Ta metoda, znana dobrze naszym babciom, pomaga dzieciom opanować świąd i przyspiesza standardowe leczenie stanów zapalnych skóry.
U pacjentów dotkniętych chorobami: atopowe zapalenie skóry, wyprysk alergiczny, atopia, nadmierna suchość skóry, liszaj plaski, łuszczyca pospolita, głównym problemem jest nadmierna suchość oraz przewlekły stan zapalny skóry z towarzyszącym silnym świądem. Powyższe objawy są tak dokuczliwe, że pacjenci często drapią się przez sen oraz wybudzają.
Standardowe leczenie
Bezwiedne lub zamierzone drapanie skóry, często do krwi, powoduje powstawanie przeczosów i w następstwie zakażenie bakteriami z powierzchni skóry, co bardzo komplikuje leczenie. Szczególnie dotyczy to niemowląt i dzieci, u których stosowanie silnych leków przeciwświądowych jest niemożliwe ze względu na ich działania niepożądane. W leczeniu ogólnym wykorzystuje się leki przeciwhistaminowe oraz kortykosteroidy i leki immunosupresyjne, ale to ostateczność. W terapii miejscowej z wykorzystaniem kortykosteroidów oraz leków immunosupresyjnych warto jest wesprzeć się dodatkową terapią, polecam tę opartą na mokrych opatrunkach.
Mokre opatrunki – metoda odkryta na nowo
Po raz pierwszy mokre opatrunki opisał w 1987 roku naukowiec Noreen Nicol. Terapia mokrym okładem polegała na ubieraniu dzieci w mokrą odzież, aby lepiej leczyć ich podrażnioną skórę. Teraz, w nowym badaniu opublikowanym w ‘Journal of Allergy and Clinical Immunology’, naukowcy z National Jewish Health w Denver wprowadzili terapię na próbę, uznając, że mokre okłady mogą mieć daleko idące pozytywne skutki – nie pomylili się.
Na czym polega ‘Wet wrapping’ ?
Mokre opatrunki, jest to technika stosowana u osób z umiarkowaną i ciężką odmiana wyprysku, w celu uspokojenia skóry, a także doprowadzenia wilgoci w jej głąb, aby chronić ją przed uszkodzeniem spowodowanym nadmiernym drapaniem. To zazwyczaj oznacza zastosowanie dwóch warstw przylegającego do ciała ubrania. Warstwa spodnia jest namoczona w ciepłej wodzie, wyciśnięta i założona bezpośrednio na nawilżoną wcześniejszą kąpielą i emolientem skórę, podczas gdy wierzchnia warstwa pozostaje sucha.
Jak stosować?
Mokre opatrunki mogą być stosowane zarówno na dzień jak i na noc; są dostępne w postaci rurowych bandaży lub gotowej odzieży, np. kamizelek i legginsów. W terapii mokrych opatrunków stosuje się duże ilości emolientów, które dzięki temu głęboko wnikają w głąb skóry, utrzymując ją na długo nawilżoną. Zmniejsza to jej suchość, działa przeciwzapalnie i ogranicza świąd do minimum. W szczególnych sytuacjach pod mokre opatrunki można zastosować krótkoterminową kortykosteroidoterapię, która przyspiesza leczenie szczególnie mocno nasilonych objawów choroby.
Dlaczego warto korzystać z mokrych opatrunków?
Pomimo znajomości mechanizmów biochemicznych oraz objawów atopowego zapalenia skóry oraz innych chorób przebiegających z suchością skóry i silnym świądem rekomendacja terapii mokrych opatrunków nie jest częsta. Tymczasem regularne stosowanie tej metody miejscowego leczenia niesie ze sobą wiele korzyści:
- redukcję stanu zapalnego i świądu,
- utrzymanie odpowiedniej wilgotności skóry,
- głębszą penetrację i dłuższe działanie emolientów,
- ochronę przed wchłanianiem emolientów w ubranie,
- mechaniczną ochronę przed drapaniem,
- schłodzenie i uspokojenie skóry, co zmniejsza świąd.
Autor: lek. med. Bartosz Pawlikowski, dermatolog, pediatra; Klinika MEDEVAC w Łodzi www.medevac.com.pl , Konsultant ds. dermatologii w ICZMP.