Wolontariat jest dobrowolną i bezpłatną formą pomocy potrzebującym. Na świecie właśnie w ten sposób pracują miliony ludzi, dla których pomoc innym staje się sensem życia i daje ogromną radość.
Dobro powraca
Wolontariusz to człowiek dostrzegający korzyści z pomocy niemierzone jedynie w wymiarze materialnym. Zalet takiego bezinteresownego wsparcia jest naprawdę sporo. To zdobywanie nowych doświadczeń, nauka wytrwałości, właściwej organizacji, a także budowania relacji z innymi ludźmi. Wolontariat daje szansę na spojrzenie na własne życie z zupełnie innej perspektywy, docenienia tego, co się ma i jest prawdziwą lekcją pokory. To praca, która zmienia ludzi, poszerza ich horyzonty myślowe, pozwala na zetknięcie się z sytuacjami dla wielu abstrakcyjnymi.
Młodzi ludzie właśnie dzięki wolontariatowi odkrywają swoje życiowe cele i później wiedzą, co chcą tak naprawdę robić w życiu. Dla jednych to początek zawodowej kariery, dla innych szansa na zdobycie umiejętności i kompetencji niezbędnych w przyszłej pracy.
Nawet najdrobniejszy gest i pomoc sprawia, że wolontariusz czuje się potrzebny, staje się częścią społeczności, ma poczucie przynależności do grupy, wspólnoty. Dla wielu osób to także sposób na samotność i przetrwanie trudnego okresu w życiu.
Wolontariat to praca dająca olbrzymią satysfakcję, przynosząca innym radość i wywołująca uśmiech na twarzach potrzebujących. Osoby zajmujące się wolontariatem na co dzień twierdzą, że to zajęcie dające im poczucie spełnienia.
Kto może zostać wolontariuszem?
Wolontariuszem może zostać praktycznie każdy, bez względu na wiek, wykształcenie czy status materialny. Wystarczą dobre chęci, poświęcenie swojego czasu oraz znalezienie dla siebie właściwego zajęcia. Każdy musi mieć „pomysł na siebie” i zastanowić się, w jaki sposób chciałby pomagać. To, czy będzie to praca krótkoterminowa, czy też bezterminowa, zależy tylko od nas. Na początku musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, ile czasu jesteśmy w stanie poświęcić wolontariatowi. Wiele stowarzyszeń organizuje konkretne akcje, np. raz w roku. Przykładowo „Szlachetna paczka” czy „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy” będą wymagały naszego intensywnego, wielogodzinnego zaangażowania przez krótki okres czasu. Praca jako wolontariusz w domu samotnej matki, świetlicy dla dzieci czy schronisku dla zwierząt to poświęcenie kilku godzin tygodniowo przez przynajmniej klika miesięcy.
Pamiętać musimy jednak zawsze o tym, że mimo tego, że praca jest nieodpłatna, nie zwalnia nas z to z zaangażowania, odpowiedzialności, a także sumienności w podjętych działaniach.
Tak naprawdę nie musimy wstępować do żadnej organizacji. Okazji do pomocy z pewnością nie zabraknie nam na co dzień. Pomoc starszej pani w przejściu przez ulicę, wyprowadzenie na spacer psa chorej sąsiadki, to także forma wolontariatu, która sprawi radość zarówno osobie, której pomożemy, jak i nam samym.