Dziecko bardzo szybko zapamiętuje obcojęzyczne słowa i zwroty, jednak niestety równie szybko je zapomina. Stąd też konieczność ciągłych powtórek i pojawiania się nowych słów w różnych kontekstach. Jak najczęstszy kontakt z językiem poza lekcjami i wsparcie rodziców w procesie nauki może pomóc zapamiętać i przyswoić język obcy maluchom znacznie szybciej.
Jak pomóc dziecku w nauce?
Warto sięgać po różnorodne materiały, aby zaciekawić pociechę. Świetnym pomysłem jest wspólne oglądanie obcojęzycznych bajek czy filmów. Najlepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po oryginalne materiały pokazujące autentyczny język. W przypadku języka angielskiego nienaganną brytyjską angielszczyznę prezentuje np. stacja BBC.
Warto również bawić się z dzieckiem w różnego rodzaju zabawy w języku angielskim. Jeśli brakuje nam pomysłów, w Internecie znajdziemy mnóstwo propozycji dostosowanych do wieku dzieci i aktualnie przerabianego materiału.
Zapytajmy smyka, w co bawił się na lekcji. Przejrzyjmy jego podręcznik i odegrajmy historyjki w nim zawarte. Jeśli do książki dołączona jest płyta, włączcie ją i zaśpiewajcie poznane wcześniej piosenki.
Język obcy może być również wykorzystywany w trakcie codziennych sytuacji. Co jakiś czas w trakcie rozmowy z dzieckiem zadajmy mu pytanie w języku obcym. Takie spontaniczne „mini rozmówki” wkrótce wejdą wam w nawyk i maluchy będą je odbierały jako coś naturalnego.
Ciekawym pomysłem może być także ponaklejanie na przedmiotach znajdujących się w domu karteczek z ich nazwami w innym języku. Wielu dzieciom sporo frajdy sprawi także stworzenie przy waszej pomocy własnego słownika obrazkowego, do którego będą mogły sięgać w każdej chwili i dopisywać nowe zwroty.
A jeśli nie znamy języka?
Nawet rodzice, którzy nie potrafią wymówić poprawnie ani jednego słówka w języku obcym, są w stanie pomóc. Często wystarczy obecność przy dziecku. Nasze zainteresowanie, kilka wskazówek, które nakierują malucha, mogą okazać się bezcenne. Wsparcie i wiara w siły dziecka działa niezwykle motywująco i aktywizująco. Chwalmy smyka za każdy, nawet najmniejszy sukces i sprawdzajmy jego postępy w nauce. Tutaj nieoceniona może okazać się rozmowa z nauczycielem. Dzięki temu uzyskamy fachową poradę oraz zapobiegniemy ewentualnym problemom.
Każdy rodzic, nawet ten nieznający danego języka, może pooglądać bajkę bez lektora wraz z dzieckiem, zaproponować grę, w której wymagane jest użycie języka, czy włączyć obcojęzyczne piosenki.
Zadbajmy, aby dziecko miało właściwy podręcznik do nauki. Wzbogacajmy także domową biblioteczkę o czasopisma lub książki napisane w języku obcym. W sieci znajdziemy sporo ciekawych programów, ułatwiających przyswajanie nowych słówek.
Nauka musi sprawiać dziecku przyjemność i nie powinna być przykrym obowiązkiem. Nie możemy pełnić roli surowego nauczyciela i przepytywać dziecko z całego materiału. Wspólna zabawa, połączona z nauką wraz z mamą czy tatą, rozbudzi wyobraźnię, ciekawość i zainteresowanie językiem obcym.