Większości osób grillowanie kojarzy się z przyrumienionymi kiełbaskami i soczystymi karkówkami, tymczasem może ono wyglądać inaczej. Wystarczy zamiast mięsa zaserwować produkty wegetariańskie – głównie warzywa i owoce.
Nie ma chyba bardziej letniej i outdoorowej formy posiłku, niż potrawy z grilla. Polacy od pierwszego weekendu maja, aż do wczesnej jesieni spędzają czas na grillowaniu. Miejsca do grillowania można znaleźć już nie tylko we własnych ogrodach, ale również w ośrodkach wczasowych, pensjonatach oraz na przydrożnych parkingach i polanach. W sumie nie ma co się dziwić – takie posiłki są szybkie do przygotowywania, dość tanie i dla wielu również bardzo smaczne. Jeśli dodamy do tego zachwalaną przez dietetyków niższą niż w przypadku pozostałych metod obróbki cieplnej kaloryczność grillowanych posiłków, mamy komplet zalet dań z grilla.
Zdrowe czy niezdrowe – oto jest pytanie?
Od jakiegoś czasu krążą także negatywne opinie o potrawach z grilla – że są rakotwórcze, toksyczne oraz mogą prowadzić do szeregu zdrowotnych powikłań. Czy można w to wierzyć? Owszem, w wyniku spalania tłuszczu, który wytapia się z potrawy, na jedzeniu za sprawą dymu mogą osadzać się szkodliwe substancje, jednak uspokajamy! Wystarczy stosować się do podstawowych zasad zdrowego grillowania, by cieszyć się smakiem potraw, które na grillu powstaną. Przede wszystkim, nie należy używać do grillowania drewna z drzew iglastych – stawiajmy na dobrej jakości węgiel drzewny lub drewno drzew liściastych. Po drugie surowych produktów – szczególnie mięs, nie kładziemy bezpośrednio na ruszcie, używajmy więc tacek aluminiowych. Mięsa przede wszystkim marynujemy przynajmniej 3h przed położeniem na ruszt, nie kupujemy gotowych produktów na grilla, nie używamy także mięs peklowanych czy konserwowanych. Powinniśmy unikać mięsa czerwonego, zastępując je chudym drobiem i rybami. A najlepiej serwować prosto z grilla wegetariańskie przekąski, które odpowiednio doprawione, wydobędą z warzyw, serów i owoców niesamowite pokłady smaku.
Wegetariański grill
Niektórzy z wyboru, inni z chęci wypróbowania czegoś nowego, jeszcze inni w celach ratunkowych – gdy np. wyczerpali już wszystkie inne sposoby na przekonanie domowników do jedzenia warzyw i owoców. W zasadzie każdy powód jest dobry, aby zamienić tradycyjne grillowane kiełbaski i plastry mięsa na o niebo zdrowszą wersję wege. Co w ogóle nadaje się do grillowania? W zasadzie każde warzywo – choć najlepiej nadają się do tego: cukinia, bakłażan, ziemniaki, bataty, papryka, cebula, szparagi, marchew i pomidory, oczywiście nie zapominając o kukurydzy i burakach. Z owoców natomiast idealnie sprawdzą się gruszki, ananasy, brzoskwinie, jabłka, banany, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by „ugriliować” maliny, melony, arbuza czy jagody – o ile odpowiednio je zabezpieczymy np. zawijając w folię aluminiową. Co do serów niezmiennie na wegetariańskich grillach królują te pleśniowe typu camembert oraz brie, natomiast do nadziewania świetnie nadaje się feta.
Przyprawy do podstawa
W przypadku warzyw, owoców czy serów wystarczy odpowiednie doprawienie do smaku ziołami oraz innymi przyprawami, czego niestety nie można powiedzieć o grillowanych mięsach, które najczęściej wymagają asysty ciężkich sosów – ketchup, musztarda, majonez. Na jakie przyprawy stawiać? Z pewnością na słodką bądź ostrą paprykę, zioła prowansalskie, bazylię, rozmaryn, tymianek, kminek, popularnej soli i pieprzu używamy oszczędnie. Przed położeniem na grilla wystarczy warzywo pokroić na mniejsze kawałki, skropić oliwą z oliwek lub sosem sojowym i obsypać przyprawami. Do owoców zamiast oliwy możemy zastosować niewielką ilość miodu, świetnie sprawdzą się orzechy, wiórki kokosowe, cynamon, chili, kardamon, a do gruszek czy bananów gorzka czekolada.
Wege inspiracje
• Najprostszą przekąską z grilla będą oczywiście szaszłyki – wystarczy na patyczki ponabijać kawałki ulubionych warzyw, skropić oliwą, doprawić i położyć na rozgrzanym ruszcie, co jakiś czas obracając.
• Świetne będą także szaszłyki ziemniaczane – po obraniu i ugotowaniu ziemniaki odcedzamy, studzimy, kroimy na mniejsze kawałki (powiedzmy połówki lub ćwiartki), nabijamy na patyczki, skrapiamy oliwą i obsypujemy mieszanką przypraw.
• Kolejny pomysł to faszerowane papryki – odcinamy końcówkę z ogonkiem (zachowujemy), paprykę przekrawamy na pół, wydrążamy nasiona, smarujemy oliwą, obsypujemy ziołami. W miseczce rozdrabniamy fetę i doprawiamy ostrą papryką i bazylią, nakładamy do połówek papryk i złączamy je, dokładamy odciętą końcówkę i wykładamy na grilla.
• Lubicie caprese? Jeśli tak, to z pewnością przypadnie wam do gustu grzanka z pomidorami, mozzarellą i bazylią. Jako bazę najlepiej użyć bagietkę, którą po przekrojeniu skrapiamy oliwą, posypujemy ziołami i nakładamy na wierzchu naprzemienne plasterki pomidora, mozzarelli i listki bazylii. Całość znów skrapiamy oliwą i posypujemy grubo zmielonym pieprzem, a następnie grillujemy.
• Żaden grill nie może się obejść bez dużej miski zdrowej sałatki. Idealnie sprawdzi się lekka sałatka a la grecka – jest szybka do przyrządzenia i bardzo smaczna. Na dno miski (najlepiej dużej i przezroczystej) dajemy porwaną na kawałki sałatę lodową (około ½ główki), na to wykładamy ćwiartki ugotowanych jajek, następnie porcjami łyżką nakładamy jogurt naturalny gęsty – całość lekko oprószamy solą i pieprzem. 2 pomidory kroimy w kostkę, to samo robimy z 1 średnim ogórkiem – posypujemy nimi naprzemiennie sałatkę, na wierzch natomiast układamy kosteczki fety. Dekorujemy listkami bazylii i grubo mielonym pieprzem.
Wege grill to świetny pomysł na zdrowo spędzone popołudnie w gronie rodziny czy znajomych, dodatkowo warzywa łatwiej przetransportować – jeśli planujemy „wrzucić coś na ruszt” w plenerze. Letnie przyjęcia ogrodowe to świetna okazja, by zaskoczyć swoich gości nowymi propozycjami pełnymi aromatycznych smaków sezonowych warzyw i owoców.