Wielkanoc to najważniejsze święto w kalendarzu chrześcijan, w trakcie którego wspominają oni śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Wiosenne świętowanie powinno być przede wszystkim czasem radości i spokoju, czasem dla rodziny i miłych spotkań w gronie najbliższych. Warto przybliżyć sens tych Świąt także dzieciom i sprawić, aby mnóstwo frajdy przyniosło im przygotowywanie oraz późniejsze celebrowanie tego dnia.
Dlaczego świętujemy Wielkanoc?
Bardzo trudno jest wytłumaczyć dzieciom, dlaczego to właśnie Wielkanoc jest tak istotna. Temat śmierci i zmartwychwstania nie należy do najłatwiejszych. Jednak starsze maluchy, około 5-6-letnie, powinny już wiele rzeczy zrozumieć. Jeśli nie wiemy, w jaki sposób te informacje przekazać, pooglądajmy wspólnie film dla dzieci, przedstawiający wydarzenia związane ze zmartwychwstaniem Chrystusa. Z pewnością znajdziemy również wiele interesujących książek dla najmłodszych, które przybliżą nam ideę Wielkiej Nocy.
Najmłodszych postarajmy się zainteresować symbolami związanymi z tym świętem i stwórzmy wspólnie koszyk wielkanocny. Pozwólmy dziecku na aktywny udział w przygotowywaniach i kompletowaniu jego zawartości, a następnie wyruszmy wspólnie do kościoła, aby poświęcić pokarmy.
Czas razem
Lśniące szyby, idealnie wysprzątane mieszkanie i góra wypieków nie stanowią o sensie Wielkiej Nocy. Bardzo często zapominamy o tym, co jest naprawdę ważne i skupiamy się jedynie na całej otoczce. Czasami warto odpuścić, przestać biec i ciągle narzekać i pobawić się z dzieckiem, które plącząc się nam między nogami, prosi o nasze zainteresowanie i uwagę.
Zaangażuj dziecko do pomocy
Jeśli czujemy, że obowiązki nas przerastają, odpowiednio wcześniej stwórzmy plan i konsekwentnie go realizujmy. Dzięki temu zdążymy do świąt i znajdziemy czas na stworzenie z wspólnie z dzieckiem kolorowych pisanek, przygotowywanie mazurków czy przyozdabianie domu. Maluch z chęcią pomoże nam w przygotowaniach. Jeśli tylko mu na to pozwolimy, mały pomocnik chętnie upiecze z nami babkę, pomoże w świątecznych porządkach czy wraz z nami nakryje stół do wielkanocnego śniadania. Dzięki temu nie będzie się nudził oraz poczuje, jak bardzo jest potrzebny i ważny.
Wielkanocne zabawy
Wielkanoc to nie tylko siedzenie przy suto zastawionym stole, „dorosłe rozmowy” czy oglądanie telewizji. Jeśli tylko dopisze pogoda, wybierzmy się na spacer. Dobrym pomysłem jest również zorganizowanie bardzo popularnej w wielu krajach zabawy, polegającej na odnajdywaniu schowanych przez nas wcześniej w ogrodzie jajek (np. czekoladowych) lub innych symboli kojarzących się ze świętami.
Przy niesprzyjającej aurze zagrajmy z dziećmi w grę planszową, urządźmy konkurs na najładniejszą pisankę czy zawody w turlaniu jajek.
Mnóstwo radości sprawią również dzieciom obchody Lanego Poniedziałku. Aby zabawa nie wymknęła się spod kontroli, wcześniej ustalmy zasady i pobawmy się wraz z dziećmi w świąteczne oblewanie. Nie martwmy się niepotrzebnie o lekko zmoczone ubrania – przecież to tylko odrobina wody.
Nie zapominajmy o sensie świąt Wielkiej Nocy i postarajmy się odpowiednio celebrować ten czas. Sprawmy również, aby Wielkanoc kojarzyła się naszym pociechom z radosnymi i rodzinnymi świętami.