Na rynku pojawia się coraz więcej kosmetyków, które zawierają tylko i wyłącznie składniki roślinne. Wegańskie kosmetyki zdobywają nasze serca. Raz, że nie szkodzą zwierzętom, dwa –
są bardzo skuteczne.
Niektóre marki chwalą się, że nie testują kosmetyków na zwierzętach. Tymczasem w Europie już od dawna obowiązuje taki zakaz. Kosmetyki wegańskie (cruelty-free) muszą spełniać bardziej
rygorystyczne normy. Nie mogą zawierać żadnych substancji, które pochodzą od zwierząt.
Kosmetyki wegańskie – czego w nich nie ma:
- kolagen – to białko tkanki łącznej. Stosuje się je w kosmetykach odmładzających, nadających sprężystość skórze. Składnik ten często otrzymuje się z rybich skór, ale zdarza się, że pozyskuje się go z kurzych lub bydlęcych embrionów.
- jedwab – włókno otrzymywane z kokonu jedwabnika morwowego lub jedwabnika dębowego. Stosuje się je w kosmetykach wygładzających.
- kawior, czyli ikra ryb. Występuje w kosmetyków odmładzających.
- keratyna to białko, które pozyskuje się głównie z ptasich piór, owczej wełny. Wykorzystywana jest w preparatach do włosów i paznokci.
- ambra – wydzielina z przewodu pokarmowego kaszalota. Jest składnikiem wielu perfum.
- piżmo – wydzielina z gruczołów okołoodbytniczych piżmowca syberyjskiego. Również występuje w perfumach.
- cywet – ekstrakt z wysuszonych gruczołów ssaków wydzielających feromony wykorzystywany w perfumiarstwie.
- lanolina – wosk otrzymywany podczas czyszczenia wełny owczej. Dodawana często do kremów do rąk i stóp. Ma właściwości zmiękczające.
- chitozan – jest pochodną chityny, składnika pancerzy stawonogów. Dodaje się go do kosmetyków przeciwstarzeniowych i nawilżających.
- kwas stearynowy – otrzymuje się go w wyniku hydrolizy tłuszczów zwierzęcych. W kosmetykach pełni funkcję emulgatora i stabilizatora.
- colostrum – wyciąg z mleka krowiego, uzyskiwany tuż po porodzie. Występuje w kremach odmładzających, regenerujących.
- miód pszczeli – powszechnie dodawany do kosmetyków, zwłaszcza regenerujących balsamów do ust, balsamów do ciała, kremów do rąk i twarzy.
- kwas hialuronowy – najczęściej powstaje w laboratorium w wyniku reakcji biotechnologicznych, ale niekiedy pozyskuje się go z kogucich grzebieni. Dodaje się go do kosmetyków, aby podnieść ich właściwości nawilżające.
Jak rozpoznać kosmetyki wegańskie
To łatwe. Kosmetyki mają specjalne certyfikaty, które dają nam pewność, że nie zawierają substancji pochodzenia zwierzęcego. Ponadto można przeczytać ich skład. Jeśli któryś składnik
wzbudza nasze wątpliwości, nie ma innego wyjścia, jak tylko poszukać informacji o nim, choćby w Internecie.
Dla kogo kosmetyki wegańskie
Kosmetyki wegańskie są przeznaczone dla każdego, kto poszukuje produktów do pielęgnacji, które nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego i nie są testowane na zwierzętach. Kosmetyki wegańskie są odpowiednie dla wegan i wegetarian, którzy chcą unikać produktów pochodzenia zwierzęcego w swojej diecie oraz w produktach, które stosują na swoją skórę. Jednak kosmetyki wegańskie mogą być również stosowane przez osoby, które nie są weganami, ale cenią sobie naturalne składniki i chcą unikać produktów, które zawierają składniki pochodzenia zwierzęcego lub są testowane na zwierzętach. Kosmetyki wegańskie są zwykle wolne od sztucznych barwników, substancji zapachowych i innych szkodliwych substancji chemicznych, co sprawia, że są łagodniejsze dla skóry i bardziej naturalne. Kosmetyki wegańskie są również odpowiednie dla osób, które cierpią na alergie lub mają wrażliwą skórę, ponieważ są one zwykle wolne od sztucznych konserwantów, barwników i substancji zapachowych, które mogą powodować podrażnienia skóry. Dlatego też, kosmetyki wegańskie są bezpieczne dla skóry i mogą być stosowane przez każdego, kto poszukuje naturalnych i bezpiecznych produktów do pielęgnacji skóry.