15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Wielki Finał „Trampoliny do kultury”

Magdalena Zaporowska
28 listopada 2019

Zbliża się finał projektu “Trampolina do kultury”, który przez cały rok gromadził wrocławian wokół pięciu dziedzin sztuki i designu. Już 14 grudnia Fundacja Open Mind zaprasza do Centrum Rozwoju Zawodowego Krzywy Komin na podsumowanie projektu. Na odwiedzających Centrum czeka szereg twórczych atrakcji! W programie Wielkiego Finału znalazły się m.in. darmowe warsztaty artystyczne, panel dyskusyjny z polskimi projektantami mody, rodzinne zabawy oraz wystawa finałowa “Moda – Sztuka – Rzemiosło”. 

“Trampolina do kultury” to już 4. edycja projektu Laboratorium Designu i Sztuki organizowanego przez wrocławską fundację Open Mind. Przez cały rok wrocławianie w każdym wieku – od najmłodszych po seniorów – mogli rozwijać swoje umiejętności pod okiem artystów, animatorów, projektantów i rzemieślników. W ramach 7 pracowni tematycznych odbyło się ok. 400 godzin bezpłatnych szkoleń, kreatywnych warsztatów i spotkań wokół kultury i edukacji. Patronat honorowy nad tegoroczną edycją objął Prezydent Wrocławia.

Zapraszamy do radosnego świętowania Wielkiego Finału projektu – wydarzenie wystartuje o godz. 12:00 w sobotę 14 grudnia w CRZ Krzywy Komin. Z tej okazji goście Krzywego Komina będą mogli skorzystać z szeregu bezpłatnych atrakcji. Przygotowaliśmy m.in. warsztaty krawieckie, florystyczne, rękodzielnicze i warsztaty kulinarne. Na najmłodszych czekają kreatywne zajęcia rodzinne, tworzenie gier planszowych i charytatywna akcja szycia pluszaków!

Święta za pasem – nie zabraknie okazji do stworzenia unikalnego prezentu, wyplatania świątecznych ozdób z makramy czy rodzinnego spotkania przy opowiastkach o dawnych zwyczajach. Gości rozgrzeje ciepła kawa i domowe ciasto w strefie Chill Cafe. Smaki świąt będzie można poczuć również podczas rodzinnych warsztatów Sweet Christmas lub skomponować własną zimową herbatę na mini-warsztatach z Secret Spot – nowego cyklu zajęć artystycznych inspirowanych naturą.

Wielki Finał “Trampoliny do kultury” to także okazja do poznania od podszewki świata mody – jednej z pięciu dziedzin kultury, którym poświęcony był projekt. O godz. 15:30 odbędzie się panel dyskusyjny “Moda – wyzwanie dla planety”. Jego gośćmi będą znani polscy projektanci Serafin Andrzejak i Przemysław Piniak. Prelegenci opowiedzą o najważniejszych wyzwaniach, przed którymi stoi współczesna branża modowa. Przemysław Piniak i Serafin Andrzejak to twarze pracowni Kultura Ubioru. W ramach projektu jej uczestnicy stworzyli własną kolekcję mody, która zostanie zaprezentowana na wystawie finałowej.

Wielki Finał zwieńczy o godz. 17:00 wernisaż wystawy “Moda – Sztuka – Rzemiosło”. Zostaną na niej zaprezentowane owoce twórczej pracy, która zgromadziła łącznie ok. 600 uczestników! Wielki Finał “Trampoliny do kultury” to święto tradycyjnego rzemiosła i nowoczesnego designu. Goście zobaczą m.in. stworzone przez uczestników projektu – meble, designerskie akcesoria, kolekcję ubrań, unikalne obuwie, a także niezwykłą książkę powstałą wyniku połączenia dziecięcej wyobraźni z wiedzą i doświadczeniem dorosłych.

Warto zobaczyć wystawę uczestników, by poszerzyć swoje horyzonty – zobaczyć, jak z niczego można zrobić coś użytecznego – mówi jedna z prowadzących. To niepowtarzalna okazja do spotkania z kulturą, która integruje twórców i odbiorców; łączy lokalnych rzemieślników, artystów, młodych przedsiębiorców i miłośników sztuki.

Więcej informacji o Wielkim Finale “Trampoliny do kultury” oraz zapisy na bezpłatne warsztaty są dostępne na stronie: www.trampolinadokultury.ploraz www.krzywykomin.pl.

 Projekt „Trampolina do kultury” dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.