Pocztówki archiwalne i gwiazdy kolędnicze z kolekcji Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
6 grudnia 2014 – 2 lutego 2015
Na wystawie w holu Muzeum dla Dzieci zaprezentowane zostaną dawne i współczesne gwiazdy kolędnicze, jak również pocztówki ukazujące dzieci i dorosłych biorących udział w obchodach kolędniczych. Świecące, ruchome gwiazdy obnoszone przez kolędników po domach od wigilii do 2 lutego symbolizowały Gwiazdę Betlejemską, która pojawiła się nad stajenką, w noc narodzenia Dzieciątka Jezus. Z gwiazdą kolędowały głównie dzieci i młodzież, tak na wsi jak i w miastach. Był to radosny zwyczaj, dzieci śpiewały kolędy, składały życzenia, a w zamian otrzymywały dary. Muzeum dla Dzieci zostanie rozświetlone światłem gwiazd specjalnie specjalnie przygotowanych na tegoroczna wystawę.
Wystawa czasowa prezentowana będzie od 6 grudnia 2014 roku do 2 lutego 2015 roku
Miejsce: Muzeum dla Dzieci
Wstęp: bilet do muzeum dla Dzieci
Afrykańskie kolędy. Koncert dla Dzieci.
8 i 15 grudnia 2014 roku,. Godzina 10 i 11:30.
Muzeum Dla Dzieci im. Janusza Korczaka wraz z Fundacją Afican Roots mają zaszczyt zaprosić grupy szkolne, przedszkolne oraz indywidualnych uczestników na wyjątkowe muzyczne wydarzenie.
W dniach 8 i 15 grudnia goście Muzeum dla Dzieci będą mogli wziąć udział w świątecznych spotkaniach z afrykańską muzyką i kolędami świata. W programie: wspólne śpiewanie kolęd, udział w warsztatach muzycznych, zabawy rytmiczne oraz spotkanie z bogatą kulturą Afryki, a przede wszystkim doświadczyć uczestnictwa w wyjątkowym koncercie. Wyśmienita zabawa gwarantowana.
Koncerty odbędą się 8 i 15 grudnia w dwóch wariatach godzinowych: 10:00 i 11:30, w Muzeum dla Dzieci. Zapraszamy do dokonania rezerwacji miejsc na to ciekawe przedsięwzięcie. Święta i etniczność!
REZERWACJE
22 696 53 80
20 grudnia 2014 (sobota) godz. 10:00-12:00, 13:00- 15:00
Warsztaty dekoracji bożonarodzeniowych i ozdób świątecznych w Muzeum dla Dzieci.
20 grudnia 2014 (sobota) godz. 10:00-12:00, 13:00- 15:00
W okresie Bożego Narodzenia domy i mieszkania ozdabiano podłaźnikami, światami i pająkami. Jak wykonywano dekoracje i gdzie je tradycyjnie umieszczano? Komu przypadała przyjemność wytwarzania ozdób choinkowych? Jakie znaczenie symboliczne mają jabłuszka, orzechy czy aniołki na bożonarodzeniowym drzewku? O tradycjach i opowieściach związanych z czasem świętowania będzie można usłyszeć na warsztatach w Muzeum dla Dzieci.
Podczas spotkania każda rodzina będzie mogła przygotować dekoracje i ozdoby bożonarodzeniowe tradycyjnymi i współczesnymi technikami. Wszystkie wykonane przedmioty będzie można zabrać do domu. Muzeum zapewnia materiały plastyczne.
W godzinach 10.00-12.00 zapraszamy młodsze dzieci w wieku 3 do 6 lat wraz z opiekunami na warsztaty specjalnie przystosowane do ich umiejętności. W godzinach 13.00-15.00 zapraszamy dzieci powyżej 7 roku życia wraz z opiekunami.
Koszt: 20 zł
Rezerwacje:
22 696 53 80
PAŃSTWOWE MUZEUM ETNOGRAFICZNE W WARSZAWIE
WYSTAWA EDUKACYJNE w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie
OD ADWENTU DO OSTATKÓW
Już od 2 grudnia w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie można zwiedzać czasową wystawę świąteczną „OD ADWENTU DO OSTATKÓW”
Ekspozycja przybliżająca odbiorcom zwyczaje i tradycje świąteczne i karnawałowe prezentuje m.in. 10 szopek krakowski z kolekcji wymiennej Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, piękną szopkę góralską, maski i maszkarony kolędnicze oraz tradycyjny stół wigilijny. Nie mogło zabraknąć także podłźniczki i prawdziwego świętego Mikołaja.
Przed salą wystawienniczą na wszystkich zwiedzających czeka niezwykła atrakcja. Teatralna szopka krakowska z kukiełkami autorstwa Zdzisława Dudzika. Obiekt ten został wytworzony w roku 1968.
Zapraszamy do zwiedzania wystawy od wtorku do piątku w godzinach 15.00-17.00 oraz w soboty i niedziele w godzinach otwarcia Muzeum.
W trakcie dni roboczych na wystawie prowadzone są lekcje muzealne dla grup zorganizowanych ‘ „Tradycje świąt Bożego Narodzenia”
Autorzy wystawy: Zespół Działu Naukowo- Oświatowego Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
Wstęp: 6 zł (osoby dorosłe), uprawnia również do zwiedzenia wystaw w Muzeum.
Bilet wstępu na kiermasz – 6 zł /osoby dorosłe/ uprawnia również do zwiedzenia wystaw w Muzeum.