Wizyta w zoo (szczególnie ta pierwsza) to dla większości dzieci ogromne przeżycie. Mają one okazję zobaczyć zwierzęta, które do tej pory widziały jedynie w książeczkach lub na ekranie telewizora. Aby taka wycieczka przebiegła bez najmniejszych problemów, warto się do niej właściwie przygotować.
Jakie korzyści niesie za sobą wizyta w zoo?
Dzieci, obserwując zwierzęta, zwiększają swoją wiedzę i uczą się szacunku do przyrody i właściwego podejścia do mieszkańców ogrodu zoologicznego.
Dzięki umieszczonym przy poszczególnych stanowiskach informacjom, mogą dokładnie poznać zwyczaje zwierząt, dowiedzieć się, co jedzą na co dzień oraz jakie jest ich naturalne środowisko. To poszerza ich horyzonty i daje możliwość poznania przeróżnych gatunków zwierząt.
Warto wiedzieć także o tym, że ogrody zoologiczne mają swój wkład w ochronę zagrożonych gatunków zwierząt oraz propagowanie idei ochrony przyrody. Dzięki przeprowadzanym badaniom, wiele gatunków zostało ocalonych przed całkowitym wymarciem. Tak zwana restytucja gatunków miała miejsce również w Polsce, kiedy przywrócono naturze żubra europejskiego. Przed wyprawą do zoo warto takie informacje przekazać również swojemu dziecku.
Ważne zasady
Wielu z nas zapomina, że to my jesteśmy gośćmi w ogrodzie zoologicznym i nie powinniśmy bez powodu niepokoić jego mieszkańców.
Pamiętajmy o tym, że niedźwiedzie, zebry czy małpy to nie milutkie zwierzątka, które możemy pogłaskać czy przytulić, lecz dzikie stworzenia, które mogą wyrządzić nam lub naszym dzieciom krzywdę. Pod żadnym pozorem nie pozwalajmy dziecku na wkładanie rączek pomiędzy barierki i inne zabezpieczenia, oddzielające zwierzęta od ludzi. Nigdy także nie sadzajmy lub nie stawiajmy pociechy na ogrodzeniach czy barierkach. Wydawać by się mogło, że to zasady proste i oczywiste, jednak wiele osób je lekceważy i często bardzo ryzykuje, np. dla świetnego zdjęcia z żyrafą.
Postarajmy się nie hałasować. Krzyki, piski i stukanie w szybę może rozdrażnić lub przestraszyć zwierzę. Bardzo często dochodzi wtedy do sytuacji, w których wystraszone stworzenia doznają poważnych urazów.
Wytłumaczmy również smykowi, że mieszkańcy zoo nie potrzebują naszych przysmaków. Zwierzęta dostają codzienną porcję zbilansowanego jedzenia, a chrupki, paluszki czy cukierki, którymi odwiedzający często chcą nakarmić zwierzęta, mogą im jedynie zaszkodzić.
Mini zoo
Wiele ogrodów zoologicznych umożliwia dzieciom bezpośredni kontakt ze zwierzętami, tworząc tzw. mini zoo. Występują w nim mniej egotyczne zwierzęta, takie jak owce, kozy, króliki, kaczki, gęsi i wiele innych. W takim zwierzyńcu dozwolone jest dokarmianie mieszkańców odpowiednim pokarmem, a nawet pogłaskanie tych bardziej przyjaznych zwierzątek.
Wizyta z ogrodzie zoologicznym niesie za sobą szereg walorów edukacyjnych i może pozytywnie wpłynąć na rozwój dziecka. Pamiętajmy, aby przed wyprawą porozmawiać z pociechą i wyjaśnić jej, jakie obowiązują w tym miejscu zasady i jak powinna się zachowywać.