W najbliższy weekend Wrocławski Teatr Lalek zaprasza na dwa spektakle: „Co krokodyl jada na obiad?” oraz „Po sznurku.”
Co krokodyl jada na obiad? // 9 kwietnia o g. 15:00 i 10 kwietnia o g. 11:00
Dla dzieci od 5 lat
Czas trwania 120 minut z przerwą
Twórcy spektaklu:
Reżyseria: Jarosław Kilian
Scenografia: Józef Wilkoń i Inez Krupińska
Muzyka, multimedia: Joszko Broda
Występują: Jolanta Góralczyk, Marta Kwiek, Aleksandra Mazoń, Krzysztof, Grębski, Marek Koziarczyk, Jacek Radomski, Marek Tatko
,,W dawnych, bardzo dawnych czasach żył sobie jeden Słoń, a raczej Słonik. Słoniątko o nieposkromionej ciekawości…” – tak zaczyna się jedna z bajek Rudyarda Kiplinga.
Autor ,,Księgi dżungli” i laureat literackiej nagrody Nobla napisał 13 opowiadań o zwierzętach i wydał je w tomie ,,Takie sobie bajeczki” – jednej z pierwszych książek, która w dowcipny i nieco przewrotny sposób odpowiadała na dziecięce pytania o otaczającą rzeczywistość.
Jarosław Kilian sięgnął do tradycji baśni, które nie tylko bawią, ale i uczą, i zaadaptował na scenę dwie z nich. Bajarz-szaman przenosi widzów do początków świata i zjawisk przyrody. Opowieść, którą snuje, sprawia, że rzeźby Józefa Wilkonia ożywają, a najmłodsi spotykają Słoniątko o nieposkromionej ciekawości, które koniecznie chce się dowiedzieć, co krokodyl jada na obiad i poznają historię Kota, który zawsze chadza własnymi drogami.
Po sznurku // 9 kwietnia g. 17:00 oraz 10 kwietnia g. 17:00
Dla dzieci od 10 lat
Czas trwania 60 minut
Twórcy spektaklu:
Tekst: Joanna Gerigk na podst. tekstów Piotra Gęglawego i Romka Zańki
Reżyseria: Joanna Gerigk
Scenografia: Jan Polίvka
Muzyka: Sebastian Ładyżyński instrumentaliści : Julia Karpeta (viola da gamba), Krzysztof Karpeta (viola da gamba, wiolonczela)
Konsultacja choreograficzna: Jacek Gębura
Obsada: Józef Frymet, Tomasz Maśląkowski, Anna Zych (gościnnie)
W domu samotnego, starzejącego się pisarza pojawiają się niespodziewani goście: Piotr i pani Ania – ludzie jakby nie z tego świata, obdarzeni dziecięcą radością życia i nieograniczoną wyobraźnią. Każdy przedmiot codziennego użytku, każde słowo wypowiedziane przez bohatera może stać się dla nich inspiracją dla niezwykłej opowieści. Wciągając pisarza w swoje żywiołowe narracje, nieoczekiwanie budzą w nim nowe siły twórcze.
Odwołujące się do tradycji teatru przedmiotu, oparte na zaskakujących skojarzeniach i absurdalnym poczuciu humoru przedstawienie Joanny Gerigk pobudza wyobraźnię i rozwija dziecięcą kreatywność. To próba pokazania małym widzom, jak z rzeczy codziennego użytku można stworzyć najbardziej niesamowite światy. Dzieci na widowni będą się jednak nie tylko świetnie bawić, ale też otrzymają ważną lekcję empatii i tolerancji wobec tych, którzy nie do końca wpisują się w społeczne normy.
Spektakl inspirowany twórczością Piotra Gęglawego – podopiecznego szczecińskiej Fundacji Pod Sukniami, propagującej sztukę naiwną, uczestnika Warsztatów Terapii Zajęciowej organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.
Na II Festiwalu Małych Prapremier w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu, spektakl zdobył:
– nagrodę za reżyserię i za tekst dla Joanny Gerigk
– nagrodę za najlepszą rolę męską dla Tomasza Maśląkowskiego
Na XXVIII Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Walizka w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży – Nagroda za scenografię dla Jana Polίvki
Cena biletów: 20 zł ulgowy i 25 zł normalne
Rezerwacja: 71-335-49-11/12/49
Kup bilet: bilety.teatrlalek.wroclaw.pl