Nadchodzi wiosna, a wraz z nią wielu z nas rozpoczyna pierwsze prace w ogródku, na działce lub na balkonie. Warto do tego typu prac angażować także nasze dzieci. Korzyści wynikające z zabaw i aktywności w przydomowym ogródku mogą okazać się nieocenione.
Wspólna praca w ogródku wraz z pociechą:
• Angażuje wszystkie zmysły
Dziecko w ogrodzie ma szansę na odkrywanie i eksplorowanie świata wokół. Maluchy uczą się najszybciej, kiedy angażowane są wszystkie ich zmysły. Smyk dotyka ziemi, nasion i kwiatów, widzi jaskrawe kolory roślin, słyszy przeróżne dźwięki i czuje najróżniejsze zapachy. To właśnie dzięki temu poznaje świat przyrody i uczy się wielu przydatnych rzeczy.
• Wpływa na zdrowe nawyki
Bardzo często trudno jest nam namówić naszą pociechę do chociażby skosztowania owoców i warzyw. Samodzielnie wychodowane fasolki, marchewki czy sałata sprawią, że maluch z pewnością spróbuje swoich własnych plonów. Dodatkowo, dziecko przywyknie do zdrowego odżywiania i zacznie przywiązywać większą wagę do tego, co je. Ani się obejrzycie, a ze smakiem będzie sięgać po truskawki, marchewkę, a nawet brokuły.
• Wprowadza w świat nauki
Prace w ogrodzie to doskonały wstęp do biologii i chemii. Kiedy dziecko sadzi swoje pierwsze nasionka, jest ciekawe, co się dalej wydarzy. Wyciąga dzięki temu własne wnioski, obserwuje codziennie postępy. Starsze dzieci zastanawiają się nad tym, dlaczego tak istotny jest dostęp wody i światła do roślin.
• Wzmacnia rodzinne więzi
Wspólna praca z dziećmi wpływa pozytywnie na relacje i wzmacnia więzi. Pracując razem, decydując o tym, gdzie posadzić konkretne rośliny, a później zbierając już gotowe plony, zbliżacie się do siebie i spędzacie przyjemnie czas.
• Wpływa na rozwój motoryczny
Pozwólmy dziecku na grzebanie w ziemi, sianie nasion oraz podlewanie ich wodą. Wszystkie te czynności wpłyną na jego lepszą koordynację i sprawność fizyczną. Prace na grządkach mogą przyczynić się nawet do poprawy takich umiejętności jak pisanie lub wycinanie.
• Rozwija odpowiedzialność i niezależność
Sadzenie i pielęgnowanie roślin to doskonała lekcja odpowiedzialności. Dziecko ma poczucie wpływu na wygląd choćby kawałka ogrodu i czuje się za niego odpowiedzialne. Aby pomóc smykowi w tym zadaniu, możecie sporządzić wspólnie codzienną listę zadań, którą należy wypełnić, aby rośliny pozostawały w dobrej kondycji.
• Uczy świadomości ekologicznej
Współuczestniczenie w pracach ogrodowych pokazuje maluchowi, jak ważne jest dbanie o środowisko wokół, a wyhodowanie własnych, pozbawionych nawozów roślin jest rozwiązaniem najzdrowszym. To świetny wstęp do rozmowy na temat zanieczyszczenia środowiska, stosowania pestycydów czy recyklingu.
• Wprowadza matematyczne pojęcia
Odmierzanie głębokości gleby, liczenie roślin i nasion, porównywanie wielkości warzyw, a nawet liczenie płatków kwiatów może stać się fascynującą lekcją matematyki.
• Uczy cierpliwości
Ogrodnictwo to powolny proces, w którym na efekty należy dość długo poczekać. Praca w ogrodzie sprawia, że dzieci zaczynają rozumieć, że nie zawsze od razu dostajemy to, czego chcemy. Na niektóre rzeczy warto jednak poczekać i mieć dzięki temu jeszcze większą satysfakcję.
Praca w ogródku oferuje maluchom wspaniałe możliwości zabawy, nauki i rozwoju. Nie hamujmy w dzieciach naturalnej ciekawości i radości, jaką daje im odkrywanie świata. Przymknijmy oko na drobne niedoskonałości, nawet jeśli dziecko pobrudzi się, a jego grządki nie zawsze będą miały proste linie, chwalmy i doceniajmy starania. Cieszmy się wraz z pociechą z gotowych plonów i spędzonego wspólnie czasu.