację ruchową
…są szczuplejsze
Badania wykazały, żenoworodki kobiet ćwiczących 3–5 razy w tygodniu w chwili narodzin mają mniej tkanki tłuszczowej niż dzieci kobiet niećwiczących (przy czym mieszczą się w normach wagowych oraz pod względem długości kończyn, obwodu główki i klatki piersiowej). Ponadto, ma to swoją kontynuację w przyszłości. Te same dzieci w wieku 5 lat wciąż są szczuplejsze od dzieci kobiet niećwiczących w tym czasie.
…NIŻ NOWORODKI MAM, KTÓRE NIE ĆWICZYŁY.
Drogie mamy w ciąży! Jak widzicie, aktywność w ciąży to nie tylko łatwy poród i zgrabna sylwetka po ciąży, ale także sposób na zadbanie o zdrowie swoje i swojego maluszka!
Zachęcam Cię do rozpoczęcia bezpiecznego treningu dla mam. Jeśli chcesz poznać zasady bezpiecznego treningu w ciąży, zapraszam Cię do lektury kolejnego artykułu już niebawem w EGAGA!
————————————————
Więcej: e-mamafit.pl