Wystawa maszyn i dzieł Leonarda da Vinci, prawdziwego geniusza w Galerii Baltyckiej. Eksponaty pochodzą z różnych dziedzin nauki i techniki, począwszy od narzędzi i urządzeń codziennego użytku, poprzez machiny służące do latania, po najbardziej znane dzieła sztuki. To świetna atrakcja dla dzieci i dorosłych, którzy poprzez zabawę, interakcję, możliwość wypróbowania działania urządzeń mogą je lepiej poznać i zrozumieć. Konstrukcje i wynalazki są stworzone w oparciu o oryginalne szkice da Vinci i wiernie urzeczywistniają pomysły twórcy. Wystawa dla wszystkich, których interesuje dorobek mistrza Leonardo i mistyczny świat renesansu. Informacje o epoce, w której żył Leonardo da Vinci i o jego współczesnych uzupełniają wystawę od strony historycznej. Istnieje możliwość zwiedzenia wystawy z przewodnikiem w czasie trwania wystawy.
Wystawa czynna:
– poniedziałek-sobota 9:00 – 21:00
– niedziela 10:00 – 20:00
Wśród eksponatów znajdują się m. in. WIATRAK, MŁYN, WIELKIE SKRZYDŁO – prototyp szybowca, SPADOCHRON, ŚMIGŁO – prototyp współczesnego helikoptera, MASZYNY BOJOWE W POSTACI WOJENNEJ WYSPY I CZOŁGU.
Leonardo da Vinci zasłynął z posiadania znakomitej wiedzy, w każdej znanej w jego czasach dziedzinie, niemniej na jego geniusz, oprócz wszechstronnego wykształcenia, składały się także umiejętność stawiania nowatorskich tez oraz pionierskich rozwiązań. To dzięki kreatywności wiele z artystycznych i naukowych dokonań Leonarda wyprzedziło epokę renesansu nawet o kilkaset lat.
Ponad 40 lat przed urodzinami Mikołaja Kopernika zanotował, że słońce jest statyczne i "nie porusza się". 60 lat przed Galileuszem, twórcą pierwszego teleskopu, zauważył, że za pomocą "wielkiego szkła powiększającego" możliwym jest zbadanie powierzchni księżyca oraz innych ciał niebieskich; 200 lat przed Newtonem, wyprzedając teorie grawitacji, odnotował – "ciężar, który nie znajduje oporu, spadnie w dół najkrótszą drogą"; wreszcie 400 lat przed Darwinem zaliczył człowieka i małpy do tej samej kategorii, sugerując ich pokrewieństwo.
Leonardo to również wyśmienity artysta. Wystawa zrekonstruuje liczne dzieła mistrza ("Mona Lisa", "Dama z łasiczką" "Ostatnia wieczerza"), pomoże widzowi w odczytaniu ich ikonografii, jak i zaprezentuje prace artystsyczne innych twórców, zarówno historycznych, jak i współczesnych, zainspirowanych twórczością włoskiego mistrza.
ZAWARTOŚĆ WYSTAWY
Pracownia artysty
Podczas pobytu przy tym stanowisku widzom zostanie przybliżona postać Leonarda da Vinci oraz jego początkowe, młodzieńcze lata życia, które spędził w pracowni mistrza Verocchia.
Młyn wodny
Wg projektu Leonarda.
Ulubionym zajęciem Leonarda było obserwowanie natury. Około 1490 roku zaczął rysować serię szkiców poświęconych strumieniowi wody. Interesował go ruch wody.
Maszyna kowalska
Projekt maszyny kowalskiej oraz innych urządzeń stosowanych w kuźni to doskonałe przykłady sposobu, w jaki Leonardo je wizualizował.Leonardo zaprojektował urządzenie nadające się do produkcji pilników, warsztat do produkcji cylindrów, urządzenia do obróbki tkanin, łożysko kulkowe, dźwig obrotowy, wybierak ziemi przeznaczony do budowy kanałów i wiele innych.
Powietrzna śruba Leonarda – model helikoptera
Makieta oparta jest na oryginalnych planach Leonardo.
Wielka śruba według projektu miała długość 4.8 m w lnianym płótnie na rusztowaniu z trzcin wzmocnionych metalowym drutem – jest to pierwszy model śmigłowca. Toskański geniusz narysował go ponad 500lat temu.
Wiatrak
Wiatrak wieżyczkowy prawdopodobnie zaprojektowany przez niego. Posiadał on nieruchomą stałą wieżę zbudowaną z drewna, cegły i kamienia, na której szczycie zainstalowano obrotową.wieżyczkę dźwigającą skrzydła. Wiatrak wieżyczkowy został dokładnie przedstawiony na szkicach Leonarda zamieszczonych przy stanowisku.
Czołg – pojazd opancerzony
Jest to pierwowzór współczesnego czołgu.
Leonardo docenił jego rolę w prowadzeniu wojny. Według niego opancerzony pojazd powinien jechać przed piechotą, aby ta mogła się za nim bezpiecznie poruszać. Zasada stosowana do dzisiaj w prowadzeniu wojen.
Model skrzydeł
Leonardo badał także problemem oporu powietrza. Sprawdzał, czy skrzydło było w stanie unieść w powietrze obiekt o masie 200 funtów to jest około 90 kg.
Forteca
Przedstawiona forteca ma średniowieczny wygląd i została zaprojektowana przez Leonardo tak, aby była nie do zdobycia. Dzięki swojej innowacyjnej konstrukcji była ona prawdopodobnie w stanie wytrzymać nawet najbardziej gwałtowne szturmy. Jest niższa i mury fortecy są pochylone.
Wewnątrz fortecy machiny wojenne
Lotnia
Pierwowzory lotni przedstawił Leonardo.
Dopiero 400 lat później istotny wkład w rozwój lotnictwa wniósł niemiecki konstruktor Otto Lilienthal, wykonał ponad 2 tysiące udanych lotów, na szybowcach-lotniach.
Prototyp spadochronu
Zafascynowany myślą o lataniu Leonardo obok rysunków wielu różnych latających maszyn, pozostawił także prototyp spadochronu. Prototyp Leonarda został przetestowany przez współczesnych skoczków i zadziałał poprawnie.
Człowiek witruwiański
– rysunek upowszechniony przez Leonarda da Vinci około roku 1490. Przedstawia figurę nagiego mężczyzny w dwóch nałożonych na siebie pozycjach, wpisaną w okrąg i kwadrat. Rysunek stanowi ilustrację do fragmentu traktatu O architekturze ksiąg dziesięcioro Witruwiusza, poświęconego proporcjom ludzkiego ciała.
Wysokość człowieka to 10 modułów, gdzie moduł to wysokość głowy mierzona od brody do nasady włosów.