Konflikty i kłótnie pomiędzy rodzeństwem to codzienność niemal każdej rodziny posiadającej więcej niż jedno dziecko. Dzieci są często zazdrosne i rywalizują o względy rodziców. Przestrzegając kilku prostych zasad, jesteśmy jednak w stanie sprawić, że nasze pociechy docenią posiadanie brata lub siostry, który być może stanie się powiernikiem i prawdziwym przyjacielem.
Właściwie przygotuj starszaka
Jeszcze przed pojawieniem się na świecie nowego członka rodziny, odpowiednio przygotuj do tego starszą pociechę. Porozmawiaj z dzieckiem o tej chwili. Wytłumacz, że wasze życie będzie teraz wyglądało inaczej niż do tej pory. Zapewnij smyka, że to z pewnością nie zmieni waszych relacji i będziecie kochać pociechę równie mocno, jak do tej pory.
Nie każ się zajmować rodzeństwem
Kiedy nowy dzidziuś pojawi się w domu, pozwól starszakowi na pomoc. Poczuje się dzięki temu ważny i doceniony. Kiedy pierwsza fascynacja maluszkiem minie, może pojawić się bunt i zazdrość i dziecko nie będzie już tak chętne do pomocy, jak do tej pory. Zaakceptuj to i jeśli starszak nie będzie miał ochoty na zajmowanie się młodszym rodzeństwem, nie zmuszaj go do tego. Opiekowanie się dziećmi należy do obowiązków rodziców, a nie nawet sporo starszego brata czy siostry.
Strefa dziecka
Oczywistym jest fakt, że rodzeństwo ma mnóstwo wspólnych zabawek czy książeczek, którymi się dzieli. Dzieci posiadają jednak też takie skarby, które należą tylko do nich i nie powinniśmy ich zmuszać do oddawania zabawki rodzeństwu. Każdy maluch powinien również posiadać miejsce, w którym będzie mógł odizolować się choć na chwilę od brata czy siostry, azyl, do którego rodzeństwo nie ma wstępu. Nie musi to być wcale osobny pokój, wystarczy kawałek stolika czy biurko, przy którym dziecko będzie mogło spokojnie poukładać puzzle czy stworzyć pracę.
Nie porównuj
To problem pojawiający się w wielu rodzinach. Często nie zastanawiając się nawet, mimowolnie porównujemy jedno dziecko do drugiego. Każdy malec jest inny i wyjątkowy na swój własny sposób. To, że starszy brat w wieku sześciu lat potrafił już płynnie czytać, nie oznacza, że młodsza pociecha będzie robić to samo w jego wieku.
Nie faworyzuj
Staraj się traktować dzieci sprawiedliwie, co wcale nie oznacza, że tak samo, ale raczej tak, jak tego każde z nich potrzebuje. Maluchy w różnym wieku mają różne potrzeby, są na innym etapie rozwoju. Ważne, aby każdemu smykowi poświęcać wystarczająca ilość czasu, miłości i wsparcia. W przypadku rodzeństwa w podobnym wieku nie róbmy jednak wyjątków i nie traktujmy jednego z nich korzystniej w określonych sytuacjach. Takie zachowanie może doprowadzić do niechęci i wrogości pomiędzy dziećmi i pogorszyć ich relacje.
Znajdź czas dla dzieci
Postaraj się spędzić choć kilkanaście minut w ciągu dnia na zabawie czy rozmowie z każdym dzieckiem z osobna. Niech to będzie czas tylko i wyłącznie dla was. Dzięki temu szkrab zrozumie, że jego potrzeby są ważne i zawsze znajdziecie dla niego chwilę.
Zachęcaj do współpracy
Wspólna zabawa może dać dzieciom mnóstwo radości. Naucz swoje dzieci współpracy i pokaż im, że pracując wspólnie nad jakimś projektem, mogą osiągnąć znacznie więcej, niż w pojedynkę. Zabawa w teatr, wybudowanie olbrzymiej wieży z klocków lub choćby gra w piłę, jest przyjemniejsza z bratem lub siostrą.
Postaraj się zrozumieć
Starsza pociecha ma prawo czuć złość i gniew. Jej życie zmieniło się przecież o sto osiemdziesiąt stopni. Taką rewolucję trudno jest jej zaakceptować. W tym przypadku postaraj się zrozumieć uczucia dziecka, okaż wsparcie i miłość.
Relacje pomiędzy rodzeństwem zależą przede wszystkim od rodziców. To właśnie nasza postawa i wzór, jaki dajemy dzieciom, może wpłynąć na to, jak będą wyglądać ich relacje w przyszłości.